طرح گردشگری آشوراده تایید شد

طرح گردشگری آشوراده تایید شد

سفرگو: معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از تایید فنی طرح گردشگری جزیره «آشوراده» اطلاع داد.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، هفته پیش سید مناف هاشمی - استاندار گلستان - اعلام نمود كه مجوز رسمی طرح گردشگری آشوراده پس از سال ها انتظار صادر گردیده است و عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می گردد. در همین زمینه رضا اقتدار - معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت وگو با ایسنا اظهار كرد: در زمان خانم ریاست معصومه ابتكار بر سازمان حفاظت محیط زیست توافقی صورت گرفت كه بر مبنای نتایج مطالعات منطقه میانكاله - كه بخشی از آن شامل آشوراده می گردد - در این منطقه اقداماتی برای ساماندهی گردشگری صورت گیرد.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست طبق وظایف، مطالعاتی را برای بررسی ارزش های زیستگاهی میانكاله به منظور زون بندی (منطقه بندی) انجام داده و حتی به تازگی اشكالات موجود در این مطالعه را اصلاح كرده است. حدود یكی دو سال پیش هم استانداری گلستان یك طرح گردشگری برای جزیره آشوراده تهیه و عرضه كرد كه ایراداتی بسیاری داشت.

معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در مورد ایرادات طرح گردشگری استانداری گلستان برای جزیره آشوراده اظهاركرد: این طرح حدودا همه بخش های جزیره را در برمی گرفت و به اصطلاح همه بخش های آشوراده را لكه گذاری می كرد. طرح هایی برای اجرای گردشگری برای كل جزیره آشوراده در نظر گرفته بودند تا به تدریج به كل جزیره تسلط پیدا كنند.

اقتدار ادامه داد: كارشناسان دفتر زیستگاه ها طی جلسات مختلف این طرح را اصلاح و كل طرح ها را در یك گوشه از جزیره آشوراده تجمیع كردند. این طرح اصلاح شده در كمیته ارزیابی اثرات زیست محیطی سازمان محیط محیط زیست مورد بررسی قرار گرفت و نظرات دفتر زیستگاه ها و معاونت طبیعی اعمال و در نهایت كلیت فنی طرح گردشگری آشوراده در آنجا تایید شد.

وی در ادامه با اشاره به اینكه آشوراده جزو اراضی ملی و واگذاری آن ممنوع می باشد، اظهار داشت: به همین علت باید مراحل قانونی این مورد طی شود. واگذاری عرصه میانكاله - كه آشوراده هم بخشی از آن است - ممنوع می باشد. در كمیته ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست هم این مورد اعلام شده و هیچ واگذاری صورت نمی گیرد و تنها امكان بهره برداری در چارچوب ضوابط وجود دارد.

معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در انتها با اشاره به اینكه امور گردشگری در آشوراده در منطقه ای كه ارزش زیستگاهی پایین تری دارد، صورت خواهد گرفت، اظهار نمود: گردشگری آشوراده در كنار تاسیسات آموزش و پرورش و منطقه ای كه محل تردد مردم و مستثنیات آن ها است، انجام می گردد. ضمن اینكه طرح های گردشگری در مناطق چهارگانه محیط زیست با طرح های گردشگری خارج از این مناطق متفاوت می باشد. در این مناطق بیشتر سازه های سازگار با طبیعت مثل مراكز بومی گردی، مركز توزیع مواد غذایی ارگانیك و محلی، آلاچیق و طرح هایی مشابه این طرح ها مستقر خواهد شد.
1397/02/16
12:20:27
5.0 / 5
3021
تگهای خبر: گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد