بادگیرهای یك سویه اردكان

بادگیرهای یك سویه اردكان

سفرگو: بادگیرهای یك سویه اردكان ساده ترین نوع بادگیر یك جناحی هستند كه جزء جدایی ناپذیر معماری دشت یزد – اردكان به شمار می روند.


ساخت بادگیر یك روش ابداعی ایرانی برای تولید فضایی خنك در داخل خانه های مناطق كویری است، روشی كه از روزگاران دور با تولید تهویه مطبوع، فضای داخلی خانه را برخلاف محیط گرم بیرونی برای اهل خانه خنك و قابل تحمل می كرده است.
البته این سازه ها در شهرهای مركزی و جنوب ایران بر حسب ارتفاع و جهت باد مطلوب در انواع مختلفی طراحی و اجرا می شوند ولی در این بین بادگیرهای اردكانی كه یكی از شاخصه های معماری این منطقه از فلات مركزی ایران است، از سادگی خاصی برخوردار می باشد و همین خصوصیت آنها را در كانون توجه گردشگران قرار داده است.
«حمید مشتاقیان» رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردكان در این مورد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا می گوید: بادگیرهای اردكانی در معماری خانه های دشت یزد - اردكان بعنوان شاخص و معرف معماری خاص كویر، رخ نمایی می كند به صورتی كه بادگیر یك سویه اردكانی جزء جدایی ناپذیر معماری این دشت به حساب می آید.
وی اضافه می كند: بادگیرهای اردكانی رو به سمت شمال و شمال غربی(بادی كه از سمت اصفهان می وزد) ساخته می گردد و از سمت چشمه غرب، شرق و جنوب منفذی ندارد.
مشتاقیان عنوان می كند: ساختار این بادگیرها از لحاظ معماری ساده ولی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است به صورتی كه می تواند برای هر اتاق یك بادگیر ساخت.
وی با تاكید بر این كه بادگیرهای اردكانی ساده ترین نوع بادگیر یك جناحی است، تصریح می كند: این نوع بادگیر همواره پشت به بادهای شدید و آزار دهنده و فقط در جهت بادهای خنك و نسیم های مطبوع شمالی ساخته می گردد و به علت نوع طراحی، عملكرد تهویه و تخلیه هوا را انجام می دهد.
این مسئول با بیان این كه بادگیرها با اشكال مختلف در شهرهای مركزی و جنوب ایران بر حسب ارتفاع و جهت باد مطلوب، طراحی و اجرا می شوند، می گوید: بادگیرهای اردكانی ابعاد نسبتاً كوچكتر و دارای شكل اولیه تری نسبت به سایر انواع خود دارند.
مشتاقیان در انتها هم از انواع این سازه های معماری كهن در كشورمان به بادگیرهای یك طرفه اردكانی، بادگیرهای دو وجهی معروف به بادگیرهای كرمانی، بادگیرهای چهارطرفه(معمول در یزد و كرمان)، بادگیرهای چند وجهی(معمولاً هشت وجهی و حتی گاهی مدور) و بادگیرهای چپقی كه معمولاً در سیرجان بنا می شود، اشاره می كند.
1397/05/01
13:33:48
5.0 / 5
3331
تگهای خبر: تولید , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد