تولید شبكه ای نظارتی از تشكل های میراث فرهنگی

تولید شبكه ای نظارتی از تشكل های میراث فرهنگی

سفرگو: چند نماینده ی تشكل های میراث فرهنگی كشور از معاون میراث فرهنگی خواستند تا همیاری و تعامل دوسویه در جهت حفظ منافع میراث فرهنگی در سراسر كشور بین این دونهاد تولید شود.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، در دیدار عصر روز گذشته یكشنبه ۲۱ خرداد این تشكل ها با محمدحسن طالبیان در دفتر معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نمایندگان تشكل های میراث فرهنگی خواهان تعامل بیشتر انجمن ها با سازمان میراث فرهنگی شدند.

بابك مغازه ای دبیر اجرایی "بنیاد مهرپایدار" درحال حاضر انجمن های مدنی به نقطه ای از بلوغ فكری رسیده اند كه برای حفظ و اعتلای میراث فرهنگی كشور لازم است با نگاه تخصصی و برنامه محور بدون هیچگونه غرض ورزی در كنار سازمان میراث فرهنگی گام بردارند.

وی اضافه كرد: در شرایط كنونی لازم است كه انجمن های میراث فرهنگی از درگاه پیشنهاد وارد شوند چون انتقادات ناامید كردن و از بین بردن نشاط جامعه را به دنبال دارد.

مغازه ای اما به نبود ارتباط سیستماتیك و مدون بین تشكل های میراث فرهنگی، پایگاه ها و یگان حفاظت اشاره نمود و اضافه كرد: درحال حاضر ارتباط تشكل های میراث فرهنگی با پایگاه های میراث فرهنگی حلقه گمشده ای است كه می تواند در حفظ میراث فرهنگی موثر باشد، به صورتی كه هر پایگاه ملی و جهانی می تواند یك NGO باشد.

وی همینطور به حضور تشكل های میراث فرهنگی در بحث ثبت میراث ناملموس و طبیعی اشاره نمود و ادامه داد: انجمن های میراث فرهنگی می توانند با توانمندسازی و آموزش های سیاهه نویسی سازمان میراث فرهنگی به ثبت پرونده های ملموس و ناملموس و طبیعی كمك بسیاری كنند. این درحالی است كه ارتباط سیستماتیك و بلندمدت انجمن ها نقش بسیاری در جلوگیری از تخریب آثار تاریخی خواهد داشت.

لزوم حضور تشكل های میراثی در روستاهای گردشگری

سمیه مراغی - رییس شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی و انجمن یادمان های قزوین - هم نسبت به نظارت بر پیمانكاری هایی كه در مراكز استانی صورت می گیرد، مطالبات قانونی از طریق تعامل و تولید بستری برای حضور بیشتر مشاركت های مردمی درامر حفاظت و حراست از آثار تاریخی و فرهنگی تصریح كرد.

عباس غمخوار - نماینده انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر نوش آباد - هم در این نشست با اشاره به اینكه حفظ و حراست از آثار تاریخی تضمین گردشگری می باشد اظهار داشت: مبحث حفاظت بویژه در روستاهایی با آثار تاریخی و حجم قابل توجهی از گردشگران بسیار مهم می باشد و از این رو تولید تشكل هایی در روستاهای معروف گردشگری به منظور جلوگیری از تخریب و تهدیدها لزوم دارد.

وی بر آموزش شوراهای ده و دهیاری ها در روستاهای هدف گردشگری، برگزاری كارگاه های علمی و عملی در مدارس، تدوین دانشنامه حفاظت و حراست برای راهنمایان گردشگری و پشتیبانی از میراث ناملموس و پاسداشت آیین ها و آداب و رسوم كه سبب توسعه پایدار می شود، تصریح كرد.

لزوم همكاری تشكل های میراثی با یگان حفاظت

محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - هم با استقبال از پیشنهادهای انجمن های میراث فرهنگی حضور آنها را فرصتی مغتنم دانست و اضافه كرد: درحال حاضر میراث فرهنگی و محیط زیست دو مقوله مهم در توسعه پایدار كشورها به شمار می روند. هم اكنون هم نقش تشكل های میراث فرهنگی در حوزه بناها، بافت ها و مواریث طبیعی و ناملموس بسیار اثرگذار خواهد بود.

معاون میراث فرهنگی كشور گفت وگو و تعامل بین تشكل ها و سازمان میراث فرهنگی را موضوعی مهم دانست و عنوان كرد: با تعامل و گفت وگو می توان برای خیلی از مشكلات راهكارهای مناسبی پیدا كرد. درحال حاضر ما نیاز به گفت وگو داریم تا فضای جامعه را به سمتی پیش ببریم تا با استفاده از آگاهی بخشی و ظرفیت سازی به نشاط جامعه هم كمك نماییم.

طالبیان با بیان آمادگی از حضور تشكل ها درحفاظت بهتر پایگاه های كشور تصریح كرد: سازمان میراث فرهنگی در حوزه آموزش های تخصصی می تواند به انجمن ها و تشكل های میراث فرهنگی كمك نماید و تشكل ها هم در معرفی و حفاظت بهتر از پایگاه های ملی و جهانی می توانند نقش آفرینی كنند.

معاون میراث فرهنگی كشورهمچنین با پیشنهاد این مورد كه برای انسجام فعالیت های بیشتر تشكل ها با سازمان میراث فرهنگی می توان با همكاری حوزه های مختلف میراث فرهنگی مانند یگان حفاظت از میراث فرهنگی و كمك سمن ها دوره های آموزشی برای انجمن های میراث فرهنگی برگزار كرد تا از این طریق به معرفی، ترویج و حفاظت از میراث فرهنگی و تقویت شبكه نظارت پرداخته شود.

بنا بر گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، این دیدار به دنبال درخواست رئیس شورای هماهنگی سازمان های غیردولتی انجام شد و قرار بود تعدادی دیگر از اعضای انجمن های میراث فرهنگی در مراكز استانی در این نشست حضور داشته باشند كه امكان آن فراهم نشده است.
1397/03/23
17:38:11
5.0 / 5
1950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد