سیل توریستهای خارجی را هم می ترساند

سیل توریستهای خارجی را هم می ترساند

سفرگو: 21 روز است سیل در كشور راه افتاده اما هنوز هیچكس به نگرانی و ترس های توریستهای خارجی كه این فصل را برای سفر به ایران انتخاب نموده اند، پیام یا پاسخی نداده است. ازسوی دیگر، انتشار انبوه تصویرهای هولناك مربوط به سیلاب در جاهای مختلف كشور، عملا جدی ترین ضدتبلیغ را برای كشور به وجود آورده است؛ اتفاقی كه برای كشور بلاخیزی همچون ژاپن اتفاق نمی افتد و این كشور همچنان در جذب توریست خارجی، رتبه ی بالایی دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، رئیس جامعه تورگردانان ایران گفته «سیل» تورهای توریستهای خارجی را در ایران كنسل نكرده است. معاون گردشگری هم اخیرا آمار داده كه در نوروز، سفر خارجی ها به ایران ۱۶.۷۵ درصد بیشتر شده و گفته كه با وجود فشارهای سیاسی و وضعیت آب و هوایی، ایران همچنان مقصدی جذاب برای گردشگران است. چنین اطمینان خاطری در متولیان، بالقطع برای اتخاذ تدبیر یا اقدامی برای آرام سازی جو نگران كننده ای كه درباره سفر به ایران به وجود آمده است، جایی نمی گذارد. كما این كه تا كنون هم هیچ اقدام ملموس یا مشهودی برای آرام سازی جو وحشت آفرین سیل، چه در تعطیلات نوروزی و چه حالا كه فصل سفر توریستهای خارجی به ایران فرا رسیده، انجام نشده و مواضع متولیان سفر نسبت به حواشی این بحران تا كنون سكوت بوده است.
با آن كه آژانس های گردشگری تمایلی ندارند از انصراف برخی توریستهای خارجی به ایران سخن بگویند اما این روزها آنها هستند كه در معرض پرسش های گوناگون خارجی ها درباره امنیت سفر در ایران قرار گرفته اند. بدین سبب طبیعی است كه مسؤولان چندان در جریان نگرانی مسافران خارجی قرار نگیرند و شرایط جوی را امری طبیعی قلمداد كنند كه در هر نقطه از جهان امكان وقوع دارد و آنرا مانع سفر به ایران ندانند.
درحال حاضر نه تنها در وب سایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پایگاه های اطلاع رسانی وابسته به آن، بلكه در سایت وزارت امور خارجه و سفارت خانه های ایران، باز درباره سایت های تاریخی فعال و قابل بازدید در سیل یا مناطق و مسیرهای امن هیچ اطلاعاتی درج نشده است. خیلی از گردشگران درباره وضعیت و جزئیات مسیرهایی كه اتفاقاً بخش هایی از آن مثل خوزستان و لرستان گرفتار سیل شده اند یا مثل شیراز كه هنوز از زیر بار اخبار گل آلود سیل بیرون نیامده، اطلاعاتی ندارند.
یك خانواده فرانسوی كه همراه فرزند كوچكشان قصد سفر به مناطق كلاسیك ایران (تهران، اصفهان، شیراز و خوزستان) را دارند، اخبار نگران كننده ای از شبكه های خبری كشور خود دریافت كرده اند. آنها اتومبیلی كرایه كرده اند و مقرر است با یك راهنما دو هفته در ایران سفر كنند. به ایسنا می گویند یك سال است برای این سفر برنامه ریزی كرده اند و نمی دانند می توانند چغازنبیل را در خوزستان ببیند یا به شیراز سفر كنند؟ مرجع آنها برای كسب اطلاعات، آژانس فرانسوی بوده كه این تور را از آن خریده اند. مرد این خانواده كوچك می گوید: نمی دانیم اطلاعات دقیق را درباره راه ها و شهرهایی كه مقرر است به آنها سفر نماییم، از كجا باید به دست آوریم. ما از اخبار تلویزیون فرانسه درباره سیل ایران شنیده ایم و دیگر چیزی نمی دانیم.
همچنین راهنمای فرانسوی یك گروه دیگر كه الان در ایران به سر می برد به ایسنا می گوید: ما یك سال است برای این سفر برنامه ریزی كرده ایم و حالا در ایران سیل آمده است. شاید مجبور شویم از دیدن بعضی شهرها مثل شهرهای خوزستان انصراف دهیم. برای ما خیلی ناراحت كننده است. آژانس ایرانی مسیر تور را تغییر نداده و ما مقرر است تا خوزستان پیش برویم. راهنمای ایرانی تور قول داده اگر جاده ها بسته بود برنامه را تغییر دهد. پیش از این كه به ایران سفر كنم نمی دانستم از كجا می توانم اطلاعات بیشتری پیدا كنم تا به بقیه مسافران انتقال دهم، ما به آنچه از دوستان ایرانی مان شنیدیم اطمینان كردیم.
البته دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر در طول تعطیلات نوروزی با آغاز موج دوم سیل در غرب كشور، اظهار داشته بود: «انتشار اخبار درباره منع سفر گردشگران به بعضی از استان ها، رویه درستی نیست و می تواند موجب كاهش سفر و كاهش رونق گردشگری شود. این كه در اخبار انتشار یافته گردشگران را از سفر به مناطق مختلف منع نماییم، روش صحیحی نیست، بلكه باید از مردم خواست پیش از سفر به هر منطقه اطلاعات لازم را كسب كنند و با آمادگی و برنامه ریزی به سفر بروند.»
با این اوصاف، ستاد سفر در آن روزهای بحرانی، مسؤولیت اطلاع رسانی درباره سفر به مناطق سیلابی را به ستاد مدیریت بحران كه در وزارت كشور تشكیل شده بود، واگذار كرد و به اخطارها و هشدارهای پلیس، سازمان های امدادی و هواشناسی بسنده كرد و در قالب وظایف خود بعنوان متولی، تا اختتام تعطیلات اطلاعاتی درباره مسیرهای كم خطر یا بحرانی نمایش نكرد.
این ها در حالی است كه رشد سفر همسایگان به ویژه عراقی ها در ادامه سال قبل برای امسال باز پیش بینی می شد و راه نجات صنعت گردشگری تمركز بر آنها دیده شده بود. همسایگانی كه خودشان بدون هیچ تبلیغ سازمان یافته ای، راه سفر به ایران را از مرزهای خاكی یاد گرفته بودند و آمار سفر توریستهای خارجی به ایران را كه در دو سال قبل شیب نزولی پیدا كرده بود، با ۵۰ درصد رشد روبه رو كردند، همسایگانی كه مسؤولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باز از آنها با عنوان گردشگران ۲۴۰۰ دلاری تعبیر كرده اند و حالا در بحران سیل، بیم عقب نشینی این همسایگان از سفر به ایران می رود.1398/01/21
14:38:41
5.0 / 5
2315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد