كشف گور جنگاور ۴۰ساله از عصر آهن

كشف گور جنگاور ۴۰ساله از عصر آهن

به گزارش سفرگو سرپرست تیم كاوش اضطراری محوطه باستانی شهران رستم آباد در بزرگراه رشت - گیلان، از كشف گور مردی چهل ساله به همراه ابزار جنگی مربوط به سه هزار سال قبل اطلاع داد.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، شهرام رامین اظهار داشت: در جستجوهای اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی كشف شده كه با عنایت به آثار یافت شده در كنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن و با حدود سه هزار سال قدمت است.

این عتیقه شناس محدوده ای كه گورها در آن یافت شده را در امتداد بزرگراه رشت ـ تهران و در حاشیه شرقی دشت رستم آباد اعلام نمود و اضافه كرد: این محوطه به سبب اجرای یك پروژه عمرانی در خطر تخریب بود كه با عنایت به این خطر، تیمی از باستان شناسان كاوش اضطراری این محوطه را آغاز كردند.

وی كامل ترین گور كشف شده در جستجوهای انجام شده را اسكلت انسانی به همراه ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراكی دانست و بیان كرد: برپایه بررسیِ «سارا سلطانی» - متخصص انسان شناسِ این تیم، این اسكلت مربوط به مردی حدوداً چهل ساله با قدی بین ۱۶۰ تا ۱۶۷ سانتی متر است كه با عنایت به اهمیت این یافته، هیأت در نظر دارد گور و یافته های آنرا در محل كشف به شیوه اسكن لیزری ثبت و ضبط كند.او اشاره كرد: علاوه بر این برپایه هماهنگی های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بزودی این محوطه به شیوه «گرمالیان» توسط متخصصان این پژوهشگاه تاریخ گذاری می گردد.

به گفته سرپرست هیأت دیرینه شناسی وی افزود: علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست تراش سنگی در عمق های پایین تر كشف شده كه بر مبنای بررسی های اولیه متخصصان موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.

رامین، قرار گرفتن این آثار در كنار هم را دارای اهمیت ویژه ای دانست و اضافه كرد: با عنایت به موقعیت این مكان های چند هزار ساله در كنار بزرگراه، آنها كاملاً قابلیت تبدیل شدن به یك سایت موزه را دارند.

به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، این كشف پس از گذشت چند روز از آغاز كاوش اضطراری در محوطه باستانی شهران رستم آباد به دست آمد.

كاوش اضطراری در محوطه باستانی شهران رستم آباد همزمان با اجرای پروژه عمرانیِ یك شركت خصوصی در كنار این محوطه باستانی و به سبب به مخاطره افتادن بخشی از این محوطه شروع شد.این محوطه باستانی برای اولین بار به مدت پنج سال از ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ توسط باستان شناسان ژاپنی و به سرپرستی «شینجی فوكایی» كاوش علمی شد. در حدود سال های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ هم هیاتی به سرپرستی محمدرضا خلعتبری در روستای شهران و دامنه های جنگلی آن و نقاطی مانند «ویاوكوه» به حفاری پرداخت كه نتیجه آن به دست آمدن آثاری از سده های آغازین هزاره اول قبل از میلاد تا دوره ساسانی بود.

همچنین این محوطه در سال ۱۳۹۳ توسط هیأتی به سرپرستی مرحوم - بهروز همرنگ - كارشناس عتیقه شناس اداره كل میراث فرهنگی استان گیلان به منظور تعیین حریم گمانه زنی شد كه حاصل آن كشف قبوری متعلق به هزاره اول قبل از میلاد، مانند دوره اشكانی بود.

براساس مجوز صادر شده این كاوش مقرر است تا بهمن ماه ادامه داشته باشد.


1397/10/27
22:42:45
5.0 / 5
1633
تگهای خبر: باستانی , روستا , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد