نماینده شاهرود و میامی در مجلس:

۳میلیارد تومان برای ثبت جهانی بایزید و خرقان شاهرود مصوب شد

۳میلیارد تومان برای ثبت جهانی بایزید و خرقان شاهرود مصوب شد

به گزارش سفرگو نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، اظهار داشت: سه میلیارد تومان اعتبار برای ثبت جهانی عارفان شاهرود در منطقه بسطام شامل بایزید و خرقان برای سال آینده تصویب شده است.سید حسن حسینی شاهرودی در حاشیه برگزاری همایش مقام زن در ادبیات و عرفان ایران زمین در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینكه سه میلیارد تومان اعتبار برای ثبت جهانی بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی طی سال آینده منظور شده است، اظهار داشت: امیدواریم با حركت پرشتاب میراث فرهنگی بتوانیم این گام پرارزش را به نقطه ای برسانیم كه یونسكو این دو عارف بزرگ شاهرود را ثبت جهانی كند از جانب دیگر انتظار می رود میراث فرهنگی برای ثبت جهانی در لیست یونسكو شتاب كند.
وی ضمن بیان اینكه ملاك توسعه شاید در روستایی دورافتاده در حقیقت فرهنگ غنی آن منطقه است، افزود: سؤال ما این است كه در خرقان و بسطام چه چیزی وجود دارد كه كشورهای دیگر برای دست یابی به آن دست گذاشتند؟ بنابراین باید گفت تنها فرهنگ ابن یمین فرو مدی، شیخ حسن جوری، بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی را ماندگار و جهانی كرده است.
ضرورت محور قرار دادن فرهنگ
عضو خانه ملت بابیان اینكه نظام های دنیا بر محور سیاسی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است، اظهار داشت: در كشورهایی كه نظام های آنها بر پایه سیاست و اقتصاد بناشده فرهنگ تحت تأثیر قرارگرفته است.
حسینی شاهرودی بابیان اینكه حركت صرف در راه رونق اقتصادی و مادیات فرهنگ و دین را حذف می كند، خاطرنشان كرد: در كمتر كشوری عنصر اصلی بر پایه فرهنگ استوار است از جانب دیكر ما معتقد هستیم كه نظام جمهوری اسلامی از همان ابتدای شكل گیری بر پایه فرهنگ بنا شد كه شاید ما آنرا آلوده به اقتصاد و سیاست كرده باشیم اما در ماهیت كاملاً فرهنگی است.
وی بابیان اینكه در همه ما دغدغه فرهنگ دینی، اسلامی و ایرانی وجود دارد، اضافه كرد: نباید فراموش كرد آن چیزی كه حضرت فاطمه زهرا(س) را ماندگار كرد شخصیت فرهنگی ایشان است كه می بایست در ابعاد زندگی امروز ما هم تجلی پیدا كند.

1397/12/11
18:01:52
5.0 / 5
2050
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد