باغ سیب را می خواهند تخریب كنند

باغ سیب را می خواهند تخریب كنند

سفرگو: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز اظهار داشت: هدف افرادی كه تلاش می كنند باغ سیب مهرشهر را از فهرست میراث ملی خارج كنند، تخریب و از بین بردن درختان این اثر تاریخی است.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حجت الاسلام فخرالدین - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز - اظهار نمود: باغ سیب مهرشهر قدمتی ۵۰ ساله دارد و دارای درختانی كهنسال و مثمر است، لزوم حفاظت از اراضی موسوم به باغ سیب و كاخ مروارید بعنوان میراث فرهنگی، طبیعی و تاریخی در شورای عالی معماری و شهرسازی ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ مصوب شد و مقررات ویژه ای هم برای حفاظت از این اثر تاریخی در نظر گرفته شد، بر مبنای همین مصوبه در سال ۹۵ سازمان میراث فرهنگی این باغ را در لیست آثار ملی بعنوان میراث طبیعی به ثبت رساند.
وی افزود: ثبت ملی این اثر تاریخی به دنبال ابراز نگرانی مردم از تخریب باغ سیب بود، چون شهر كرج از قدیم الایام بعنوان یك باغ شهر شناخته می شد و حفاظت از این محوطه خواست مردم این شهر بود.
او با بیان این كه باغ سیب ۳۶۰ هكتار است و مالك خصوصی ندارد، افزود: اگر این اثر مالك خصوصی داشت، ما بطور قطع برای ثبت آن با مالك مشورت می كردیم، این باغ اكسیژن شهر كرج را تامین می كند و نبض تپنده این شهر است، در شرایطی كه ارگان های عمومی همچون شهرداری باید برای تولید یك متر فضای سبز میلیون ها تومان هزینه كنند، این فضای سبز به صورت آماده وجود دارد و باید مورد حفاظت قرار گیرد.
وی ادامه داد: هدف اصلی از ثبت باغ سیب، حفاظت از كاربری اصلی آن بوده است و ما تلاش می نماییم این محوطه را همین گونه كه هست حفاظت و نگهداری نماییم، اما كسانی كه درصدد هستند با توسل به دستگاه قضایی باغ سیب را از فهرست میراث ملی خارج كنند چه انگیزه ای دارند؟ اگر این افراد خواستار حفاظت از این محوطه هستند، نباید با ثبت بودن آن در لیست میراث ملی مشكلی داشته باشند.
صابری اظهار داشت: «ثبت ملی بودن باغ سیب حفاظت از آن را آسان تر می كند؛ چراكه قاعده و قانون دارد، اما هیچ منظوری جز از بین بردن درختان و تخریب باغ سیب در مورد افرادی كه تلاش می كنند این اثر را از فهرست میراث ملی خارج كنند، قابل پیش بینی نیست، چراكه اگر انگیزه این افراد حفظ كاربری فعلی است باید ثبت ملی آن را خدمتی بزرگ بدانند.»
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه كرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وظیفه حفاظت و حراست از باغ سیب را بعنوان یك اثر ثبت شده در لیست میراث ملی بر عهده دارد.1397/07/11
23:51:31
5.0 / 5
2110
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد