از طرف نماینده یونسكو در آلمان مطرح شد؛

درخواست یونسكو برای احداث یادمان گفتگوی حافظ - گوته در شیراز

درخواست یونسكو برای احداث یادمان گفتگوی حافظ - گوته در شیراز

سفرگو: نماینده اجرایی یونسكو در آلمان با اشاره به احداث یادمان گفتگوی حافظ-گوته در پارك عمومی شهر وایمار در سال ۲۰۰۰، درخواست این سازمان برای احداث یادمانی مشابه در شیراز را مطرح كرد.به گزارش سفرگو به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سیدعلی موجانی، رایزن فرهنگی ایران در آلمان به درخواست منزه مونگلد، نماینده اجرایی یونسكو در آلمان با وی دیدار و گفتگو نمود.
منزه مونگلد در این دیدار با اشاره به احداث یادمان «گفتگوی حافظ - گوته» در پارك عمومی شهر وایمار آلمان در سال ۲۰۰۰ میلادی، درخواست سازمان یونسكو برای اجرای یادبود مشابه در شیراز (حسب توافقات اولیه و فیمابین) را مطرح كرد.
نماینده اجرایی یونسكو در آلمان اظهار داشت: امروز با گذشت بیش از سال ها از آن رویداد تاریخی، جای آن است تا اثری مشابه یا با یك طرح ارائه شده از جانب هنرمندان ایرانی كه نشان دهنده ارتباط اندیشه ای میان دو جامعه آلمان و ایران باشد هم در شهر شیراز، نزدیك به حافظیه و یا حتی در داخل بنای حافظیه، نصب شود.
وی سپس با اشاره به اینكه امروز بخشی از مسئولان و افراد مقیم در شهر وایمار آلمان نسبت به بی توجهی مقامات ایرانی در نصب این بنای یادبود كه تعهد شده بود همزمان در دو شهر شیراز و وایمار طراحی و اجرا شود، ابراز گلایه كرده اند و بیم آن می رود كه شورای شهر وایمار تصمیم به تغییر موقعیت یادمان موجود در آن شهر بگیرد، تاكید كرد: وظیفه یونسكو، پاسداشت رابطه بین فرهنگ ها و ملت هاست و از این جهت هنگامی كه از احتمال تغییر در مصوبه شهر وایمار آگاهی یافتم، بر آن شدم تا با استفاده از پیگیری های شخصی و هم مكاتبه با مقامات مؤثر و ذی نفوذ شهر وایمار، مانع از اجرای این خواسته شوم.
منزه مونگلد در انتها با اشاره به گفت وگوی انجام شده با سفیر ایران در آلمان و تاكید وی برای انجام تعاملات و همكاری های فرهنگی از جانب رایزنی فرهنگی ایران، خواستار آن شد تا این رایزنی با استفاده از مراجع مسئول در ایران، مبحث را پیگیری و نتیجه را اعلام نماید.
در ادامه این دیدار سیدعلی موجانی با قدردانی از توجه خانم منزه مونگلد و سازمان یونسكو در مورد مراقبت از یادمان «گفتگوی حافظ - گوته» اظهار داشت: آنچه به آن اشاره كردید، مبحث نگرانی و دغدغه طولانی مدت ما هم بوده است؛ یعنی بخشی از بدنه اجتماعی شهر وایمار از تولید یك پُل فرهنگی پیوسته و دایمی میان شیراز و وایمار حمایت نمی كند و به اشكال مختلف در مورد همكاری های فیمابین كارشكنی می كنند.
وی اضافه كرد: طرف ایرانی (شهرداری و شورای شهر شیراز) با گذشت از بیش از یك دهه از امضای تفاهم نامه خواهرخواندگی میان دو شهر شیراز و وایمار، با كمال تعجب و به رغم پیگیری های مختلف مشاهده می كنند كه شورای شهر وایمار از تصویب این توافقنامه خودداری می كند. این مسأله نشان دهنده كم توجهی و یا بی علاقگی طرف آلمانی به شمار می آید كه البته در پشت بیاناتی همچون فقدان اعتبار و بودجه، خویش را پنهان كرده است.
رایزن فرهنگی كشورمان در آلمان تاكید كرد: طرف ایرانی به محض تصویب تفاهمنامه خواهرخواندگی میان دو شهر آماده است تا با همفكری و همراهی نمایندگی یونسكو در ایران و دوستان و علاقمندان آلمانی نسبت به طراحی و اجرای یادمان «گفتگوی حافظ - گوته» در شیراز مبادرت ورزد.
موجانی در بخش پایانی این دیدار موضوعات ثبت مشترك میراث مكتوب موجود در كتابخانه های آلمان با طرف های ایرانی و هم راه اندازی «بازارهای جاده ابریشم» در برلین با مشاركت ۷۰ كشور قرار گرفته در جاده ابریشم را به نماینده اجرایی یونسكو در آلمان كه با موافقت و استقبال طرف آلمانی روبرو شد.

1396/12/05
19:42:36
5.0 / 5
2381
تگهای خبر: فرهنگی , یونسكو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد