آنچه در گنبدهای بسطام مخفی شده!

آنچه در گنبدهای بسطام مخفی شده!

به گزارش سفرگو تصویر این دو گنبد مخروطی شكل كه به فاصله كمی از هم واقع شدند یكی از آشناترین تصاویر گردشگری و گردشگری مذهبی در استان سمنان است.


این دو گنبد چشم نواز در كنار چندین و چند اثر تاریخی زیبا در مجموعه تاریخی بایزید؛ بسطام را نه تنها به یكی از مهمترین مقاصد گردشگری استان سمنان كه شمال شرق كشور بدل كرده است.
حامد عادل، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان از گنبد بقعهٔ امام زاده محمد (ع) در بسطام بعنوان یكی از خاص ترین گنبدهای بقاع متبركه و امامزادگان در كشور نام برده و در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار كرده، اغلب قریب به اتفاق گنبدها دو پوسته هستند اما گنبد امام زاده محمد (ع) بسطام، گنبدی سه پوسته است.
وی با اشاره به اینكه نمونه های كمی از گنبدهای سه پوسته در كشور وجود دارد ادامه داده، گنبد مسجد گوهرشاد در حرم امام رضا(ع) هم از گنبدهای سه پوسته است.
سرپرست پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان با اشاره به اینكه گنبدهای دو پوسته از دو لایه بیرونی و درونی تشكیل شدند، اضافه كرد: پوسته بیرونی همان لایه خارجی و محافظ گنبد و پوسته درونی هم نقش سازه ای را ایفا و ارتفاع را تعدیل می كند.

وی به وجود یك پوسته سوم در معدودی از گنبدها در ایران و همچون در گنبد ٔ امام زاده محمد (ع)، اشاره و تصریح كرد: این پوسته سوم علاوه بر اینكه بر اینكه نقش اندود را هم در بنا بازی می كند دارای نقش سازه ای هم هست. این پوسته سوم كه تزئینات داخلی هم روی آن انجام شده را بیننده نمی بیند و در واقع با استفاده از دریچه ای از بالا قابل مشاهده می باشد و گنبد زیبای امام زاده محمد (ع) در بسطام هم دارای این خصوصیت است و همین گنبد آنرا متمایز می كند.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، در شهر بسطام از توابع شهرستان شاهرود و در مجاورت قبر بایزید بسطامی، بقعه ای بسیار معروف به نام بقعهٔ امام زاده محمد (ع) وجود دارد كه بنا به روایتی، محل دفن فرزند امام صادق (ع) یا نوه او است. بقعهٔ امام زاده محمد شبیه گنبدی است كه به فاصله حدودا طولانی از سمت شمال آن ساخته شده و تقریباً قرینهٔ یكدیگرند. گنبد سمت شمال آن، به نام گنبد غازان خان معروف است و بنای آنرا به غازان خان مغول ( ۷۰۳-۶۷۰) نسبت می دهند. غازان خان دو گنبد را بر سر قبر امام زاده محمد (ع) و آرامگاه بایزید بنا كرد.
در بین این دو گنبد، ایوانی است كه ایوان غازان خان اشتهار دارد. در داخل این ایوان چیزی نیست و سطح آن هم كوچك و بن بست است. بر روی ایوان گچبری هایی دیده می گردد. ساختمان آن تقریباً متناسب و با اسلوب صحیح معماری ساخته شده است.
گفته می گردد كه این گنبد به فرمان غازان خان بنا شده و بر مبنای نوشته برخی كتب و منابع، غازان خان گنبدی بر آرامگاه امام زاده محمد(ع) و گنبدی هم برآرامگاه بایزید بنا كرده و در نظر داشته كه جسد بایزید را به زیر آن منتقل كند كه گویا چون در ادامه بایزید را در خواب از این كار ناراضی می بیند از تصمیم خود منصرف می گردد. بر فراز این گنبد رفیع و مخروطی شكل پوششی از كاشی های فیروزه ای وجود دارد كه جلوه ای زیبا و آسمانی به آن داده است.
گزارش از هوشنگ بسطامی، خبرنگار ایسنا

1397/10/10
14:36:32
5.0 / 5
2058
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد