سازمان میراث فرهنگی به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد داد

به جای زیرگذر از طرح كمربندی شوش استفاده كنید

به جای زیرگذر از طرح كمربندی شوش استفاده كنید

سفرگو: رئیس سازمان میراث فرهنگی از عرضه پیشنهاد این سازمان در خصوص اجرای طرح كمربندی شهر تاریخی شوش خطاب به وزیر راه و شهرسازی اطلاع داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، با طرح دولت دهم در خصوص "تعویض پل روگذر شوش ـ اندیمشك و تبدیل آن به زیرگذر"، احتمال صدمه و تعرض به شهر باستانی شوش وجود دارد؛ اقدامی كه از چند روز قبل و با آغاز عملیات اجراییِ آن، دوستداران میراث فرهنگی نسبت به این اقدام اخطار دادند. اما به نظر می رسد مسئولان شهری شوش همچنان به كار خود مصرند و در این راستا عملیات تخریب پل رو گذر را در دستور كار دارند، به حدی كه تا كنون نیمی از آن را تخریب كرده اند.

در این راستا تا كنون علاوه بر هشدارهایی كه دوستداران میراث فرهنگی و رسانه ها مطرح كرده اند اعضای جامعه ی دیرینه شناسی كشور هم در نامه ای خطاب به عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی درخواست توقف این كار را عرضه داده اند، تا پیش از تخریبِ شوشِ باستانی، این طرح متوقف شود.

بعد از انجام این اقدامات، میراث فرهنگی هم دست به كار شد و با پیشنهادی به عباس آخوندی وزیر راه نامه نوشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی در این نامه با اشاره به مخدوش شدن شهر باستانی شوش در جهت تخریبِ پل ورودی این شهر، سازمان میراث فرهنگی با نوشتن نامه ای خطاب به وزیر راه و شهرسازی خواهان بررسی پیشنهاد طرح كمربندی از جانب آن وزارتخانه شد.

علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ یكشنبه هشتم بهمن ـ در نامه ی خود «با اشاره به اینكه جاده سراسری اندیمشك ـ اهواز از عرصه ملی شهر باستانی شوش كه امروز به مقصد جهانی گردشگری تبدیل گشته، عبور كرده است»، نوشته، «احداث پل روگذر در ورودی این شهر در دو دهه پیش منظر شهر باستانی شوش را مخدوش كرده و برداشتن این پل به مطالبه عمومی شهروندان تبدیل گشته است.

از آنجایی كه هر گزینه جایگزین مشكل اساسی شهروندان این شهر و گردشگران را به لحاظ ایمنی حل نمی كند، تولید مسیر كمربندی به منظور هدایت مسیر ماشین آلات سنگین به بیرون شهر به وزیر راه وشهرسازی در خصوص اقدام در این زمینه پیشنهاد شد. »

همچنین به منظور هم اندیشی در مرتفع ساختن این مشكل شنبه، هفتم بهمن هم نشستی با حضور فرماندار، شهردار، اعضای شورای شهر و نماینده مردم شهرستان شوش در مجلس شورای اسلامی به همراه مدیركل میراث فرهنگی استان خوزستان با محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشكیل شده و راهكارهای مختلف بررسی شده اند.
1396/11/09
19:25:44
5.0 / 5
1897
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد