در كمیته مشاركت های مردمی ستاد اربعین مطرح شد

فروش 150هزار تومانی ویزای بلاعوض عراق!

فروش 150هزار تومانی ویزای بلاعوض عراق!

سفرگو: فرمانده قرارگاه اربعین كمیته مشاركت های مردمی در استان خوزستان از فروش ویزای «رایگان» عراق در شهرهای مرزی از 20 تا 150 هزار تومان آگاهی داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، كمیته مشاركت های مردمی ستاد اربعین امروز (سه شنبه، ۲۱ خرادا) با حضور نمایندگانی از ستاد بازسازی عتبات عالیات، شهرداری تهران و وزارتخانه های كشور، اطلاعات، بهداشت، نیرو، نفت، جهاد كشاورزی و گمرك، سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری، نیروی انتظامی و شهرهای مرزی در ساختمان شهرداری تهران انجام شد تا با بررسی لطمه های اربعین سال قبل درباره لزوم های اربعین ۹۸ كه پیش بینی شده به دنبال بلاعوض شدن ویزای عراق تا سه میلیون نفر از آن استقبال كنند، زمینه سازی هایی صورت گیرد. در این جلسه نمایندگان وزارت امور خارجه و سازمان های حمل و نقل برون شهری حضور نداشتند درحالی كه قسمتی از چالش های اساسی مطرح شده در این جلسه به پاسخ و پیگیری آنها نیاز داشت.
مرادی ـ نماینده وزارت نیرو ـ از حل مشكل آب و برق در پایانه های مرزی آگاهی داد و از كمیته مشاركت های مردمی درخواست نمود كمك های مردمی را فقط به بخش غذا و خواب محدود نكند و این مشاركت ها را به ایجاد زیرساخت هایی چون ساخت كارخانه یخ صنعتی هدایت كند.

بازار سیاه اتوبوس ها درانتها اربعین
نوری ـ نماینده استان ایلام ـ به خلأ خدمات رسانی در برگشت زائران از مراسم اربعین اشاره نمود و اظهار داشت: خیلی از دستگاه ها با اختتام مراسم اربعین، خدمات رسانی خودرا متوقف می كنند و زائر در برگشت سرگردان و رها می شود. از طرفی همواره گفته شده سفر اربعین هزینه ای ندارد درحالی كه خیلی از اتوبوس ها در برگشت هزینه های هنگفتی را از زائران دریافت می كنند.
نماینده وزارت اطلاعات نیز از دستگاه های عضو ستاد اربعین درخواست نمود مشاركت و همكاری بیشتری به منظور تامین امنیت با این وزارتخانه داشته باشند.
امیدعلی ـ نماینده گمرك ـ هم در پاسخ به انتقادهایی كه به محدودیت ترخیص كالا در مرز و اذیت موكب داران منجر شده بود، اظهار داشت: بار ترافیكی اربعین، ایستایی مسافر و كالا را اجتناب ناپذیر كرده است. رویه هایی در گمرك برای تسهیل ورود و خروج مسافر وجود دارد كه می توان قبل از اربعین به موكب داران اطلاع داد. همین طور برای رفع محدودیت ترخیص كالا از مرز هماهنگی های لازم با سازمان صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد تا دستورات لازم را برای اربعین ابلاغ كند.

ویزای رایگانی كه فروخته می شود
موسوی ـ فرماندار قرارگاه اربعین در استان خوزستان ـ نیز از فروش ویزای بلاعوض در این استان آگاهی داد و اظهار داشت: دلال ها ویزایی را كه بلاعوض است به قیمت ۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان می فروشند. همین حالا نیروهای ستادی ما برای گرفتن ویزای عراق، هر كدام ۷۰ هزار تومان هزینه كرده اند. اساسا این مساله به استان خوزستان برنمی گردد، دستگاه های مسؤول باید آنرا ریشه یابی كنند.
او همچین درباره مصرف آب شرب از منبع ها و كلمن ها تذكر داد و مسمومیت و آلودگی این آب را با عنایت به اقلیم و شرایط جوی بالا دانست.
موسوی در ادامه به مشاركت اندك استان ها در اربعین انتقاد نمود.

پاركینگ مرزی عراق را دریابید
فلسفی ـ نماینده وزارت جهاد كشاورزی ـ نیز به دشواری تردد اتوبوس ها در مرز عراق اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل شخصا این مسیر را با اتوبوس های شهرداری كه زائران را بلاعوض جابه جا می كرد، سفر كردم. حدود هفت ساعت در پاركینگ مرز عراق داخل این اتوبوس ها معطل بودیم تا طرف عراقی هزینه كاپوتاژ را از این اتوبوس ها دریافت كند، درحالی كه قرار بود ورود این اتوبوس ها به خاك عراق بلاعوض باشد. از طرفی هیچ نماینده ای از جانب ایران حاضر نبود تا این پروسه سریع تر صورت گیرد.
او به بازار سیاه اتوبوس ها درانتها اربعین با بازگشت زائران به كشور اشاره نمود و در تایید سخنان نماینده ایلام اظهار داشت: هنگام برگشت زائران در پایانه مرز مهران هیچ ناظری مستقر نیست و اختیار دست راننده های اتوبوس است. قیمت ها نجومی و مردم سرگردان هستند. مردم حاضر بودند ۲۰۰ هزار تومان بدهند تا به شهر برسند، درحالی كه اتوبوس ها راضی نمی شدند و حاضر بودند خالی از مسافر بمانند.
نماینده وزارت جهاد كشاورزی در پاسخ به انتقاد نماینده كمیته مردمی عراق به دولتی بودن ستاد اربعین ایران، توضیح داد: این خدمات وزارتخانه ها ارتباطی به منابع دولتی ندارد و كاملا مشاركت مردمی است.

اعتبار ویزای عراق برای اربعین افزایش یابد
حسینی ـ نماینده سازمان حج و زیارت ـ هم درباره پیشنهاد افزایش اعتبار ویزای عراق در مناسبت اربعین، اظهار داشت: مقرر است وزرای كشورهای ایران و عراق تفاهم نامه ای را امضا كنند كه می توان اصلاح مدت اعتبار ویزای عراق و میزان اقامت را با آن اصلاح كرد.
او اقدام جهت شركت در پیاده روی اربعین بوسیله سامانه سماح را امن ترین روش برای كوتاه كردن دست دلال ها دانست و اضافه كرد: با وجود حذف هزینه ویزای عراق، اما هزینه های بیمه و سایر خدمات پیش بینی شده است كه زائر بدون واسطه با ثبت نام در این سامانه می تواند آنرا پرداخت كند.
همچنین یوسف افضلی ـ دبیر ستاد مركزی اربعین ـ كه اخیرا این حكم را گرفته و در اولین جلسه ستاد حضور داشت، بر لزوم حفظ نمادها و ارزش های مردم عراق در اربعین اصرار كرد و اظهار داشت: مشكلات اربعین سال قبل را برای تكرار نشدن آن در اربعین امسال مورد توجه قرار می دهیم.
منبع:

1398/03/22
15:24:57
5.0 / 5
1781
تگهای خبر: خدمات , ساختمان , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد