آخر فصل دوم كاوش در ارگ نادری شیروان

آخر فصل دوم كاوش در ارگ نادری شیروان

سفرگو: معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از اتمام فصل دوم كاوش در ارگ نادری شیروان اطلاع داد و اظهار داشت: كاوش دیرینه شناسی در این اثر تاریخی از 27 خردادماه امسال شروع شد و تا اوایل شهریورماه ادامه داشت.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، «علی اكبر وحدتی» با اشاره به همكاری گروهی از باستان شناسان از مراكز داخلی و بین المللی در فصل دوم كاوش خاطرنشان كرد: گروه كاوش از متخصصان رشته های مختلف همچون باستان شناسی، زمین شناسی، ژئوفیزیك، مرمت، معماری و نقشه برداری از سازمان میراث فرهنگی كشور، دانشگاه نانجینگ چین و موزه تاریخ طبیعی پاریس در ارگ نادری شیروان حضور داشتند.
وی یكی از اهداف اصلی فصل دوم كاوش در تپه نادری را لایه نگاری برای شناخت توالی باستانی و تأسیس گاهنگاری محلی در منطقه شمال خراسان دانست و اضافه كرد: مواد حاصل از كاوش علاوه بر شناخت دوره های استقرار باستانی در منطقه، با استفاده از مطالعات میان رشته ای به بازسازی اقتصاد معیشتی ساكنین این منطقه در طول تاریخ كمك شایانی خواهد نمود.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار نمود: با عنایت به قرارگیری تپه نادری در بافت مسكونی شهر شیروان، در جهت رفع مشكلات محلی و كمك به پروژه بازآفرینی شهری با تاكید بر هویت شهری شیروان، ساماندهی و تعیین دقیق عرصه و پیشنهاد حریم تپه نادری در دستور كار گروه مشترك قرار گرفت.
وحدتی با اشاره به جستجوهای انجام شده در این فصل، اظهار داشت: بر این اساس زندگی در تپه نادری از میانه هزاره چهارم قبل از میلاد( حدود 5500 سال قبل) شروع شده و در دوران مختلف تا دوره‌ی اسلامی زندگی در آن جریان داشته است.
وی از تولید سایت موزه دیرینه شناسی و ساماندهی محیط پیرامونی ارگ نادری اطلاع داد و اظهار داشت: گروه كاوش بخش هایی از حصار پیرامونی كه در دهه های پیشین تخریب شده و آثار آن محو شده بود را با روش پیگردی كاوش كرد تا زمینه ادامه مرمت برج و بارو در فصول آتی فراهم گردد. این برج و بارو كه در دوره‌ی قاجار در اطراف تپه نادری تولید شده، ضمن معرفی برشی از تاریخ این استقرار باستانی، یكی از جاذبه های اصلی تپه نادری در برنامه جامع گردشگری این منطقه باستانی را تشكیل می دهد.
تپه نادری از مهم ترین استقرارهای باستانی حوضه آبریز اترك است كه از میانه هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد زندگی در آن شروع شده و تا دوره‌ی اسلامی زندگی در آن جریان داشته است. طی دوره‌ی قاجار، حكمرانان محلی شیروان بر فراز این تپه باستانی قلعه ای ساخته و در گردا گرد آن بارویی بوجود آورده بودند كه منطقه مسكونی را محصور كرده بود.1397/06/20
13:59:40
5.0 / 5
1676
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد