كشف اولین كوره ساخت سفال اوایل دوره اسلامی در ری

كشف اولین كوره ساخت سفال اوایل دوره اسلامی در ری

سفرگو: بقایای یك اقامتگاه اعیانی ساسانی و شواهدی از اولین كوره ساخت سفال در اوایل دوره اسلامی در تپه بهرام مقیم آباد ری كشف شد.به گزارش خبرگزار مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مهدی موسوی نیا، سرپرست تعیین حریم و مستندسازی تپه بهرام مقیم آباد در ری امروز «شنبه»با اعلام این خبر اظهار داشت: كاوش در این محوطه تاریخی با هدف تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و مستندسازی آن انجام گرفته است.
به گفته این باستان شناس، برای یافتن پاسخ به اهداف مورد اشاره در ابتدا بخشهایی از محوطه مورد بررسی ژئومغناطیس سنجی قرار گرفت تا درك بهتری از مستندسازی محوطه به دست آید.
او اضافه كرد: در این زمینه یك هكتار از فضای درون محوطه مورد بررسی ژئومغناطیس سنجی قرار گرفت و بعضی از گمانه های درون محوطه در محل های مشخص شده توسط این دستگاه به وجود آمد.
موسوی نیا با اشاره به ایجاد چند گمانه دیگر در بخش های درون و بیرون محوطه برای پاسخ به پرسشهای دیرینه شناسی اظهار داشت: با استناد به مواد فرهنگی یافت شده از گمانه های درون محوطه، تپه بهرام دارای چند فاز استقراری است.
او اضافه كرد: سفالهای یافت شده از بررسی سطحی محوطه و معماری حصار محوطه نشان داده است این محوطه احیانا در دوره ساسانی تولید شده و در قرون اولیه اسلامی مورد استفاده مجدد قرار گرفته است همینطور این مورد از برش بخش هایی از حصار دوم و استفاده از آن بعنوان كوره ساخت سفال مفروض است.
این دیرینه شناس اظهار داشت: متاسفانه بالا بودن سطح آب در درون محوطه و رطوبت بالای انباشتهای زیرین، مانع از فهم لایه های پایینی این محوطه شد ازاین رو وجود لایه های فرهنگی پیش از اسلام در محوطه تا به امروز از یك فرض فراتر نخواهد رفت.
او تصریح كرد: در لایه های بالایی كه جستجوهای دیرینه شناسی محوطه اغلب در این لایه ها متمركز بود، تنوعی از مواد فرهنگی از قرون اولیه اسلامی و آل بویه پیدا شد.
به گفته وی، قطعات سفال ساده، لعاب های تك رنگ، لعاب پاشبده و اسگرافیاتو، در كنار قطعات ظروف شیشه ای، قطعات اشیاء مفرغی و اهنی و دكمه های تزئینی استخوانی نشان داده است این محوطه در سده های نخست دوره اسلامی به مراتب پررونق بوده است.
موسوی نیا، كشف یك كوره ساخت سفال متعلق قرون اولیه اسلامی در ری را یكی از مهمترین كشفیات دیرینه شناسی این فصل از كاوش اعلام نمود.
او با بیان این نكته كه این مورد نخستین كوره سفالگری یافت شده از قرون اولیه اسلامی در منطقه ری است، اظهار داشت: انتظار می رود با كاوش گسترده در این بخش از محوطه بتوان اطلاعات حائز اهمیتی از سنت تولید سفال در قرون اولیه اسلامی در ری به دست آورد.
او اضافه كرد: در كنار مواد فرهنگی شاخص یافت شده از محوطه، بخش دیگری از اهمیت تپه بهرام به ساختار منحصربه فرد معماری این محوطه بازمی گردد.
او با اشاره ساخت این محوطه از سه حصار تودرتو اضافه كرد: حصار بیرونی و حصار میانی آن دارای برجهای نگهبانی است.
موسوی نیا خاطرنشان كرد: ساختار معماری محوطه و وجود برجهای نگهبانی نشان داده است این محوطه بالقوه یك اقامتگاه اعیانی بوده است.
او فراوانی قطعات ظروف شیشه ای و اشیاء تزئینی استخوانی در باروی مركزی را شاهد دیگری بر اعیانی بودن این محوطه در سده های نخست دوره اسلامی و چه بسا قبل از اسلام دانست.
او اظهار داشت: با كاوش گسترده در باروی مركزی محوطه و برجستگی های واقع در فضای درون باروی بیرونی انتظار می رود اطلاعات حائز اهمیتی از محوطه در سده های نخست دوره اسلامی و احیانا دوره ساسانی به دست آید.
موسوی نیا با اشاره به صدور مجوز تعیین حریم و مستندسازی تپه بهرام مقیم آباد توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ابراز امیدواری كرد: با كاوش گسترده این محوطه مهم دوره تاریخی- اسلامی، اهمیت و جایگاه ری در سده های تاریخ ایران نمایانتر شود.

1397/05/21
13:35:54
5.0 / 5
1929
تگهای خبر: تاریخی , تولید , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد