دانش آموزان در مدرسه صنایع دستی مشغول به تحصیل هستند

دانش آموزان در مدرسه صنایع دستی مشغول به تحصیل هستند

سفرگو: نخستین مدرسه صنایع دستی ایران در سمنان مبادرت به ثبت نام دانش آموز در سال تحصیلی جدید كرد و توانست چهار رشته را به فهرست رشته های كار و دانش اضافه كند.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، خانه ترابی سمنان در محله كهنه دژ این شهر قرار دارد خانه ای تاریخی كه بخش هایی از آن متعلق به دوره صفوی و بخش های دیگر متعلق به دوره پهلوی است و با همین نام به شماره ۲۹۷۴۴ در سال ۸۹ به ثبت ملی رسید. این خانه یكی از خانه های باارزش بافت تاریخی سمنان است كه سازمان میراث فرهنگی در سال های اخیر مبادرت به بازسازی و مرمت آن كرده است. از خصوصیت های منحصر به فرد این بنا می توان به وجود ساباط (راهگذر میان دو خانه كه دارای سقف است) اشاره كرد؛ ساباط یكی از خصوصیت های خانه های مناطق گرمسیر و كویری است كه در ساخت این بنا هم به كار رفته است.
اكنون این خانه تاریخی مدتی است كه بعنوان مدرسه صنایع دستی ایران مبادرت به ثبت نام دانش آموز در سال تحصیلی جدید كرده است و كاربری دیگری دارد. هنرمندان صنایع دستی كه در خانه تاریخی تدین مدتی را به نمایش و فروش صنایع دستی اختصاص داده بودند با همكاری اداره كل میراث فرهنگی استان سمنان به خانه ترابی در محله كهن دژ سمنان رفتند و در آنجا مبادرت به راه اندازی نخستین مدرسه صنایع دستی كردند آنها توانستند چهار رشته را همچون سراجی كیف، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، را به رشته های تحصیلی كار و دانش در آموزش و پرورش اضافه كنند و پس از سه سال به دانش آموزانی كه ثبت نام كرده اند مدرك دیپلم آن رشته را بدهند.
در این باره مریم حلاجی به خبرنگار مهر اظهار داشت: خانه ترابی قبل از این در اختیار یكی از شركت های زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگی بوده و بعنوان اقامتگاه بوم گردی قرار بود استفاده گردد اما هتل بودن این مكان تاریخی صرفه اقتصادی نداشت. بنابراین از دی ماه سال قبل این بنا خالی بود. تا اینكه مدتی پیش توانستیم بعضی از وسایل را به اینجا منتقل نماییم تا این خانه به مدرسه صنایع دستی تبدیل گردد. ما ۴ ماه در گیر و دار لغو قرارداد با سرمایه گذار قبلی و بستن قرارداد جدید بودیم. تا اینكه با همكاری اداره كل میراث فرهنگی استان سمنان توانستیم از اداره آموزش و پرورش مجوز تدریس بگیریم و با همكاری چهار مدرس مورد تایید آموزش و پرورش، رشته هایی كه فعالیت می كردیم را به صورت آموزش های برون سپاری به دانش آموزانی كه ثبت نام می كردیم عرضه دهیم.
وی افزود: مقرر است كه اداره كل میراث فرهنگی استان سمنان با ما قرارداد جدید برای حضورمان در این خانه ببندد امیدواریم كه مبلغ اجاره ای كه از ما میگیرند آنقدر زیاد نباشد كه توان پرداخت آنرا نداشته باشیم چون نه می توانیم آنرا از دانش آموزان بگیریم و نه از آموزش و پرورش.
حلاجی اظهار داشت: با اداره آموزش و پرورش این استان تفاهم نامه ای امضا كردیم كه پیرو آن رشته های صنایع دستی مانند تذهیب، خوشنویسی، بافته های دارایی، سنگ تراشی، سراجی كیف، قلمكار، سفال، سرامیك و گردشگری در این مدرسه آموزش داده شود همینطور مقرر است معرق و نقاشی پشت شیشه به این رشته ها اضافه شود. مشابه این مدرسه را در ایران نداشته ایم.
وی افزود: ما در نظر داریم تا آخر هفته ها به كودكان نیازمند نقاشی و سفال به صورت مجانی آموزش دهیم و پرنده های سفالین را به نشانه صلح همراه با آرزوهایشان به سفارت خانه های ایران در كشورهای مختلف ارسال نماییم.
مدرسه صنایع دستی سمنان نمونه ای از آموزش صنایع دستی و حضور در بناهای تاریخی به جامعه محلی و دانش آموزان است و می توان الگویی برای سایر استانها باشد. با این اقدام هم از بنای تاریخی استفاده بهینه می گردد و هم كاربری دیگری به یك بنا داده شده و هم صنایع دستی بعنوان رشته تحصیلی آموزش داده می شود.

1397/08/11
00:01:31
5.0 / 5
1837
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد