محاسبه آمار توریسم و یك نتیجه گیری

محاسبه آمار توریسم و یك نتیجه گیری

به گزارش سفرگو یك فعال گردشگری از «روش های محاسبه آمار توریسم» نوشته و می گوید آمار عرضه شده از جانب معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، رشد ورود توریستهای خارجی به كشور را نشان داده است.


در یادداشت ارسالی اسدالله حقانی به ایسنا آمده است:
روش های محاسبه آمار توریسم
آمار توریسم در ایران مبتنی بر روش های استاندارد جهانی
آمارهایی كه در حوزه گردشگری كشورمان عرضه می شود مثل همه جای دنیا مبتنی بر روش های علمی استانداردی است كه مهم ترین این روش ها را با هم مرور می كنیم:
در كل روش های تحقیق و آمار در توریسم به دو بخش تقسیم می شود: آمارهای كمی و آمارهای كیفی. برای هر كدام از این دو دسته هم روش های مختلفی وجود دارد كه هر كدام دارای شاخصهای منحصر به خود هستند. آمارهای كیفی عموما از راه مصاحبه و عرضه پرسشنامه به گردشگران انجام می شوند، اما برای به دست آوردن آمار كمی، روش های متنوع تری در دسترس قرار دارد.
توریسم ورودی (این باند)
توریسم ورودی شامل فعالیت های یك بازدیدكننده (ویزیتور) غیرمقیم در كشور مرجع در یك سفر توریسم ورودی می شود. اگر فردی بیشتر از یك مرتبه وارد كشور مرجع شود، طبیعتا به تعداد ورود شمارش خواهد شد. مخارجی هم كه این بازدیدكننده ها دارند بعنوان مخارج توریسم ورودی در نظر گرفته می شود و عایدی مقصد كشور مورد نظر را تشكیل می دهد.
روش شمارش تعداد گردشگر های ورودی به كشور مرجع
جریان ورودی بازدیدكننده های بین المللی هم شامل گردشگر ها (بازدیدكننده هایی كه شب را می مانند) و هم شامل بازدیدكننده های روزانه (گردشگران گذری) می شود. داده های ورودی از منابعی مانند بایگانی های مدیریتی (مثلا شمارش ترافیك و كنترل مهاجرین) و همینطور پیمایش ها از بازدیدكننده ها و تسهیلات اقامتی به دست می آید. خیلی از این آمارها هم از آمارهای رسمی دولت ها یا بخش های توریسم كشور، بایگانی های رسمی (مهاجرت، شمارش ترافیك، و سایر روش ها) و پیمایش مرزی یا تلفیقی از آنها جمع آوری می شوند. روش های شمارش دیگری هم در سراسر دنیا استفاده می شوند كه عبارتند از مشاهده‌ی دستی، مشاهده ویدیویی، دفاتر ثبت نام، شمارش در مكان ها و مناطق مختلف، شمارنده های مكانیكی و الكترونیكی مانند درهای شمارنده‌ی برقی، ردگیری جی پی اس، شناساگرهای ترافیك جاده ای، شمارنده های وسیله‌ی نقلیه و افراد كه با مگنومتر كار می كنند و … البته در این روش ها بعد از شمارش تعداد گردشگر ها در یك دوره‌ی زمانی معین، تعداد افرادی را كه برای كار دائم به كشور مرجع وارد شده اند از آمار كم می كنند. هر كشور با عنایت به هزینه ها، نیازمندی های نگهداری، وابستگی به زیرساخت، ریسك خرابكاری یا تناسب برای مكان های دورافتاده و … این روش ها را انتخاب می ند. برای طراحی بهترین روش شمارش تعداد گردشگر ها، بهترین كار این است كه تلفیقی از روش های ذكرشده مورد استفاده قرار بگیرد.
شاخص هایی مانند تعداد اتاق های پر شده‌ی هتل ها، تعداد بلیت های فروخته شده‌ی اماكن تفریحی، ترافیك هوایی، مالیات هتل ها، و میزان ارز واردشده به كشور مرجع هم می توانند نقش آمار مكمل را ایفا كنند.
با پیشرفت تكنولوژی، روش های جدیدتری هم روی كار آمده كه می توانند به اطمینان و صحت آمار بیفزایند. از میان این روش های جدید می توان به استفاده از خزنده های وب یا web crawlers از راه اینترنت و موتورهای جست وجو، جمع آوری داده به صورت زنده با استفاده از تلفن های هوشمند و استفاده از دوربین های پیشرفته برای شمارش بازدیدكننده ها اشاره نمود.
آمار تسهیلات اقامتی
آمار تسهیلات اقامتی هم بخش مهمی از سیستم آمار توریسم هستند. گرچه این آمار فقط برای بازدیدكننده هایی كه شب را در كشور مقصد اقامت می كنند معنادار هستند، اما این بخش یكی از بخش های مهم توریسم در هر كشوری است و اهمیت اقتصادی بالایی دارد. این آمارها را می توان بر مبنای اطلاعات ظرفیت تسهیلات اقامتی و میزان پر شدن آنها به دست آورد. اگر بخواهیم آمار را از این تسهیلات اقامتی به دست بیاوریم، تعداد مهمانان آنها برابر با گردشگر های ورودی خواهد بود كه البته باید تعداد توریستهایی كه شب را در كشور مقصد نمی مانند هم محاسبه كرد.
مخارج
مخارج توریسم ورودی عبارت است از مخارج توریسم از جانب یك بازدیدكننده‌ی غیرمقیم درون اقتصاد كشور مرجع. بر مبنای اعلام سازمان گردشگری جهانی این مخارج عبارتند از میزان پرداختی در قبال كسب خدمات و كالاهای مصرفی، و همینطور اشیای باارزش - چه جهت استفاده شخصی و چه برای هدیه - در طول سفرهای توریستی. این مخارج شامل هزینه هایی است كه خود بازدیدكننده می كند و همینطور مخارجی كه دیگران بابت این سفر پرداخت می كنند. این آمار را در كشورهای اروپایی با تراز پرداخت ها (BoP) محاسبه می كنند.
توریسم داخلی
توریسم داخلی شامل فعالیت های یك بازدیدكننده‌ی مقیم درون كشور مرجع، چه بعنوان یك سفر توریستی داخلی و چه بعنوان یك سفر توریستی خارجی می شود. این آمار با روش هایی مانند شمارش مسافران در ترمینال ها، شمارش بلیت های صادرشده، نصب دوربین های شمارشگر در جاده ها، مصاحبه ها، پرسشنامه ها و … به دست می آید. البته جدا كردن سفرهای كاری و غیرگردشگری در توریسم داخلی مشكل تر خواهد بود.
** توریسم خارجی (اوت باند)
توریسم خارجی شامل فعالیت های یك بازدیدكننده‌ی مقیم در خارج از كشور مرجع می شود، چه بعنوان بخشی از یك سفر توریستی خارجی و چه بعنوان یك سفر توریستی داخلی. مخارج توریسم خارجی هم شامل مخارج یك بازدیدكننده‌ی مقیم در خارج از اقتصاد كشور مرجع می شود.
آمار توریسم در ایران
بر اساس همین روش ها آمار عرضه شده از جانب معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی نشان داده است كه در سه ماهه اول امسال، شاهد ورود بیشتر از ۳ میلیون توریست خارجی به كشور بوده ایم كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد رشد داشته است؛ این در شرایطی است كه سال ۹۷ را با ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار توریست ورودی به پایان رساندیم كه نسبت به سال ۹۶ رشدی ۵۲ درصدی داشت و این مورد به صورت كامل نشان دهنده رشد ورود توریستهای خارجی به كشور است.1398/05/18
16:34:37
5.0 / 5
1731
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد