ساخت یك برج بیخ محوطه تاریخی 20 هزار ساله!

ساخت یك برج بیخ محوطه تاریخی 20 هزار ساله!

به گزارش سفرگو سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری از شروع عملیات بازسازی برج چرمنه سمنان اطلاع داد و اظهار داشت: این پروژه گردشگری تا سال 98 افتتاح می گردد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، حجت اله ذوالفقاری اظهار نمود: این مجتمع به علت مشكلاتی كه داشت سال ها به صورت نیمه كاره رها شده و جلوه نامناسبی را در منطقه بوجود آورده بود، به همین جهت بعد از رفع مشكلات موجود عملیات بازسازی آن برای استفاده شروع شده است.
وی ادامه داد: عملیات جمع آوری شیشه ها شروع شده است و در ادامه كار نماسازی و بدنه سازی این مجنمع صورت می گیرد. عملیات اجرایی این پروژه با همكاری بخش خصوصی انجام و در نیمه اول سال 98 به بهره برداری خواهد رسید.
ذوالفقاری اظهار داشت: این مجتمع با هدف استفاده فرهنگی و گردشگری راه اندازی شده و بنا داریم در بالای این مجتمع فضایی برای رصد ستارگان مهیا نماییم تا شهروندان و همینطور گردشگران از آنها بهره مند شوند. این مجتمع در 5 طبقه، به متراژ 2000 متر بنا و 1400 متر نماسازی راه اندازی می گردد.
وی با اشاره به اهمیت این برج و همجواری آن با یك بنای تاریخی شهر سمنان اضافه كرد: در عملیات اجرایی این پروژه از طرح هایی با پیش زمینه تاریخی و سنتی استفاده می گردد.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، این برج یكی از پرحرف و حدیت ترین پروژه های شهری در سمنان است كه در حریم یكی از آثار باستانی ثبت ملی شده مركز استان تولید شده است. دژ چرمنه كه سمنانی ها عموما آنرا با نام چال خندق می شناسند یكی از آثار تاریخی سمنانی است كه در شاهنامه فردوسی هم از دژ چرمنه نام برده شده است.
شماری از دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان با حضور در منطقه چال خندق، خواهان انتقال برج شیشه ای از این منطقه باستانی شدند.
قبل از این و در سال 94 هم شماری از اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان با حضور در مقابل چال خندق(دژ چرمنه) خواهان ساماندهی این منطقه شدند. این افراد با امضای بنری كه در مقابل برج شیشه ای نصب شده بود، اعلام كردند، این محوطه تاریخی همان دژ چرمنه است كه در شاهنامه فردوسی هم به آن اشاره شده است.
دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان از مسئولان به خصوص شهرداری تقاضا داشت تا این برج شیشه ای و سازه فلزی ناهمگون كه سالهاست در محوطه تاریخی نصب شده است را از این مكان، منتقل تا حریم این محوطه باستانی كه نماد و نشانه فرهنگ و تمدن مردم این دیار است آزاد شود و این تپه باستانی در معرض دید عموم قرار گیرد. این اعضای همینطور تقاضا كردند برای روشن شدن زوایای پنهان این محوطه، هر چه سریعتر كار كاوش و دیرینه شناسی در این تپه را آغاز كند.
همان زمان محمدكاظم شربتدار، شهردار وقت سمنان با حضور در میان اعضای این انجمن، قول های مساعدی در ارتباط با ساماندهی منطقه، نصب تابلوی معرفی و جمع آوری و انتقال برج شیشه ای داد.
بر مبنای جستجوهای اخیر، ابزار سنگی دوره فراپارینه سنگی (15 تا 20 هزار سال پیش) در منطقه "چال خندق" سمنان كشف شده است. این منطقه به علت حفر خندق در آن در دوره اسلامی، بعنوان "چال خندق" معروف شده است. بر مبنای اطلاعات موجود، بنای شیشه ای تولید شده در منطقه چال خندق، قرار بوده بعنوان مركز فرهنگی كاربرد داشته باشد اما سالهاست كه ساخت آن نیمه تمام رها شده است.
قبل از این محمد جهانشاهی، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از صدور مجوز كاوش در تپه باستانی دژ چرمنه سمنان با پیگیری های انجام شده اطلاع داده و اظهار داشته بود: اعتبار این كاوش هم دریافت شده و كار كاوش در این تپه باستانی بزودی آغاز می گردد.
1397/09/22
13:52:20
5.0 / 5
2071
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد