گوشه شهنشاه، دیار هم آغوش تاریخ و طبیعت

گوشه شهنشاه، دیار هم آغوش تاریخ و طبیعت

سفرگو: لرستان روستای گوشه شهنشاه خرم آباد، دیاری که هم آغوش تاریخ و طبیعت است.


خیلی ها روستای گوشه شهنشاه خرم آباد را به نام انارهایش می شناسند. روستایی در خرم آباد که هم آغوش تاریخ و طبیعت است، بهار دل انگیز و پاییز فریبایی دارد، سرخی انار و باغ هایی که اطراف روستا را احاطه کرده است، ترغیبت می کند که به داخل روستا بروی، اما به جز انارها، اینجا چیزهای قشنگ تری هم وجود دارد.
درخت سرو کهنسال و تنومندی در مرکز این روستا قرار دارد که آشیانه لک لکی بر فراز آن بنا شده است. ساکنان روستا، این پرنده و آشیانه اش را خیلی دوست دارند و مراقبش هستند چونکه از زمان پدران و پدربزرگ هایشان در این روستا آشیانه تولید شده و البته توسط میراث فرهنگی لرستان به ثبت ملی رسیده است. خیلی ها هم معتقدند این لک لک، نماد خوش یمنی برای روستاست.
حکایت زیبایی های گوشه شهنشاه به باغ های انار و درخت سرو کهنسال و آشیانه لک لکی پیر، ختم نمی گردد. فقط کافی است به روبه رو و چندگام جلوتر نگاه کنی، روبه رویت مقبره ای تاریخی است و چند قدم پایین تر از سرو کهنسال، کاروانسرای بزرگ و تاریخی گوشه شهنشاه، خودنمایی می کند. این روستا از سطح دریا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در فصول پاییز و زمستان، سرد و خشک است.


روستای گوشه شهنشاه به علت واقع شدن بقعه شجاع الدین خورشید (ﺳﺮﺳﻠﺴﻠﻪ ﺍﺗﺎﺑﮑﺎﻥ ﻟﺮ) به گوشه شهنشاه مشهور شده است. از راه پله های این مقبره باید چندپله با کمی احتیاط بالا بروی، روی سقف بقعه که می ایستی، زیبایی ها و سکوت دل انگیز این روستا را بیشتر حس می کنی. اینجا هنوز خیلی شلوغ نشده است، شاید به علت فاصله ۱۵کیلومتری اش تا خرم آباد برای چند طبقه سازی و شلوغ شدن این روستا، عجله نکرده اند، مردم آرام و زحمت کشی دارد که بیشترشان به کشاورزی و دامداری مشغولند.
در کنار بقعه شجاع الدین خورشید، گورستانی قدیمی با سنگ قبرهای کهن وجود دارد که بر روی آنها آیاتی از قرآن کریم، خط کوفی و نقش های برجسته، کنده کاری شده است. این آرامگاه در زمان شاهوردی خان آخرین اتابک لر تولید شده است، شجاع الدین خورشید به مدت ۳۰ سال از آخر قرن پنجم تا اوایل قرن ششم هجری قمری بر ایالات لر کوچک فرمانروایی کرده و بواسطه عدالت و دادگستری، مقبره او مورد احترام اهالی بوده است.
در همین گورستان نیز، درخت توت کهنسال و زیبایی وجود دارد که توسط میراث فرهنگی لرستان به ثبت ملی رسیده و محافظت می شود. در مورد ساختار بقعه شجاع الدین خورشید باید اظهار داشت که شکل مقبره مستطیلی و پلان داخلی آن هشت ضلعی و هر ضلع آن ۲، ۵ متر است. سبک معماری گنبد آن دو پوسته و مواد و مصالح به کاررفته در آن سنگ، آجر، ملات، گچ و ماسه آهک است و گنبدش ۱۲ متر ارتفاع دارد. البته رنگ زیبای بنا هم جذابیت ویژه ای در این روستا دارد. این بقعه به شماره ۱۹۲۰ در سال ۷۶ در لیست آثارملی به ثبت رسیده است.


چندقدم آن طرف تر، ناخودآگاه ساختمانی با سردر ثبت شده، نگاهت را به خود جلب می کند؛ ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍی گوشه شهنشاه. این کاروانسرا همچون آثار به جامانده از دوره صفویان است که در کنار مقبره شجاع الدین خورشید قرار ﮔﺮﻓﺘﻪ، ساختمان ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍ دارای ۱۵ اتاق و صحنی به اندازه ۳۰۰ مترمربع است. کل ساختمان به ﺩﻭ بخش تقسیم شده که بخش پشت ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍ محل نگهداری چهارپایان و بخش جلویی از اتاق های ۹ مترمربعی تشکیل شده که محل استراحت مسافران بوده است. این بنا هم به شماره ۱۹۲۱ شهریور ۱۳۷۶ درفهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. البته ﺩﻭ ﺩﺭﺧﺖ ﺑﻨﻪ و ﯾﮏ ﺩﺭﺧﺖ ﺯﺭﺑﯿﻦ نیز ﺍﺯ ﺟﺎﺫﺑﻪ ﻫﺎﯼ ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺭﻭﺳﺘﺎﯼ ﮔﻮﺷﻪ هستند ﮐﻪ ﺩر سال ۸۷ در ﻓﻬﺮﺳﺖ آثار ﻣﻠﯽ ﺑﻪ ﺛﺒﺖ ﺭﺳیده اند.
این روزها، روستای گوشه، شاهد اجرای طرح هادی در اطراف این بناهای تاریخی و طبیعی است، با تلاش هایی که صورت گرفته، این روستا بیش از گذشته معرفی شده و در فصل پاییز بواسطه باغ های انارش، بسیار پرتردد می شود و البته انار این روستا همچون انارهای معروف لرستان است. این روستا بواسطه برخورداری از آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر، بناها و آثار تاریخی و طبیعی، پتانسیل های ویژه ای برای گردشگرپذیری دارد اما برای ایجاد زیرساخت های گردشگری در این روستا، باید کارهای زیادی صورت گیرد.
نیلوفر قربانی همچون افرادی است که بگفته خودش، این روستا و زیبایی های خاصش همچون بقعه تاریخی و باغ های انارش، برایش جذابیت دارد و سالی چندبار به این روستا می آید. او معتقد می باشد که روستای گوشه شهنشاه بواسطه این ظرفیت ها و مردم آرام و سخت کوشی که دارد می تواند به یک روستای گردشگرپذیر تبدیل گردد.
احترام بازگیر هم با اشاره به اینکه در قبرستان قدیمی گوشه و در کنار بقعه شجاع الدین خورشید، تعدادی از نزدیکان خانوادگی اش سالیان پیش دفن شده اند، می گوید: در دوران کودکی اش هروقت با بزرگترها به این روستا می آمده، به او می گفتند این آرامگاه تاریخی است و برخی گذشتگان آنها به علت کوچ و ییلاق و قشلاق در این روستا که در راه ایلات بوده، دفن شده اند و این گورستان خاطرات بزرگترها را برایشان زنده می کند.


بگفته او، لک لک و درخت پیر این روستا نیز از قداست و احترام خاصی نزد بزرگترها و ساکنین این روستا، برخوردار بوده و لازم است اقدامات بیشتری برای صیانت از آن صورت گیرد.
رحیم قائدرحمت نیز معتقد می باشد این روستا همچون روستاهای پرظرفیت برای گردشگری و حتی اقامت گردشگران است.
بگفته او، باغات انار، انجیر، آرامش روستا، زیبایی های تاریخی و... این روستا ظرفیتهای بالقوه ای برای گردشگرپذیری هستند، اما نیازمند برنامه ریزی و جذب سرمایه گذار هستند.
حجت اله عباسیان معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان نیز در این خصوص می گوید: در سالهای اخیر پیگیری ها و همکاریهای زیادی برای جذب سرمایه گذار بمنظور توسعه گردشگری در این روستا صورت گرفته است. علاوه بر این با راهنمایان دفاتر خدمات گردشگری نیز درباب معرفی این روستا، مذاکرات و پیگیری هایی داشته ایم.
او ادامه می دهد: در سالهای اخیر نیز زمینی برای استقرار موتورهای چهارچرخ از جانب بخش خصوصی اختصاص یافته و به ارائه خدمات تفریحی به گردشگران می پردازد.
بگفته عباسیان، یک درخواست نیز برای ایجاد مجتمع گردشگری در این روستا به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ارسال شده که تمامی همکاریهای لازم برای ساخت این مجتمع انجام می گیرد چونکه برنامه و نگاه ما، توسعه زیرساخت های گردشگری خصوصاً در روستاهای گردشگرپذیر است و روستای گوشه شهنشاه همچون روستاهای دارای ظرفیت گردشگرپذیری در مرکز استان است.


معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ابراز امیدواری می کند: با وجود خانه های قدیمی در این روستا البته به شرط برخورداری از استواری لازم و تایید بنیادمسکن، می توان از خانه های این روستا برای ایجاد اقامتگاه بوم گردی، بهره برد.
منبع:

1402/08/26
22:58:09
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد