اثری كه نقوش و كاشی های قرن 4 تا 7 هجری را در دل خود دارد

اثری كه نقوش و كاشی های قرن 4 تا 7 هجری را در دل خود دارد

سفرگو: مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میامی از مسجد تاریخی فرومد بعنوان اثری كم نظیر نام برد كه نقوش و كاشی كاری های چند قرن پیوسته و همچون قرن 4 تا 7 هجری را در دل خود دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، محمدصادق رضویان از انجام كار نورپردازی مسجد جامع فرومد آگاهی داد و اضافه كرد: با عنایت به اهمیت و جایگاه مسجد جامع تاریخی فرومد و بازگشت گردشگران به این اثر تاریخی، كار نورپردازی این مسجد تاریخی انجام شد.
وی اظهار داشت: برمبنای بررسی های انجام شده و در این مرحله، نسبت به نورپردازی ایوان شمالی و جنوبی و پایه­ های این مسجد تاریخی اقدام شد.
رضویان اضافه كرد: مسجد جامع فرومد، از عجایب هنری ایران با قدمتی نهصد ساله و از بناهای ماندگار دوران خوارزمشاهی در ایران است.
وی با اشاره به اینكه این مسجد تاریخی در جاده میامی به سبزوار و مشهد در روستای فرومد از توابع شهرستان میامی و 100 كیلومتری شرق شهر میامی واقع شده است افزود: بنای مسجد جامع فرومد در مساحتی حدود ۸۲۰ متر مربع با نقشه دو ایوانی ساخته شده و متشكل از دو ایوان شمالی و جنوبی، دو ایوانچه در طرفین ایوان ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی و احتمالاً شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی، دو رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبددار چهار گوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین، است.
وی یادآوری كرد: مسجد جامع فرومد از معدود مساجدی است كه گچ بری، نقش ها و كاشی كاری های زیبای قرون چهارم تا هفتم هجری در بنای آن به كار رفته است و بنا بر این در شمار آثار تاریخی مهم و كم نظیر ایران جای دارد.
رضویان افزود: مسجد جامع فرومد و آرامگاه «ابن یمین فریومدی» شاعر قرن هشتم هجری، در نیمه دوم قرن هفتم هجری خصوصاً در اواخر تسلط ایلخانیان مغول (نیمه اول قرن هشتم) در روستای فرومد و آبادی های اطراف آن از نظر سیاسی دارای اهمیت زیادی بود و ایجاد نهضت سربداران، آبادانی این روستا را كه تقریباً مركز فعالیت آنان محسوب می شد بیشتر از پیش افزایش داد.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا-مسجد فرومد كه در لیست آثار ملی باز به ثبت رسیده دارای تزئینات معماری منحصر به فرد گچی و آجری با تلفیق كاشی فیروزه ای است.
1398/01/19
14:38:34
5.0 / 5
2318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد