نرخ هتل ها آزاد نشده، ارز از معاملات رسمی هتل ها كنار گذاشته شد

نرخ هتل ها آزاد نشده، ارز از معاملات رسمی هتل ها كنار گذاشته شد

به گزارش سفرگو معاون گردشگری با تاكید بر این كه نرخ هتل ها در ایران آزاد نشده است، اظهار داشت: قوانین نرخ گذاری هتل ها در ایران نسبت به گذشته هیچ تغییری نكرده است و تعرفه ها همچنان بر اساس «ریال» خواهد بود.


ولی تیموری با بیان این كه برداشت های نادرستی از آزادسازی نرخ هتل ها صورت گرفته است، به ایسنا توضیح داد: نرخ گذاری تاسیسات گردشگری برپایه فرایندی است كه در آیین نامه ایجاد، اصطلاح، تكمیل، درجه بندی و نرخ گذاری خدمات تاسیسات گردشگری مصوب سال ۱۳۹۴ هیات دولت تعیین شده است. بر همین مبنا ابتدای مهرماه هر سال و برپایه شاخص تورم اعلامی از جانب بانك مركزی، سقف افزایش احتمالی تعرفه ها به واحدهای گردشگری ابلاغ می گردد.
وی ادامه داد: با عنایت به این قانون، قیمت هتل ها هر سال با توافق تشكل مربوطه و اداره كل استان تصویب و ابلاغ می گردد.
نرخ ارزی در هتل ها منتفی شد. تعرفه هتل ها باید به پول ملی و «ریال» باشد. اتباع خارجی كه «انفرادی» به ایران سفر می كنند اگر خواستند ارز بدهد هتلدار باید قیمت مصوب را به ارز دولتی با نرخ پایه بانك مركزی؛ ۴۲۰۰ تومان (برای هر دلار) تبدیل و دریافت كند و مجاز نیست قیمتی متفاوت و نامتعارف از نرخ مصوب بدهداین مقام مسؤول در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاكید بر این كه واحد پولی برای محاسبه نرخ خدمات هتل ها همچنان «ریال» است و مبحث تعیین «نرخ ارزی» برای مسافران خارجی منتفی شده است، اظهار داشت: این توافق در قالب همان آیین نامه سال ۹۴ حاصل شده است. ازاین رو هتل ها می توانند با استناد به شاخص رسمی برابری ریال با ارز خارجی، تعرفه ی تعیین شده را به ارز مورد نظر خود تبدیل و تعویض كنند. یعنی اگر هتل مسافر خارجی داشته باشد قیمت ریالی خویش را به نرخ ارز رسمی كشور كه در بانك مركزی حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین شده است، تبدیل می كند و قرار نیست قیمت ارزی نامتعارف و متفاوت از نرخ ریالی به خارجی ها بدهد.
او درباره مبنای محسابات تعرفه هتل ها به ارز كه با عنایت به كمترین نرخ پایه بانك مركزی (۴۲۰۰ تومان) درنظر گرفته شده است، توضیح داد: در آیین نامه مصوب سال ۹۴ مبنای محاسبات، «شاخص رسمی» برابری ریال با ارز خارجی تعیین شده است. آن زمان سه پایه نرخ (دولتی، نیما و آزاد) وجود نداشت پس با استناد به همان آیین نامه مبنای محاسبات، نرخ پایه ای كه بانك مركزی اعلام نموده، است. این قانون از گذشته وجود داشته و تداوم آن در شرایط حاضر برای پشتیبانی از هتلداران در مقابل افزایش بی رویه هزینه های آب، برق و مالیات بوده است.
جمشید حمزه زاده ـ رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران ـ هم با تایید سخنان معاون گردشگری به ایسنا اظهار داشت: چیزی با عنوان آزادسازی نرخ در هتل های ایران وجود ندارد. البته این پیشنهاد از جانب جامعه هتلداران به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داده شده كه در شرایط كنونی بهترین حالت آزادسازی نرخ است، اما هنوز در این رابطه اقدامی نشده است و قرار شده طبق روال سابق، نرخ ها به صورت استانی مشتركا بین اداره میراث فرهنگی و گردشگری و تشكل استانی تنظیم و ابلاغ شود.
وی همینطور اظهار نمود: در توافقی كه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام شد، نرخ ارزی در هتل ها وجود ندارد و مبنای محاسبه پول ملی است. برای خارجی هایی كه انفرادی به ایران سفر می كنند هم همان تعرفه مصوب به نرخ رسمی ارز (بانك مركزی) تبدیل می گردد.
حمزه زاده هم خاطرنشان كرد: قوانین شرح داده شده درباره شاخص محاسبات تعرفه هتل ها و نرخ گذاری این تاسیسات گردشگری از قدیم وجود داشته و چیزی تغییر نكرده است.1397/09/27
15:23:58
5.0 / 5
1763
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد