ده پهلوان:

از دیرینه شناسی خلیج فارس غافل مانده ایم

از دیرینه شناسی خلیج فارس غافل مانده ایم

به گزارش سفرگو، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با اشاره به اینکه دیرینه شناسی خلیج فارس موضوعی است که از آن غافل مانده ایم، اظهار داشت: جایگاه و ارزش یک یافته دیرینه شناسی یا بقایای یک بندر تاریخی در تجربه زیستی آن است.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مراسم گرامیداشت روز ملی خلیج فارس به همت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در دو بخش با رویکرد بررسی مستندات تاریخی و دیرینه شناسی خلیج فارس در فرهنگسرای اندیشه برگزار گردید.
مصطفی ده پهلوان که در مراسم افتتاحیه بزرگداشت روز ملی خلیج فارس می گفت، خلیج همیشه فارس را قلب زمین خواند و اضافه کرد: در اثبات حقانیت فارس بودن خلیج فارس و مدیریت این شاخ آبه مهم تاریخی توسط ایرانی ها طومار طومار اسناد، کتب و نقشه های تاریخی وجود دارد.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تقدیر از برگزار کنندگان این برنامه اظهار داشت: جای چنین نشستی بین دریاداران، نیروهای نظامی، نیروهای مسلح کشور و پژوهشگران حوزه تاریخ میراث فرهنگی و دیرینه شناسی واقعاً خالی بود.
وی اضافه کرد: به روایت اسناد و مدارک دیرینه شناسی که امروز در کرانه های خلیج فارس بدست آمده، خلیج فارس بیشتر از بیست هزار سال تاریخ و پیشینه دارد، خلیج فارس مسیر رفت و آمد انسان های اولین و از دوران گذشته یکی از نقاط تلاقی فرهنگ ها و تمدن های دنیای گذشته بوده است. از بندر تیس در چابهار تا بندر گمبرون، جزیره هرمز، قشم، لافت، حریره، لنگه، سیراف، طایری، دیر، بوشهر، خارک … و استقرارگاه های مهمی چون چگاسفلی و کاخ های هخامنشی در برازجان همه گواهی بر مدیریت ایرانی ها و پارسیان بر این خطه از جغرافیا هستند.
به گفته ده پهلوان، دیرینه شناسی خلیج فارس موضوعی است که امروز از آن غافل مانده ایم، ظرفیت میراث فرهنگی کرانه های شمالی خلیج فارس به زعم و گمان باستان شناسان چیره دستی که بر این خطه پژوهش کرده اند هزاران برابر سواحل جنوبی خلیج فارس است و این موضوعی است که باید به درستی از آن دفاع نماییم. خلیج فارس امروز حیثیت فرهنگی و ملی تاریخی ما است که باید بتوانیم بدرستی از آن دفاع نماییم.
وی ضمن اشاره به این که خلیج فارس سپر و سینه ایران است اظهارکرد: خیلی ها در دوران گذشته در تلاش بوده اند که این شاخ آبه مهم را در دست بگیرند. اگر تاریخ را بخوانید در می یابید که رومیان نزدیک به هشتصد سال در تلاش بوده اند که مسیرهای تجاری که از ایران عبور می کند را در دست بگیرند. یافته های دیرینه شناسی که از جنوب هندوستان بدست آمده نشان داده است رومیان که نتوانستند ایرانی ها را شکست بدهند و ترانزیت ایران را بدست بگیرند از راه دریای سرخ ایران را دور زده و در جنوب هندوستان برای خود کلونی بوجود آورده اند. پس مبحث دفاع از خلیج فارس مبحث امروز ما نیست و موضوعی است که دیرینگی آن به چند هزار سال پیش باز می گردد تا به امروز که ما رئیس علی دلواری و شهدای دفاع را در این سرزمین داریم.
ده پهلوان با طرح این پرسش ها که جایگاه و ارزش میراث فرهنگی در چیست و یک یافته دیرینه شناسی یا بقایای یک بندر تاریخی به چه کار ما می آید و به چه درد مشکلات امروز ما می خورد؟ از جایگاه یک دیرینه شناس اظهار داشت: پاسخ تجربه زیستی است. تجربه زیستی که نیاکان ما در جای جای این سرزمین و همچون در کرانه های شمالی خلیج فارس داشته اند.
وی ضمن اشاره به تجربه کاوش اش در گورستانی تاریخی در بندر بوشهر و گرمای طاقت فرسای محیط اظهار داشت: پاسخ این پرسش که گذشتگان ما در این خطه بدون تکنولوژی های سرمایشی امروز، چه می کرده اند، را در بافت تاریخی خواهید دریافت، معماری بومی که مردمان بوشهر از آن استفاده می کردند و آنها را در مقابل این شرایط جوی و سخت منطقه محافظت می کرده است. میراث ناملموسی که از مردمان ما درکرانه شمالی خلیج فارس به جای مانده، تک تک این آداب و رسوم و موسیقی نشان از زیست مسالمت آمیزی است که انسان با دریا داشته است.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اضافه کرد: امروز کشورهایی نظیر عمارات بشدت به دنبال یک تپه دوهزارساله هستند، ولی ما بیشتر از ۲۰ بندرگاه مهم تاریخی را داریم که آثار و شواهدی در آنها بدست آمده که نشان از تجارت و داد و ستد با مناطقی همچون چین دارد. امروز باستان شناسان و پژوهشگران چینی بشدت علاقمند هستند که روی آثار خودشان در این بندرگاه ها کار کنند.
ده پهلوان اظهارکرد: امیدرواریم که ما در پژوهشگاه بتوانیم با همکاری مناطق آزاد و نیروهای مسلح پایگاه های پژوهشی خوبی را در باب حفاظت، صیانت، معرفی و شناخت میراث فرهنگی این خطه داشته باشیم. متأسفانه در دهه های گذشته شاید نادانسته بعضی از محوطه های کلیدی و تاریخی ما همچون پی تل در بوشهر که قدیمی ترین کتابخانه ایران بشمار می رفت در یک منطقه نظامی قرار گرفته، تبدیل به میدان تیر شده و بخش زیادی از این اسناد مکتوبی که گواه محکمی بر حاکمیت ایرانی ها بر خلیج فارس است را از دست داده ایم. امیدواریم که بتوانیم در تعامل نیروهای مسلح با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، قلعه ریشهر در بوشهر را مورد بررسی و محوطه های مهمی که در محدوده های نظامی واقع شده اند را مورد واکاوی قرار دهیم.
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درادامه ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد بی توجه نبودن به دریا و آب اضافه کرد: ما به تاریخ و تمدن مان هم بی توجهی کرده ایم. امکان دارد که اختلافات کاری داشته باشیم ولی بر سر تاریخ تمدن این کشور نمی توانیم اختلاف داشته باشیم. ما امروز مسئول هستیم تا میراث فرهنگی ارزشمندی که درکرانه ها و جزایر خلیج فارس وجود دارد را بدرستی به عنوان اسنادی بر حاکمیت و تسلط ایرانی ها و پارسیان بر این شاخ آبه مهم تاریخی حفظ نماییم.
ده پهلوان در انتها با درود به روان شهدای دفاع از گذشته تا به امروزگفت: دفاع از این سرزمین نقل روز گذشته و امروز نیست و در سرزمین ما پیشینه دار است. امیدواریم که در این عرصه بستر همکاری ها فراهم گردد، ما همه فرزندان این سرزمین هستیم که می توانیم در کنار یکدیگر میراث آنرا بدرستی پاس بداریم.


منبع:

1403/02/16
08:33:12
5.0 / 5
281
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد