حاشیه های نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در تهران

نمایشگاهی برای خرید عیدی صنایع دستی، دو نمایشگاه نوروزی در یك محل

نمایشگاهی برای خرید عیدی صنایع دستی، دو نمایشگاه نوروزی در یك محل

به گزارش سفرگو نمایشگاه عیدانه صنایع دستی همزمان با نمایشگاه نوروزی در محل دائمی نمایشگاههای تهران برگزار شده اما عدم تبلیغات مناسب سبب شده تا روز اول و دوم بازدیدكننده زیادی نداشته باشند.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نمایشگاه ملی صنایع دستی با عنوان عیدانه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شده است. مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ساعت یك پس از ظهر روز گذشته در حضور نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان میراث فرهنگی برگزار گردید. مراسمی كه با دید و بازدید مسئولان از نمایشگاه انجام گرفت. افتتاح پاساژ اینترنتی علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازدیدش از این نمایشگاه از اولین پاساژ اینترنتی صنایع دستی حامیان هم رونمایی نمود. این پاساژ اینترنتی در حقیقت زمینه ساز ارتباط مستقیم هنرمندان با خریداران است و هر هنرمند می تواند به صورت مستقیم كالاهای صنایع دستی خویش را در سایت بارگذاری كند و مستقیم به فروش برساند و در مقابل ۵ الی ۱۰ درصد از فروش خویش را در ازای خدمات الكترونیكی به پاساژ بدهد. در فاز اول پاساژ صنایع دستی بیشتر از ۷۰ هنرمند از سراسر كشور كالاهای صنایع دستی خویش را بارگذاری كرده و در حال فروش آنها هستند.
روز اول نمایشگاه خالی از بازدیدكننده بود و آن طور كه غرفه داران انتظار داشتند استقبالی نشد شاید به این علت كه خیلی دیر این افتتاح صورت گرفت و یا اینكه تبلیغات گسترده ای برای آن نشده بود. تبلیغات محیطی انجام گرفته در بعضی از خیابان ها هم تنها محدود به چند بنر تبلیغاتی در بزرگراه ها شده است. نیمی از سالن خالی است اما نمایشگاهی كه حالا تا روز ۱۸ اسفند در سالن های ۸ و ۹ و ۱۰ و ۱۱ برپاست، هم آن طور كه در دوره های پیشین مشاهده می شد، پر از غرفه صنایع دستی نیست. غرفه های موجود در نمایشگاهی كه برای روزها نزدیك به ایام عید امسال برگزار شده است، بیشتر از اداره های كل میراث فرهنگی استانهاست كه هنرمندان صنایع دستی خویش را به این نمایشگاه معرفی كرده اند و خواسته اند تا بهترین آثارشان را به معرض نمایش و فروش بگذارند. در سالن ۱۰ و ۱۱ هم كه تقریباً نصفی از سالن خالی است و در وسط سالن ماكتی از ایران بزرگ كار شده و در جایگاه هر استان سفره هفت سینی با صنایع دستی مربوط به آن استان پهن شده است. بعضی از استان ها هم كه مانند مازندران و قم خالی هستند. در اطراف هم چند هنرمند غرفه هایی اجاره كرده اند تا بتوانند به معرفی محصولاتشان بپردازند. در فضای بیرون از نمایشگاه مانند همیشه چند چادر عشایری برگزار شده است و مردم در حال فروختن كباب و نان و آش ماست و… هستند. سی و یكمین دوره؟! یكی از نكات قابل توجه عنوان سی و یكمین دوره نمایشگاه صنایع دستی عیدانه است. موضوعی كه حتماً برای كسی كه كمی تأمل كند این سوال را به وجود می آورد كه چطور سی و یك دوره از این نمایشگاه گذشته است در صورتیكه چند سالی بیشتر نیست صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی پیوسته و قبل از آن هم نمایشگاه عیدانه ای برپا نمی شده است!
با این وجود اما در كنار نمایشگاه صنایع دستی برگزار شده در محل دائمی نمایشگاه های تهران، نمایشگاهی هم با عنوان نوروز در سالن ۳۸ برپاست كه یك روز پیش از نمایشگاه صنایع دستی راه اندازی شد و مقرر است تا یك هفته ادامه داشته باشد. در این نمایشگاه اما همه چیز پیدا می شود از مبلمان گرفته تا صنایع دستی. ركود در نمایشگاه نوروزی غرفه دارانی كه به فروش صنابع دستی می پردازند؛ درباره علت اینكه چرا در بخش صنایع دستی شركت نكرده اند می گویند كه دیر متوجه برگزاری نمایشگاه عیدانه شده اند وگرنه حاضر بودند كه در نمایشگاه تخصصی شركت نمایند ضمن اینكه برای یك غرفه ۱۲ متری در نمایشگاهی مانند نوروز دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت كرده اند اما می توانستند در نمایشگاه عیدانه صنایع دستی همین غرفه را با نصف قیمت اجاره كنند. خیلی از این افراد نمایشگاه را در روز دوم ترك كردند چون كه به اعتقاد آنها تبلیغی برای نمایشگاه نوروز نشده بود و در روز دوم آنها وقتی دیدند كه هیچ مشتری ندارند حاضر نشدند كه تا آخر هفته بمانند و پول اجاره غرفه را بدهند. باید دید آیا نمایشگاه صنایع دستی عیدانه هم گرفتار چنین ركودی نسبت به حضور بازدیدكنندگان خواهد شد یا خیر از جانب دیگر باید دید كه گرانی های اخیر چقدر به هنرمندان صنایع دستی در این نمایشگاه لطمه وارد خواهد نمود و آیا آنها هنرهای دستی خویش را به شهرشان برمی گردانند یا نه.

1397/12/18
15:09:38
5.0 / 5
1661
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد