عرضه راهكار برای رد مخالفت نمایندگان با طرح وزارتخانه گردشگری

عرضه راهكار برای رد مخالفت نمایندگان با طرح وزارتخانه گردشگری

سفرگو: نشست بررسی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارت خانه درحالی برگزار گردید كه یكی از نمایندگان مجلس كه پیش از این مخالف طرح بود، راهكارهایی در رد مخالفت نمایندگان با این طرح عرضه داد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نشست بررسی طرح تشكیل وزارت خانه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی با حضور اعضای هیات رئیسه كمیسیون مشترك مجلس و روسای تشكل های گردشگری و اعضای مجمع هماهنگی تشكل های گردشگری كشور شب گذشته در هتل باباطاهر تهران برگزار گردید.
در این نشست، اردوان مسعودی، نماینده مجلس اظهار داشت: من هم زمانی مخالف طرح تشكیل وزارت خانه گردشگری بودم نمایندگان مجلس با اصل مبحث مخالف نبودند بلكه معتقد بودند كه در ساختار كلان دولت باید بازنگری شود چون بعضی از وزارت خانه ها، آن وظیفه ای كه می بایست انجام می داند را انجام نمی دهند. اكنون در مجلس آنقدر كه موافق این طرح هستند مخالف آن هم وجود دارد.
مسعودی در ادامه اظهار داشت: مطالعات نشان داده است كه وزارت گردشگری مستقل در ۵۰ كشور دنیا وجود دارد و در ۳۰ كشور دیگر هم گردشگری در دل یك وزارت خانه قرار دارد نه یك سازمان. سازمان میراث فرهنگی اكنون ۶ معاونت دارد كه اگر به وزارت خانه برود برپایه ماده ۲۹ بند(د) می تواند ۵ معاونت داشته باشد. نگاه اینكه آیا توسعه سبب اضافه شدن تشكیلات می گردد یا نه وجود ندارد. چون مقرر است یكی از معاونت های سازمان میراث فرهنگی كم شود.
وی بیان كرد: برخی دیدگاهها وجود دارد آن هم اینكه اگر جایگاه رئیس سازمان میراث فرهنگی، وزیر شد این اقدامات سبب افزایش حقوق و مزایا و در نهایت افزایش هزینه های عمومی می گردد یا نه.در پاسخ باید اظهار داشت كه با عنایت به اینكه سازمان میراث فرهنگی معاون رئیس جمهور هم هست و پس از اینكه در ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات كشوری پست های همترازی را مشخص كرده، در آنجا تبصره ای وجود دارد كه می گوید درباره سایر همترازان باید هیات وزیران مصوبه بدهد. سازمان میراث فرهنگی برای معاونان خودش مصوبه ای همتراز با معاون وزیر را دارد. بعد از این منظر هم مشكلی نیست. ساختار سازمانی اگر به وزارت خانه تبدیل گردد، به نظر نمی رسد كه شورای نگهبان در این زمینه ایرادی بگیرد.
مسعودی اظهار داشت: شورای نگهبان ممكن است دو مبحث را محل منافشه قرار دهد یكی اینكه آیا نام این سازمان باید عوض شود به وزارت خانه یا نه و یا سربرگ ها و اسناد باید تغییر داده شود كه در این باره هم باز باید اظهار داشت كه جدول شماره ۹ وجود دارد كه درباره ردیف های اعتباری پیش بینی نشده است و اگر در این زمینه خیلی سخت گرفته شود و هزینه ها زیاد باشد می توان از این بخش اعتبارات بهره برد. اما اینكه این طرح آیا مغایر ماده ۲۸ برنامه ششم هست یا نه باید گفت آن زمان كه مخالف این طرح بودم سر این مسئله تاكید داشتم كه بیشتر وظایف این سازمان حاكمیتی نیست بلكه اجرایی است درحالی كه وزارت خانه باید ماهیت سیاستگذاری داشته باشد.
وی اضافه كرد: برخی می گفتند كه چطور می گردد سازمانی به وزارت خانه تبدیل گردد و در عین حال دولت كوچك شود اما باید اظهار داشت كه كوچك سازی با استفاده از واگذاری بخش های غیر حاكمیتی قابل انجام است یعنی دقیقا همان بخشی از وظایف سازمان در حوزه میراث فرهنگی كه قابل واگذاری است.

1397/03/06
13:14:11
5.0 / 5
1692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد