مرمت و ایمن سازی پشت بام بازار تاریخی یزد با 300 میلیون تومان اعتبار

مرمت و ایمن سازی پشت بام بازار تاریخی یزد با 300 میلیون تومان اعتبار

به گزارش سفرگو میراث فرهنگی یزد برای مرمت و ایمن سازی پشت بام بازار سنتی یزد تا آخر تابستان جاری 300 میلیون تومان اختصاص داده ولی دیگر بخش های این بازار هم نیازمند مرمت است كه به قول متولیان امر، اعتبار كنونی جوابگوی عملیات اجرایی آنها نیست.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، بازار سنتی یزد جزء یكی از بزرگ ترین بازارهای سنتی ایران و متعلق به دوران صفویه است. البته بازار سنتی یزد در عصر خیابان كشی های دوران پهلوی اول منقطع شد و بازار كنونی كه تنها بخش كوچكی از بازار بزرگ سابق بود، برجای مانده است.
این بازار در گذشته از شمال به بازار فهادان، از جنوب به بازار غلامعلی سیاه و دروازه قصاب ها، از شرق به بازار شاهزاده فاضل و از سمت غرب به بازار هاشم خان محدود می شد ولی در جریان خیابان كشی ها به چهار تیكه تقسیم شد.
بخش هایی از این بازار كهن مانند بخش جنوبی آن، كاركرد خویش را از دست داده ولی بخشی از بازار حاجی قنبر كه به دنبال بازار غلامعلی سیاه باقی مانده، هم اكنون تبدیل به محلی برای فعالیت اغذیه فروشی ها و جگركی ها شده است.
بازار غربی هاشم خان هم كاركرد خویش را از دست داده و متروك شده است ولی بخشی از بازار فهادان كه شامل بازار امام زاده سید طاووس و چهارسوق شاهی است، به دنبال رونق گردشگری باردیگر احیا شد.
خوشبختانه بخش مركزی بازار كه شامل بازارهای زرگری، قیصریه، مسگرها، تبریزیان و پنجه علی است، از گذشته تابحال رونق و پویایی خویش را حفظ نموده است.
با تمام این اوصاف، این بازار هم مانند بعضی از بازارهای سنتی بزرگ ایران دارای مشكلاتی است كه یكی از مهمترین آنها، مرمت بخش های در معرض تخریب بخصوص پشت بام غیرایمن آن است كه در بخش هایی از بازار به دغدغه برخی كسبه تبدیل گشته است.
«سید مصطفی فاطمی» مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد در این خصوص در گفتگو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، می گوید: برپایه بودجه ی اختصاصی در مرحله اول مرمت پشت بام بازار سنتی یزد كه گرفتار وضعیت نامطلوبی بود را در دستور كار مرمت قرار دادیم كه این عملیات عمرانی تابحال 55 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است و انتظار می رود كه تا یك ماه آینده به پایان برسد.
وی با بیان این كه اعتبارات فعلی جوابگوی مرمت تمام بخش های بازار سنتی نیست، اظهار می كند: عملیات مرمت بخش سقف بازار با اعتبار 300 میلیون تومان در حال انجام می باشد و اساسا مرمت دیگر بخش های بازار هم نیازمند تخصیص بودجه خواهد بود.
فاطمی اضافه می كند: البته میراث فرهنگی برای ترمیم و مرمت بخش های مختلف این بازار، برنامه دارد كه در صورت تخصیص اعتبار در هر مرحله عملیاتی خواهد شد.
مدیركل میراث فرهنگی استان در انتها هم در ارتباط با تجهیز و ایمن كردن بازار در برار حوادثی مانند حریق هم عنوان می كند: ایمن سازی بازار و تجهیز كردن آن برعهده ارگان های متولی و مربوطه است و میراث فرهنگی در این زمینه وظیفه ای ندارد.1398/05/13
19:55:05
5.0 / 5
1619
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد