اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای مرمت ارگ نادری شیروان

اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای مرمت ارگ نادری شیروان

سفرگو: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار به منظور مرمت برج و باروی ارگ نادری شیروان اطلاع داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، «حبیب یزدان پناه» اظهار نمود: با عنایت به قرارگیری تپه نادری در بافت مسكونی شهر شیروان، این میزان اعتبار از محل ستاد بازآفرینی شهری و در جهت صیانت و حفاظت از بافت های تاریخی و با ارزش اختصاص یافته است.
وی با اشاره به انجام 2 فصل كاوش باستان شناسان در این منطقه تاریخی خاطرنشان كرد: با اعتبار اختصاص یافته، بعد از انجام مطالعات لازم، قسمت هایی كه مستندات و شواهد كافی وجود دارد، مرمت اثر تكمیل می گردد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار نمود: محوطه های تاریخی گنجینه ای گرانبها از تاریخ و فرهنگ جامعه را در خود جا داده اند و مقاصد مهمی در جذب توریست محسوب می شوند، از همین رو در كنار حفظ این آثار، به دنبال معرفی و شناساندن آن هم هستیم.
یزدان پناه با تاكید بر این كه ابنیه و آثار تاریخی مبین هویت و شناسنامه فرهنگی جوامع بشمار می رود، اظهار داشت: خراسان شمالی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و داشتن عناصر مهم جذب توریست همچون چشم انداز و مناظر طبیعی، آثار باستانی، تنوع اقلیمی، آداب و رسوم، سنن اجتماعی و تنوع اقوام، زمینه های مناسبی برای توسعه فعالیت های گردشگری دارد.
تپه نادری از مهم ترین استقرارهای باستانی حوضه آبریز اترك است كه از میانه هزاره‌ی چهارم قبل از میلاد زندگی در آن شروع شده و تا دوره‌ی اسلامی زندگی در آن جریان داشته است.
این اثر تاریخی با شماره ۷۰۳ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است و طی دوره‌ی قاجار، حكمرانان محلی شیروان بر فراز این تپه باستانی قلعه ای ساخته و در گرداگرد آن بارویی بوجود آورده بودند كه منطقه مسكونی را محصور كرده بود.1397/08/24
20:11:26
5.0 / 5
2515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد