جای میراث فرهنگی در انتهای جدول بودجه!

جای میراث فرهنگی در انتهای جدول بودجه!

سفرگو: «سازمان میراث فرهنگی همیشه در انتهای جدول بودجه كشور قرار دارد، ازاین رو برای تكمیل، نگهداری و انجام اقدامات مورد نیاز موزه ها، نیازمند كمك از جانب سایر بخش ها هستیم.»


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - كه عصر روز چهارشنبه ۲۵ بهمن در آئین چهل سالگی موزه ملی فرش ایران و گشایش نمایشگاه 40 فرش دوره صفوی در موزه ی ملی فرش ایران سخن می گفت، ادامه داد: حدودا اوایل انقلاب كمتر از ۷۰ موزه فعال در كشور داشتیم، اما خوشبختانه اكنون این موزه ها به بیش از ۶۵۰ موزه رسیده است.
او اضافه كرد: سازمان میراث فرهنگی معمولا همیشه در انتهای جدول بودجه كشور قرار دارد، در نتیجه برای تكمیل، نگهداری و... موزه ها نیزمند كمك سایر بخش ها هستیم. با این حال سال قبل ۱.۵ میلیارد تومان بودجه عمرانی برای سامان دهی مخازن موزه ها تخصیص داده شد، در حالیكه كل بودجه موزه ای كشور ۲۰ میلیارد تومان است.
به اعتقاد وی در این شرایط ضرورت مشاركت بخش خصوصی در این حوزه به صورت جدی احساس می گردد.
او بر ضرورت وقف در حوزه فرهنگی اشاره نمود و اضافه كرد: متأسفانه وقف در این حوزه ناچیز است و باید توسعه پیدا كند. هنر فرش، تزیینات معماری، هنرهای سنتی دستی از یگدیگر جدا نیستند و آیینه همدیگرند.

امكان تبدیل میدان مشق به میدان موزه های كشور
وی با اشاره به مطرح شدن بحث تولید موزه های ملی به صورت جدی از زمان حضور رئیس كنونی سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: براین اساس قرار شد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر موزه های ملی مانند موزه فرش نظارت كند.
طالبیان با بیان این كه خوشبختانه نمایش ذخایر فرهنگی كشوردر حال گسترش است، اظهار نمود: بعنوان مثال نمایشگاهی در موزه ملی برگزار گردید و در آن جواهرات سلطنتی در معرض نمایش قرار گرفت و جواهرسازان بسیار زیادی از این جواهرات سلطنتی الهام گرفتند.
او افزود: موزه ها حتما باید با عنایت به ماهیت خود از سایر موزه ها شئی امانت بگیرند و به آن ها اشیای موزه ای امانت دهند. موزه فرش هم باید با سایر موزه های فرش پیوند برقرار كند.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینكه به تازگی مصوبه ای تصویب گردید كه به دنبال آن «عین درآمد موزه ها به خود موزه ها برگردد»، توضیح داد: خیلی از سازمان ها و نهادها، ساختمان های تاریخی زیادی را در اختیار دارند، این موزه ها باید برای موزه های ملی كشور اختصاص داده شود. بعنوان مثال اگر شهرداری و وزارت خارجه همراهی داشته باشند می توان با استفاده از ساختمان های اطراف میدان مشق، این میدان را به میدان موزه های كشور تبدیل كرد.

در ۴۰ سال قبل سعی كردیم به بلوغ برسیم
پریسا بیضایی مدیر موزه ملی فرش ایران هم در این آئین اظهار نمود: موزه فرش در ۲۲ بهمن ۵۶ بعنوان اولین موزه تخصصی فرش در جهان دایر شد و امروز كه چهلمین سالگرد تأسیس این موزه را جشن می گیریم باید تاكید كنم كه ۴۰ عدد خرد و تجربه در فرهنگ ایران است، ما در این ۴۰ سال تلاشِ زیادی كردیم كه به بلوغ برسیم، امیدوارم از این به بعد بهتر از این عمل نماییم.

تلاش برای ارتقای جایگاه فرش ایرانی
مجید مهدوی، سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران هم در سخنان كوتاهی اظهار داشت: فرش یكی از گران بهاترین میراث ایران است، خیلی از كشورها ایران را با فرش ایرانی می شناسند.
وی با بیان این كه متأسفانه در سال های گذشته آن طور كه باید و شاید از فرش ایرانی حمایت نشده است، اظهار نمود: اداره كل میراث فرهنگی استان تهران تمام تلاش خویش را به كار می بندد كه بتواند جایگاه فرش ایرانی را ارتقا دهد.
غلامعلی ملول یكی از اهدا كنندگان فرش به موزه فرش ایران هم كه ۲۸ قطعه فرش به این موزه اهدا كرده است، در سخنان كوتاهی اظهار نمود: هر چند این فرش ها محبوس شده بود و من به بهترین شكل از آن ها نگهداری می كردم، اما فكر كردم اگر در معرض دید عموم قرار بگیرد بهتر است، این هدیه ای از سوی من به ملت ایران است.»1396/11/26
16:16:55
5.0 / 5
2054
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد