وقتی لوور كوچك با ۱۴ هم پیمان می شود

روایت این روزهای لوور شعبه تهران بعلاوه فیلم

روایت این روزهای لوور شعبه تهران بعلاوه فیلم

سفرگو: ۱۴ روز از آغاز نمایش «لوور كوچك» در تهران می گذرد، نمایش ۵۶ شیء تاریخی از موزه ای كه سال هاست پربازدیدترین موزه جهان نامیده می گردد و به علت تمركزِ بیشتر روی آثار هنری و تاریخی، آن را یك «موزه عمومی» فعال می نامند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، ۱۴ روز پیش یعنی دوشنبه ۱۴ اسفند؛ "لوور كوچك" با ۵۶ شیء تاریخی از تمدن های كهن سراسر دنیا با حضور وزیر خارجه فرانسه در موزه ملی ایران به نمایش درآمد تا تعامل فرهنگی جدیدی بین ایران و فرانسه آغاز شود، تعاملی در حد نمایش آثار تاریخی از بخش مختلف موزه لوور برای اولین بار.
تصاویر زیر، بخشی از حضور چشمگیر علاقمندان به دیدن «لوور در تهران» در موزه ملی ایران را نشان داده است.به نظر می رسد با وجود آغاز نمایش این آثار در آخرین روزهای سال، استقبال از این نمایشگاه چشمگیر بوده، به حدی كه روزانه چیزی حدود ۱۵۰۰ نفر از "لوور در تهران: شكوه تمدن های جهان"دیدن می كنند و تا كنون آمار این حضور به ۱۴ هزار نفر رسیده است.

یكی از نكات مهم مورد توجه در برگزاری این نمایشگاه دو دیدگاه متفاوت نسبت به نوع آثار انتخاب شده در برگزاری این نمایشگاه بود؛ نمایشگاهی كه فقط از ایران دو شیء تاریخی به همراه خود آورده، اما برخی با رد كردن این اقدام، معتقدند باید بیشترین آثار به نمایش در آمده در این "لوور كوچك" را آثار باستانی ایرانی كه باستان شناسان فرانسوی پیش از انقلاب از تپه های در دست كاوش به دست اورده و به فرانسه برده بودند نمایش دهند.
اما این اعتقاد مورد قبول مسئولان موزه ای و میراث فرهنگی نیست، چون آن ها معتقدند اكنون كه فرصت نمایش بخشی از آثار لوور برای ایران به دست امده، باید مردم ایران را با لوور و تمدن كشورهای كهن دیگر آشنا كرد.

با توجه به تصاویر موجود از حضور مردم در آخرین روزهای سال به نظر می رسد، ایده مسئولان میراث فرهنگی موفق عمل كرده است.


دیدگاه دیگری كه در مورد "لوور كوچك" عنوان شد، انتخاب آثار تاریخی لوور فرانسه برای نمایش در ایران بود، اعتقادی كه احیانا كسانی كه تا كنون لوور را دیده اند، بر آن باورند «لوور آثار بهتر و بزرگتری دارد، چرا باید پس از این همه تبلیغات، آثار به این كوچكی به نمایش درآید.»

اما مسئولان میراث فرهنگی اعتقاد خویش را در این زمینه هم این طور بیان می كند؛ «موزه ملی ایران باید با عنایت به درگاه ورودی موزه كه دو مترو ۲۰ سانتی متر است و حجم آثاری كه باید در كف سالن ها قرار می گرفت و ساختِ ساختمانی آن باید تحمل وزن های سنگین را از نظر فنی و ساختمانی می داشت، انتخاب می كرد. برپایه امكانات و امكان حمل ونقل گالری به گالری، باید شرایط حمل ونقل آثار بررسی می شدند، از جانب دیگر یكسری آثار هستند كه از نظر قوانین امكان جابجائی آن ها را نداشتیم، كارشناسان حفاظت فنی این مورد را بررسی و اعلام می كنند.»

«به من نگاه كن»، عنوان نمایشگاه ۱۸ اثر عكاسی عباس كیارستمی از موزه ی لوور است كه برای اولین بار و به مناسبت برپایی این نمایشگاه در معرض نمایش درآمده اند.
اما نكته ی مورد توجه در گالری كیارستمی؛ به اعتقاد موزه ملی ایران حضور بیش از اندازه هنرمندان و بخصوص عكاسان در آن بخش است.

۵۶ شیء تاریخی لوور فرانسه در «لوور كوچك» كه از ۱۴ اسفند كار خویش را در موزه ملی ایران شروع كرده است، تا ۱۸ خرداد در موزه ملی ایران در تهران، خیابان امام خمینی(ره)، خیابان ۳۰ تیر برپاست.
اما برای دیدن این آثار در دو گالری "لوور" و "كیارستمی"، باید پنج هزار تومان پرداخت كرد.ویدئوی زیر از آغاز طراحی و تجهیز نمایشگاه "لوور در تهران"، انتقال آثار تاریخی از فرودگاه امام خمینی (ره) تا موزه ملی و چیدمان آن ها و روز افتتاح این نمایشگاه با حضور وزیر امور خارجه فرانسه را نمایش می دهد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آن را از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1397/01/01
12:25:51
5.0 / 5
1761
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد