معرفی شركت هواپیمایی ماهان

معرفی شركت هواپیمایی ماهان

به گزارش سفرگو شركت هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۷۱ توسط بخش خصوصی كشور در كرمان تأسیس شد و دیری نگذشت كه بعنوان یكی از ایمن ترین و خوشنام ترین ایرلاین های داخلی شناخته شد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در این مطلب از ایرپلین تیكت به بررسی شركت هواپیمایی ماهان می پردازیم.
نام این ایرلاین از نام شهری در ۳۵ كیلومتری كرمان به نام ماهان گرفته شده است. فعالیت شركت هواپیمایی ماهان با پرواز در راه تهران - كرمان آغاز گشت. شركت هواپیمایی ماهان با هدف حمل و نقل ایمن و كارآمد و همچنین عرضه خدمات با كیفیتی برتر وارد ناوگان هوایی كشور شد و می توان گفت تا به امروز توانسته است تا حدود زیادی به اهداف خود جامه عمل بپوشاند و یكی از پیشتازان در صنعت حمل و نقل هوایی كشور باشد.
تاریخ ماهان را به صورت خلاصه از قرار زیر است:
سال ۱۳۷۱: شروع به كار ماهان بعنوان نخستین شركت هواپیمایی خصوصی
سال ۱۳۷۲: آغاز فعالیت جدی با برقراری پروازهای تهران – كرمان
سال ۱۳۷۶: آغاز پرواز در راه تهران – دبی
سال ۱۳۷۸: اضافه شدن نخستین هواپیمای ایرباس ای ۳۰۰ به ناوگان ماهان
سال ۱۳۷۹: عضویت در سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA)
سال ۱۳۸۰: اضافه شدن ایرباس های ای ۳۱۰ و بالارفتن توان شركت برای برقراری پروازهای دوربرد
سال ۱۳۸۴: تبدیل شدن شركت ماهان به تنها شركت هواپیمایی دارنده ی ناوگان مدرن در ایران با ورود ۴ فروند ایرباس ای ۳۲۰
سال ۱۳۸۶: پیوستن ۳ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ سری ۴۰۰
سال ۱۳۸۸: راه اندازی باشگاه مسافران Mahan & Miles برای مسافران كثیرالسفر / تعداد كاركنان ماهان از ۳۰۰۰ نفر گذشت.
سال ۱۳۹۱: افزایش تعداد ناوگان ماهان به ۴۵ فروند هواپیما. رشد ۵ درصدی تعداد مسافران نسبت به سال قبل
سال ۱۳۹۳: افزایش تعداد ناوگان به ۵۸ فروند هواپیما
سال ۱۳۹۴: اضافه شدن ۹ فروند هواپیما به ناوگان ماهان
سال ۱۳۹۵: راه اندازی سیستم دریافت كارت پرواز اینترنتی با استفاده از وبسایت ماهان
كلاس های پروازی شركت هواپیمایی ماهان
شركت هواپیمایی ماهان برای مقاصد داخلی و خارجی دو كلاس پروازی بیزنس و اكونومی را عرضه می دهد. ابتدا به بررسی كلاس های پروازی در پروازهای داخلی این شركت می پردازیم.

كلاس اكونومی (معمولی) و كلاس بیزنس (تجاری) در پروازهای داخلی
صندلی های هواپیماهای شركت ماهان در هر دو كلاس پروازی نسبت به خیلی از شركت های دیگر از راحتی و فضای بیشتری برخوردار می باشند. در كابین اكونومی و بیزنس تلویزیون های ۴۲ اینچ نصب شده و به غیر از نمایش نشست و برخاست هواپیما به صورت زنده، در طول پرواز كلیپ های سرگرم كننده و برنامه های ورزشی پخش می كند. لازم به ذكر است شركت ماهان دارای یكی از مجهزترین كیترینگ های انحصاری در كشور است، ازاین رو به مسافران پذیرایی با كیفیت تری را عرضه می كند.

كلاس اكونومی و كلاس بیزنس در پروازهای خارجی
مسافران در هر دو كابین بیزنس و اكونومی در پروازهای خارجی شركت ماهان در مقایسه با شركت های دیگر از راحتی بیشتری برخوردار می باشند. تفاوت عمده ی این دو كلاس پروازی در پروازهای خارجی، سرگرمی و امكانات آنها است. در كابین بیزنس و اكونومی تلویزیون های ۴۲ اینچ برای نمایش زنده ی نشست و برخاست هواپیما و همچنین پخش برنامه های سرگرم كننده در طول پرواز نصب شده است.
در كلاس بیزنس برای پروازهای بیشتر از ۳ ساعت مسافران می توانند از بین فیلم های موجود كه توسط مهمانداران عرضه می گردد و با استفاده از سیستم پخش، فیلم مورد علاقه ی خویش را تماشا كنند. لازم به ذكر است در پروازهای طولانی كیف ملزومات بهداشتی و آرایشی به مسافران هدیه داده می شود.
سالن مسافران ویژه شركت هواپیمایی ماهان
شركت هواپیمایی ماهان در فرودگاه بین المللی مهرآباد برای مسافران اعضای باشگاه Mahan & Miles و همچنین مسافران كلاس پروازی تجاری سالن ویژه ای با امكانات رفاهی در نظر گرفته است. لانژ ماهان فضایی آرام را به همراه انواع نوشیدنی ها و میان وعده های سبك برای مسافران فراهم می آورد. همچنین اینترنت بی سیم، مطبوعات فارسی و انگلیسی و محیط مجزا برای بازی كودكان از دیگر امكانات این سالن به حساب می آید.
مقاصد پروازی شركت هواپیمایی ماهان
شركت هواپیمایی ماهان پروازهای منظم و فصلی را به مقاصد داخلی و بین المللی عرضه می كند.
مقاصد داخلی ماهان عبارتند از: تهران، تبریز، ساری، شاهرود، بجنورد، سبزوار، مشهد، طبس، بیرجند، زابل، زاهدان، رفسنجان، بم، ایرانشهر، كرمان، جیرفت، بندرعباس، قشم، سیرجان، كیش، عسلویه، خارك، شیراز، گچساران، اهواز، شهركرد، خرم آباد، ایلام و اصفهان.
مقاصد بین المللی فصلی ماهان عبارتند از: بالی، پوكت، كلمبو، گوا، موریس، مراكش، كازابلانكا، اسپارتا، دنیزلی، ازمیر، آتن، وارنا، سوچی، لارناكا و سن پیترزبورگ.
مقاصد بین المللی دائمی ماهان عبارتند از: بارسلونا، پاریس، میلان، مونیخ، دوسلدورف، مسكو، استانبول، آنكارا، ایروان، اربیل، بغداد، بیروت، دمشق، نجف، كویت، باكو، كابل، لاهور، دبی، دهلی، كوالالامپور، بانكوك، گوانچو، شانگهای، پكن.

سفر هوایی با شركت هواپیمایی ماهان
امروزه خریدهای اینترنتی به پروسه ی سفرهای هوایی سرعت و راحتی فراوانی بخشیده است. اما برای خرید بلیط هواپیما لازم است با استفاده از وبسایتی مطمئن اقدام نمود. ایرپلین تیكت سامانه ای خوشنام است كه علاوه بر عرضه ی فهرست كاملی از پروازها، با پشتیبانی شبانه روزی كاربران را در خریدی هرچه آسان تر یاری می رساند. اگر علاقه مند به سفر با شركت هواپیمایی ماهان هستید برای آگاهی از فهرست پروازهای این شركت و آگاهی از قیمت بلیط هواپیما می توانید از ایرپلین تیكت بازدید كنید.
ناوگان هوایی شركت هواپیمایی ماهان
در حال حاضر ناوگان مدرن و ایمن شركت هواپیمایی ماهان از قرار زیر است:
۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ سری ۳۰۰: بوئینگ ۷۴۷ (Boeing ۷۴۷) كه هواپیمایی ۴ موتوره است بعنوان نخستین هواپیمای پهن پیكر ساخت كمپانی آمریكایی بوئینگ شناخته می شود. بوئینگ ۷۴۷ برای ۴۰ سال بعنوان بزرگ ترین هواپیمای مسافربری در جهان شناخته می شد. الان این هواپیما پس از ایرباس ای ۳۸۰ در رتبه ی دوم هواپیماهای عظیم الجثه ی مسافربری قرار دارد. سری ۳۰۰ این خانواده كه در ناوگان با برخورداری از چهار موتور توانایی پرواز تا سرعت ۱۰۴۲ كیلومتر بر ساعت را داراست.
۷ فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۴۰ سری ۶۰۰: خانواده ایرباس ای ۳۴۰ (Airbus A۳۴۰) توسط كمپانی اروپایی ایرباس تولید و به بازار عرضه می شود. ایرباس ای ۳۴۰ نخستین بار در ۲۵ اكتبر ۱۹۹۱ به پرواز درآمد. این هواپیما دارای ۴ موتور است و در زمره ی هواپیماهای پهن پیكر قرار دارد. سری ۶۰۰ این خانواده بعنوان بزرگ ترین هواپیما در كل ای ۳۴۰ ها شناخته می شود.
۱۴ فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۰۰ سری ۶۰۰: ایرباس ای ۳۰۰ (Airbus A۳۰۰) هواپیمایی پهن پیكر و دو موتوره است. این هواپیما به صورت رسمی در سال ۱۹۶۹ به جهانیان معرفی و در اكتبر ۱۹۷۲ برای نخستین بار به پرواز درآمد. طراحی ایرباس ای ۳۰۰ در اواسط دهه ی ۶۰ میلادی بعنوان پروژه ای مشترك بین كشورهای انگلستان، آلمان غربی و فرانسه اجرا شد. سری ۶۰۰ ای ۳۰۰ مدرن ترین هواپیما در میان اعضای خانواده اش به حساب می آید.
۱۰ فروند هواپیمای ایرباس ای ۳۱۰ سری ۳۰۰: ایرباس ای ۳۱۰ (Airbus A۳۱۰) هواپیمایی پهن پیكر است كه دارای ۲ موتور جت است. این هواپیما نسخه ی كوچك تری از ایرباس ای ۳۰۰ است. ای ۳۱۰ نخستین بار در آوریل سال ۱۹۸۲ به پرواز درآمد.
۱۷ فروند هواپیمای بی ای ئی ۱۴۶ سری ۳۰۰: بی ای ئی ۱۴۶ (BAE ۱۴۶) ساخت شركت بریتیش ارواسپس (British Aerospace) است. این هواپیما نخستین پرواز خویش را در سپتامبر سال ۱۹۸۱ تجربه نمود. بی ای ئی ۱۴۶ دارای چهار موتور توربوفن در زیر بال هایش است.
در جدول زیر مشخصات هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی ماهان قابل مشاهده است:

جالب است بدانید از هواپیماهای ناوگان ماهان، ایرباس ای ۳۴۰ و بوئینگ ۷۴۷ به ترتیب در رده ی اول و سوم ایمن ترین هواپیماهای جهان در سال ۲۰۱۸ قرار گرفته اند.
این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1397/11/03
14:15:42
5.0 / 5
1603
تگهای خبر: تولید , خدمات , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد