ساماندهی ۲ هزار شی ء تاریخی در موزه رشت شروع شد

ساماندهی ۲ هزار شی ء تاریخی در موزه رشت شروع شد

سفرگو: معاون میراث فرهنگی گیلان از ساماندهی و ثبت ۲هزار قلم از اشیاء تاریخی موزه ی رشت، توسط كارشناسان اطلاع داد.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ «ولی جهانی» معاون میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اینكه ساماندهی و ثبت اشیاء موزه رشت از سال قبل شروع شده اظهار داشت: در یكسال گذشته ۱۶۰۰ قلم از اشیاء موزه رشت ساماندهی و وارد نرم افزار جام شده است و هم اكنون ساماندهی بیش از دو هزار قلم از اشیاء موزه رشت در دستور كار قرار گرفته كه در این راستا تعدادی از فارغ التحصیلان رشته های دیرینه شناسی و مرمتاز سوی این اداره كل در حال انجام مراحل ثبت و ساماندهی این اشیاء هستند.
وی اضافه كرد: ساماندهی ۲ هزار شی تاریخی در موزه رشت درحالی اتفاق بسیار پرارزش و ارزشمند ای برای میراث گیلان و موزه رشت است كه امیدواریم تا آخر خردادماه سال جاری این اقدام به آخر برسد.
جهانی موزه رشت را از گنجینه های پرارزش حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان و یكی از مراكز فرهنگی مورد استقبال گردشگران و شهروندان خواند و ادامه داد: امسال از محل اعتبارات استانی و ملی بیش از ۲۰۰۰ قلم از اشیاء این موزه، ساماندهی و دارای شناسنامه هویت تاریخی می شوند. اشیایی كه حاصل از جستجوهای دیرینه شناسی ده ها محوطه باستانی گیلان هستند كه بعد از مراحل قانونی به این موزه منتقل شده اند.
معاون میراث فرهنگی استان گیلان همینطور تصریح كرد: قدیمی ترین داده فرهنگی موجود در موزه ی رشت دست افزارهای سنگی و استخوانی به دست آمده از محوطه ای باستانی در دیلمان است.
وی از تهیه تصاویر دیجیتالی برایاشیاء مذكور اطلاع داد و اضافه كرد: ساماندهی، ثبت، طبقه بندی و تهیه ی شناسنامه برای این آثار همچون اقداماتی است كه در این موزه صورت خواهد گرفت.
معاون میراث فرهنگی، اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینكه موزه رشت دارای دو بخش دیرینه شناسی و مردم شناسی است افزود: علاوه بر این ۲ هزار شی تاریخی فرهنگی كه مراحل ساماندهیآن ها درحال انجام است، بیش از ۹ هزار شیء دیگر در این موزه وجود دارد كه ثبت و ساماندهی آن نیازمند اعتبارات جدید است.
جهانی تصریح كرد: پیرو بازدید معاون محترم میراث فرهنگی كشورجناب آقای دكتر طالبیان در اسفندماه سال قبل از موزه رشت، قول همكاری در مورد تامین اعتبار جهت ساماندهی مابقی اشیاء موزه از جانب ایشان داده شد كه در این زمینه طرح پیشنهادی ساماندهی ۹۰۰۰ قلم شیء دیگر موزه رشت در دستور كار قرار گرفته است و درصورت تامین اعتبارات این امر محقق خواهد شد.
جهانی به جلسات برگزار شده با اعضاءطرح راهبردی شورای موزه های گیلان در این خصوص اشاره نمود و اظهار داشت: در تلاشیم تا با نگاهی جمعی و هم افزایی بین بخشی، طی دو سال آینده كلیه ی اشیاء موزه ی رشت شناسنامه دار و طبقه بندی شوند.


1397/02/02
13:17:36
5.0 / 5
2663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد