در تنها آزمایشگاه اشیای تاریخی آذربایجان غربی چه گذشته؟

در تنها آزمایشگاه اشیای تاریخی آذربایجان غربی چه گذشته؟

سفرگو: مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت پنجاه قلم شی تاریخی استان آگاهی داد.


جلیل جباری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه ۵۰ قلم شی تاریخی و فرهنگی مربوط به موزه های خوی و ارومیه در آزمایشگاه مرمت اشیا این اداره كل توسط متخصصان مرمت شد اظهار نمود: این اشیا شامل نسخه های خطی، سفال، اشیا فلزی و مفرغی بوده كه مقرر است بزودی جهت نمایش به موزه های مربوطه برگشت داده شود.
وی ادامه داد: در كنار مرمت و حفاظت از بناها و مكان های تاریخی غیر منقول، مرمت اشیای تاریخی و فرهنگی منقول نیز همواره در دستور كار این اداره كل قرار دارد و هر ساله برمبنای نیازها و بررسی های كارشناسی، برخی از این اشیا ترمیم می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: سال قبل ۹۳ قلم شیء تاریخی متعلق به موزه های ارومیه، خوی و مهاباد در آزمایشگاه حفاظت و مرمت شد.
جباری افزود: آزمایشگاه حفاظت و مرمت اداره كل از ۲۰ سال پیش به راه افتاده است و ۲ سال قبل با تجهیز شدن به دستگاه های پیشرفته، تنها آزمایشگاه مرمت آثار تاریخی استان به شمار می آید.
وی افزود: این آزمایشگاه نیاز به یك سری اقدامات تعمیری داشت كه با تخصیص اعتبار اجرای لوله كشی آب، كف سازی و تهویه و قفسه بندی، ساماندهی و آماده فعالیت مجدد شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اشاره كرد: آزمایشگاه مرمت اشیا اداره كل میراث فرهنگی استان ۲ سال پیش بازسازی و تجهیز شد و از آن موقع تابحال نزدیك به ۳۰۰ قلم شیء تاریخی از موزه های مختلف استان مرمت شده است.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، آذربایجان غربی دارای 1600 اثر ثبت شده ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل تخت سلیمان تكاب و قره كلیسای چالدران است؛ همچون آثار ملی این استان می توان به مسجد جامع ارومیه، تالاب كانی برازان مهاباد، سه گنبد ارومیه، كاخ موزه و عمارت كلاه فرنگی ماكو، خان تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، موزه مردم شناسی ارومیه و مسجد سردار اشاره نمود.
تابحال ۱۵ موزه شامل باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ طبیعی، ساعت و سایر موزه ها در استان پذیرای علاقه مندان بوده است؛ افزون بر ۱۱ هزار قلم اشیا در موزه ها و تعداد كثیری نیز در مخازن استان نگهداری می شود.


منبع:

1398/06/17
01:39:52
5.0 / 5
2474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد