گزارش مهر از تبلیغ حداقلی ایران در خارج از كشور؛

چراغ ایران در نمایشگاههای گردشگری خارجی خاموش می شود؟

چراغ ایران در نمایشگاههای گردشگری خارجی خاموش می شود؟

سفرگو: ادامه مسیر حضور ایران در نمایشگاهای گردشگری و صنایع دستی خارجی از نظر شركت كنندگان منطقی به نظر نمی رسد چون نه ارزی به آنها تعلق می گیرد و نه آنها می توانند از پس هزینه ها برآیند.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، بالا و پایین شدن ارز در داخل كشور روی صنعت گردشگری هم تاثیر داشته است ایرانی های فعال در حوزه گردشگری در تلاش بودند تا بتوانند كشورشان را در نمایشگاههای خارجی تبلیغ كنند و با حضور در این نمایشگاهها اعلام كنند ایران امن است و راههای ورود به ایران ارزان باز است. اما مدتی است كه حضور متولیان دولتی هم در این نمایشگاهها به سختی انجام می گردد تا جایی كه آنها هم مجبور می شوند بعضی از نمایشگاهها را حذف نمایند و یا با كیفیت كمتری در نمایشگاهی حضور پیدا كنند.نمونه آن نمایشگاه گردشگری وین است كه كانون جهانگردی و اتومبیلرانی امسال از حضور در آن انصراف داد یكی از دلایل انصرافش هم همین هزینه های زیاد است. معلوم نیست كه آیا سال دیگر هم ایران می تواند در این نمایشگاهها شركت نماید یا نه.هزینه های شركت در نمایشگاهها چهار برابر شدسید عباسعلی امامیه نماینده گردشگری ایران در ژاپن هم گفته بود كه مراودات بانكی بین ایران و ژاپن تا امسال توانست مشكلی برای شركت ایران در نمایشگاه گردشگری جاتا به وجود نیاورد اما بعید می دانیم سال دیگر با وجود تحریم های بانكی توسط آمریكا بازهم در این نمایشگاه شركت نماییم.حضور ایران در نمایشگاههای خارجی می توانست بخشی از وظیفه تبلیغات برای بازاریابی گردشگری ایران را به عهده بگیرد اما اكنون هزینه های شركت در این برنامه ها هم از جانب متولیان گردشگری و صنایع دستی و هم از جانب بخش خصوصی آنقدر زیاد است كه بخش دولتی هم از این برنامه ها صرف نظر می كند. آنچنان كه امسال هزینه های شركت در نمایشگاه گردشگری تاپ رزای فرانسه چهار برابر بیشتر از سال قبل شده بود چون نه تنها شركت كنندگان نتوانستند از یوروی دولتی استفاده كنند بلكه نرخ یورو برای آنها نسبت به سال قبل چهار برابر شده بود.
این مشكلات سبب شده تا كانون جهانگردی و اتومبیلرانی كه برپایی غرفه ایران در چندین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری را از جانب سازمان میراث فرهنگی در خارج از كشور به عهده گرفته است هم با مشكلاتی رو به رو شود و علی رغم درخواست برای گرفتن ارز دولتی اما نتواند به این ارز دست پیدا كند و برای برپایی غرفه ایران دچار شك و تردید شود.در این باره، عبادرضا اسلامی مدیر گردشگری و صنایع دستی كانون جهانگردی و اتومبیلرانی كه متولی برپایی غرفه ایران در چندین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی از جانب سازمان میراث فرهنگی است به خبرنگار مهر می گوید: سال سختی را پشت سر گذاشتیم.حمایت معنوی كمك جدی نیست!وی ادامه می دهد: سالهای گذشته از حضوربخش خصوصی توانستیم جهت شركت در نمایشگاههایی مانند صنایع دستی میلان بهره ببریم اما اكنون آنها هم می بینند كه با این شرایط اقتصادی حضورشان در نمایشگاهها به صرفه نیست. ما یا نباید در نمایشگاهی شركت نماییم و یا اینكه مجبوریم فضایی كمتر بگیریم و از برخی برنامه های جانبی بگذریم یعنی حضورمان قوی ومثمرثمر نباشد. بعضی از برنامه های جانبی نمایشگاههای تخصصی را هم نمی توان حذف نمود. چون باید بستر گفتگوی آژانسهای ایرانی با خارجی فراهم گردد.
این مقام مسئول می گوید: رئیس سازمان میراث فرهنگی در حاشیه دولت مذاكراتی با بانك مركزی داشته است ولی بانك هنوز ارز دولتی را تامین نكرده است و گفته اند كه ارز دولتی شامل ما نمی گردد. برای گرفتن ارز نیمایی هم گفته اند كه با بانك عامل مكاتبه نماییم. به ما هیچ كجا ارز دولتی نمی دهد نامه نگاری ها انجام شده و بانك عامل هم مشخص شده است اما در پیچ و خم گرفتن آن هستیم و در نهایت نمی دانیم موفق به گرفتن آن می شویم یا نه. بنابراین در نمایشگاه صنایع دستی ژاپن و اتریش شركت نمی نماییم. سازمان میراث فرهنگی هم می بایست حمایت كند اما حمایت آنها معنوی است. همیشه حمایت معنوی وجود دارد اما حمایت معنوی كمك جدی نیست!نمایشگاه شیان تحمیلی بودمدیر گردشگری كانون جهانگردی می گوید: ما مجبور شدیم تا در نمایشگاه محصولات فرهنگی شیان چین هم به دستور سازمان میراث فرهنگی شركت نماییم بنابراین بودجه ای هم صرف آنجا كردیم. قرار نبود در نمایشگاه جاتای ژاپن هم شركت نماییم اما پیگیری های سفیر ایران باعث شد تا امسال حضور یابیم. اگر سازمان میراث فرهنگی دستور به شركت در نمایشگاهی را بدهد ناگزیر به اجرا هستیم اما مشكلاتی وجود دارد كه اگر برای حل آنها حمایت نشویم یا باید تعداد نمایشگاهها را كمتر نماییم و یا اینكه حضورمان تنها مصداق روشن ماندن چراغ ایران در نمایشگاهها باشد.وی درباره اینكه كانون جهانگردی و اتومبیلرانی قرارداد چند ساله برای برپایی غرفه ایران در نمایشگاههای خارجی دارد هم می گوید: امسال آخرین سالی است كه در نمایشگاه فیتور مادرید شركت می نماییم. چهارمین سال حضورمان در نمایشگاه میلان را هم تجربه خواهیم كرد.
عدم حضور ایران در نمایشگاههای خارجی یكی از تنها مواردی است كه شعار مسئولان را در تبلیغ گردشگری ایران در خارج از كشور نقض می كند. اگر حمایتی صورت نگیرد و اگر ارز دولتی شامل این بخش نشود، چطور مقرر است ایران از شرایط تحریم این روزها با موفقیت بیرون بیاید و بتواند خویش را به توریستهای خارجی معرفی كند؟ با این وجود و با مشكلاتی كه مدیر گردشگری كانون جهانگردی اعلام كرد، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی خوشبینانه همچنان در گفتگو با خبرنگاران می گوید كه در نمایشگاههای خارجی شركت می كنیم!از سوی دیگر جیب بخش خصوصی هم خالی است اما به جهت اینكه بازار كار را از دست ندهد تمام تلاشش را می كند تا در نمایشگاههای خارجی شركت نماید در این باره ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران كه مقرر است در نمایشگاه گردشگری لندن شركت كند، می گوید: ما در این نمایشگاه نباشیم؛ آژانس هایی كه ما كار می كردند فكر می كنند اوضاع خیلی خراب است و ناامید شده ایم. در این صورت بازار به صورت كامل از بین می رود. بنابراین اتفاقا در چنین شرایطی ما باید با قدرت بیشتر و بهتری از سال های گذشته حضور پیدا نماییم.امسال واقعا به كمك دولت به خصوص در نمایشگاه ITB برلین نیاز داریم. چراكه حداقل هزینه ما در این نمایشگاه چیزی نزدیك به ۴۰۰ هزار یورو خواهد بود.

1397/08/13
12:57:45
5.0 / 5
1708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد