یلدا سخت و دلچسب بود

یلدا سخت و دلچسب بود

به گزارش سفرگو «یلدا سخت اما دلچسب بود» این را مادر بزرگ می گوید.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، مادر بزرگ می گوید آن زمان ها كه دورهم بودن در شب یلدا به این سادگی نبود. آنقدر برف می آمد كه همه راه ها را مسدود می كرد و تلفنی هم وجود نداشت كه با همدیگر صحبت نماییم. فقط فرصت داشتیم زیر كرسی پاهایمان را بچسبانیم به یكدیگر و از گرمای داخل اتاق لذت ببریم و به سرمای بیرون كه زمین را برف پوشیده بود فكر نماییم.

هر چه داشتیم، هر چه قدر كم، سر سفره می آوردیم و بعد با لذتی دو چندان می خوردیم. مادربزرگ كه به یاد گذشته می افتد نگاهی به قاب روی دیوار می اندازد و می گوید «یادش بخیر مراد آقا مرد بزرگی بود. هرچند در سرما پاهایش توان راه رفتن نداشت و سن سالی از او گذشته بود، اما در چند روز پیش از شب یلدا به روستا سرك می كشید و از همه می پرسید كه چه چیزی كم دارند تا برایشان ببرد.»

«یلدا را اینگونه سپری می كردیم تا در خوشی های خودمان دیگران را هم سهیم كرده باشیم. هر چند برف و كولاك اجازه نمی داد كه آنها سر سفره ما باشند اما بركت آقا مراد روی سفره هایشان پهن بود.»

مادرم می گوید یك شب پدرم سخت مریض شد و آن سال نتوانست برای سركشی به خانوار روستا سر بزند و من و برادرم این مسئولیت را برعهده گرفتیم. وقتی به خانه ششم رسیدیم دیگر توانی برای راه رفتن نداشتیم اما چون می خواستیم پدر را خوشحال نماییم كه امسال هم می تواند كمك رسانی كند هر شانزده خانه روستا را سر زدیم. انگار تمام ده در خانه هایشان با ما بودند و یلدایی به اندازه تمام روستا داشتیم.

اما خواهرم كه از نسل امروز است اعتقاد دارد كه یلدای امروز نه تنها دسته جمعی نیست بلكه نسبت به گذشته تشریفاتی و تك نفره شده. اعضای خانواده به جای این كه از كنار با هم بودن لذت ببرند بیشتر خواهان تمام شدن این لحظات اند چونكه ارتباطات مجازی جای این ارتباطات را گرفته است.

او می گوید یلدا یك شب برای هزاران خاطره است اما همین شب می تواند هزاران خاطره را هم از میان ببرد. وقتی خبری از همسایه ها نداریم كه چگونه این شب را سپری می كنند. كاش به نسل امروزی می فهماندیم كه شكوه و جلال یلدا به تشریفاتی بودن نیست. بلكه به سادگی، شب نشینی كردن و در كنار هم بودن است.1397/09/30
13:59:37
5.0 / 5
1808
تگهای خبر: روستا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد