گزارش سفرگو؛

همه آن چه باید از الواح بازگشتی به ایران بدانیم

همه آن چه باید از الواح بازگشتی به ایران بدانیم

به گزارش سفرگو، تعداد ۳۵۰۶ لوح هخامنشی بعد از ۸۵ سال که در امانت آمریکا بود، بالاخره به ایران برگشت و مقرر است بزودی این الواح در موزه ملی به معرض نمایش گذاشته شود.


خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ رئیس جمهور شب گذشته یک سوغاتی بزرگ از نیویورک به ایران آورد. ۳۵۰۶ لوح تاریخی متعلق به دوره پادشاهی داریوش اول که در سال ۱۳۱۱ در محل باروی تخت جمشید کشف شده است بزرگ ترین سوغاتی بود که این چند سال از آمریکا به ایران آورده شده است. محتوای الواح در ارتباط با مدیریت منابع، راه ها، روابط اجتماعی، مایحتاج اساسی زندگی، دستمزدها و اقتصاد جامعه در دوران هخامنشی است. این الواح هخامنشی در ۹ صندوق و هر صندوق که هر کدام ۷.۱۲۹ در ۷۰ در ۹.۵۷ سانتی متر است بسته بندی شده اند و به وزن ۷۵ کیلوگرم نگهداری می شود و از راه هواپیمای حامل هیأت ایرانی در زمان برگزاری مجمع سالانه سازمان ملل به ایران بازگشتند. این مجموعه دارای ۲۶۷۰ قطعه لوح بزرگ به خط میخی و زبان عیلامی و ۸۳۶ قطعه لوح کوچک به خط میخی و زبان آرامی است. این الواح باستانی از زمان رژیم پهلوی از کشور خارج شده بود و پنجمین محموله ای است که به ایران مسترد شده است. رئیس دولت سیزدهم در مراسم استقبال از وی اظهار داشت: در این سفر با پیگیری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت خارجه الواح دوره هخامنشی که ۸۴ سال است در اختیار آمریکاست به ایران بازگشته است. ۸۰ سال قبل قرار بود این الواح سه سال در اختیار آنان باشد اما چنین نشد و امروز با پیگیری انجام شده، ۳۵۰۰ لوح به ایران آمد و تحویل موزه ها خواهد شد. آمریکا باید به تعهد خود در این حوزه همان ۸۰ سال پیش عمل می کرد اما چنین نشد. این الواح ادامه دارد و مابقی هم به کشور برمی گردد.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی در فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: در این سفر با پیگیری های خوبی که دوستان ما در وزارت میراث فرهنگی، وزارت امورخارجه و سفارت ما در نیویورک انجام دادند، الواح دوره هخامنشی که ۸۴ سال است در اختیار مرکز شرق شناسی دانشگاه شیکاگو بود، الحمدالله به کشور بازگردانده شد، آن چیزی که جزو میراث پرارزش ملت ایران است.
این الواح نباید در اختیار امریکایی ها قرار می گرفت
رئیس جمهوری اضافه کرد: دانشمندانی که بر روی این الواح کار کردند ایرانیان بودند. چند تن از دانشمندان ایرانیان بیشتر از ۱۰ سال بر روی این الواح کار کردند. این الواح باید به ایران برگردانده می شد اما انجام نشد.
رئیسی خاطرنشان کرد: با پیگیری هایی که انجام شده ۳ هزار و ۵۰۰ لوح هخامنشی را با خود به ایران آوردیم. ان شاءالله تحویل موزه های جمهوری اسلامی ایران می دهیم.
او افزود: این الواح نباید در اختیار امریکایی ها قرار می گرفت و باید به تعهد خودشان عمل می کردند. این الواح میراث ایران است، در واقع این ۳۵۰۰ لوح بعنوان سوغات تقدیم مردم می شود. امیدواریم سایر الواح هم به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شود.
بعد از مراسم استقبال ۳۵۰۶ لوح هخامنشی با تدابیر امنیتی شامگاه پنجشنبه ۳۰ شهریورماه به مخزن موزه ملی ایران منتقل شد. این الواح تاریخی که سال ۱۳۱۱ در محل باروی تخت جمشید کشف شده است بزودی در موزه ملی ایران برای عموم به معرض نمایش گذاشته می شود. زمان دقیق نمایش این الواح هخامنشی طی روزهای آینده اعلام می شود. حالا ۱۷ هزار لوح دیگر باقی مانده که باید از آمریکا به ایران برگشت داده شود. باستان شناسان الواح هخامنشی را سال ۱۳۱۳ شمسی در تخت جمشید کشف کردند و با موافقت دولت وقتِ ایران برای مطالعه و بررسی به دانشگاه شیکاگو امانت دادند. الواح در ۵۰ صندوق چوبی شامل حدود ۲۰۰۰ جعبه مقوایی و چند پیت نفتی که در تخت جمشید (پارسه، پرسپولیس) به پارافین آب شده آغشته شده بودند، از راه بوشهر به آمریکا فرستاده شده بودند.

1402/07/03
08:02:31
5.0 / 5
248
تگهای خبر: باستانی , تاریخی , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد