معاون میراث فرهنگی كشور اعلام كرد:

آخرین مرحله لیست بها ویژه مرمت بناهای تاریخی ابلاغ گردید

آخرین مرحله لیست بها ویژه مرمت بناهای تاریخی ابلاغ گردید

سفرگو: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ابلاغ آخرین مرحله از تصویب لیست بهای ویژه مرمت بناهای تاریخی آگاهی داد و اظهار داشت: این مساله هفته گذشته - سومین هفته از خرداد - به امضای محمد باقر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور - رسیده است.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، محمدحسن طالبیان با اشاره به ابلاغ این لیست برای اجرا، اظهار نمود: اولین بار در بخشنامه ابلاغی از طرف سازمان برنامه و بودجه در سال ۱۳۷۸ از دستگاه های اجرایی خواسته شد كارها به صورت امانی اجرایی نشوند و در سال ۱۳۸۴ نیز نخستین لیست بهای سازمان با ۲۴۰ آیتم به صورت داخلی ابلاغ گردید.
او با بیان این كه اولین لیست بهای دارای مجوز خاص نیز در سال ۱۳۸۹ با ۴۳۰ آیتم و دومین لیست بها دارای مجوز خاص در سال ۱۳۹۱ با ۸۳۰ آیتم از طرف سازمان برنامه و بودجه ابلاغ گردید، اظهار نمود: بعد از هفت سال كار كارشناسی مستمر و با همكاری سازمان برنامه و بودجه لیست بهای واحد پایه رشته مرمت بناهای تاریخی در خرداد ماه ۹۸ بعنوان ۱۹ لیست بها منتشر می شود.
وی با اشاره به این كه در تهیه این لیست بها یك كمیته متشكل از كارشناسان ستادی و سازمان برنامه و بودجه تشكیل شد كه در بخش ستادی با استفاده از توان استانی، كمیته های استانی شكل گرفت و هشت كمیته استانی بعنوان استان های معین و ۲۳ استان همجوار در كنار ستاد كار را پیش بردند، اظهار داشت: این لیست بها با ۹۵۰ شرح ردیف و۱۱۵۰ آیتم بعنوان ۱۹ لیست بهای مصوب سازمان برنامه و بودجه منتشر گردید و در تصویب آن بالغ بر ۱۲۰ جلسه كارشناسی تشكیل و لیست مذكور در ۱۲ فصل و ۵ پیوست تنظیم شد.
طالبیان افزود: در تنظیم این لیست بها هفت میلیون دیتا برای تنظیم آنالیز بها شرح ردیف ها برمبنای كارسنجی و محاسبه تهیه شد و بالغ بر ۳۷۰۰ ساعت كار كارشناسی برای آن صرف شده است. در تهیه این لیست بها علاوه بر استفاده از متخصصان داخلی از تجربیات پیمانكاران و استادكاران سنتی، مشاوران حوزه میراث فرهنگی و پیشكسوتان عرصه میراث فرهنگی كمك گرفته شده است.
منبع:

1398/03/26
14:57:12
5.0 / 5
1944
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد