دادستان جیرفت:

۱۴ شی عتیقه با قدمت هزاره سوم قبل از میلاد مسیح در جیرفت كشف شد

۱۴ شی عتیقه با قدمت هزاره سوم قبل از میلاد مسیح در جیرفت كشف شد

سفرگو: جیرفت - دادستان عمومی و انقلاب شهرستان جیرفت از كشف ۱۴ شی عتیقه در این شهرستان اطلاع داد و اظهار داشت: اشیاء كشف شده مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی دادگستری استان كرمان، حسین سلامی با تاكید بر اینكه دستگاه قضائی با تمام قدرت با قاچاقچیان اشیاء عتیقه برخورد خواهد كرد، تصریح كرد: بعد از انجام یكسری اقدامات اطلاعاتی از جانب اطلاعات سپاه جیرفت، مشخص شد قاچاقچیان عتیقه قصد مبادله یك محموله میلیاردی عتیقه را دارند.
وی اضافه كرد: بلافاصله دادستانی رسیدگی به مبحث و جلوگیری از انتقال اشیای عتیقه را دردستور كار قرار داد و دستورات قضائی لازم صادر شد. تیمی از نیروهای اطلاعات سپاه به منطقه كه واقع در یكی از روستاهای كوهستانی و ییلاقی شهرستان جیرفت بود اعزام شدند.

دادستان جیرفت عنوان كرد: در این عملیات تعداد ۱۴ شی عتیقه مربوط به عصر هزاره سوم پیش از میلاد كشف و ضبط شد و قاچاقچیان اشیای عتیقه با عنایت به كوهستانی و صعب العبور بودن منطقه مبادرت به فرار كردند.
سلامی با اشاره به اینكه شناسایی و دستگیری متهمان به صورت ویژه در در دستور كار قرار گرفته است، اضافه كرد: از این تعداد اشیاء كشف شده بنا بر نظر كارشناس میراث فرهنگی در شهرستان جیرفت اصالت هشت شی عتیقه تائید و قدمت آنها مشخص و اصالت و قدمت تعداد شش شی دیگر مشكوك اعلام گردید و جهت بررسی دقیق تر به كارشناسان میراث فرهنگی استان ارسال شده اند.

وی در ارتباط با مشخصات اشیای كشف شده اظهار داشت: در میان اشیای كشف شده مواردی همچون تیغه هلالی شكل داس، سر پیكان فلزی، درفش مفرغی، حلقه مفرغی، شی سپری شكل فلزی، شی فلزی سه قمتی، دكمه سنگی، شی فلزی مخروطی شكل مشاهده می گردد
وی اظهار داشت: كشف این گونه اموال فرهنگی و اشیاء تاریخی در شهرستان جیرفت مبین تمدن و صبغه فرهنگ این منطقه بوده و محافظت از این میراث فرهنگی و تاریخی بر همگان لازم است.

دادستان عمومی وانقلاب شهرستان جیرفت در انتها از همكاری و حساسیت مردم نسبت به مسائل میراث فرهنگی و مساعدت در جهت كشف اشیا عتیقه تشكر كرد.
شایان ذكر است این سومین كشف اشیا عتیقه طی چند هفته گذشته در شهرستان جیرفت است كه تابحال جمعا ۲۸ قطعه شی عتیقه كشف و ضبط شده است.

1397/06/12
21:15:08
5.0 / 5
1685
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد