گزارش سفرگو

آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟

آیا آمارهای وزیر میراث فرهنگی در مجلس درست بود؟

سفرگو: یكی از انتقادات نمایندگان مجلس هنگام بررسی رای اعتماد به نخستین وزیر میراث فرهنگی ارائه آمار گردشگری غیر واقعی بود.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، جلسه علنی مجلس درباره رای اعتماد به علی اصغر مونسان آخرین رئیس سازمان میراث فرهنگی روز ۱۲ شهریور ماه انجام شد و بعد از آن نمایندگان به او رای موافق را دادند. اما در این میان بعضی از منتقدان به مونسان در این نشست صحبت كردند و انتقاداتی را نیز به او داشتند كه یكی از این موارد، سوژه آمارهای گردشگری بحث برانگیزی بود كه این سازمان همیشه اعلام می كرد و همیشه هم مورد نقد قرار می گرفت. نقدی كه گویا مقرر است در دوره وزارت مونسان نیز همچنان ادامه داشته باشد. در گزارش مونسان به مجلس درباره عملكرد سازمان تحت پوشش خود آمده است: بنابر آمار و اطلاعات تعداد گردشگران ورودی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ به تعداد ۷.۸۰۴.۱۱۳ نفر با افزایش ۵۲.۶۲ درصدی مواجه بوده است. همین طور درآمدهای ارزی از ۶.۵ میلیارد دلار در سال ۹۶ با رشد ۷۸ درصدی به ۱۱.۶ میلیارد دلار در سال ۹۷ رسیده است. در چهارماهه اول سال ۹۸ نیز به رغم وجود شرایط تحریمی ظالمانه سه میلیون و ۷۷ هزار و ۱۱۵ نفر توریست از ایران بازدید كرده اند كه در مقایسه با سال ۹۶ دارای رشد مثبت ۴۰ درصدی بوده است. در سال ۹۶ تعداد گردشگران خروجی ده میلیون و ۵۴۲ هزار و ۹۵۲ نفر بوده است كه این تعداد در سال ۹۷ به ۷ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۶۶۷ نفر كاهش پیدا كرده و حكایت از كاهش ۳۱ درصدی گردشگران خروجی دارد و برای نخستین بار در كشور تراز گردشگری مثبت شده است.تعداد (میلیون نفر)درصدگردشگران ورودی سال ۹۶۵.۱۱۳۵۲ % +گردشگران ورودی سال ۹۷۷.۸۰۰گردشگران خروجی سال ۹۶۱۰.۵۰۰۳۱ % _گردشگران خروجی سال ۹۷۷.۲۴۰چند نكته درباره این آمار حائز اهمیت بوده است یكی اینكه محمد محب خدایی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی وقت یك دفعه آمار گردشگران خروجی از ایران در سال ۹۶ را ده میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و بار دیگر در فروردین سال ۹۷ این آمار را ۹ میلیون نفر اعلام نمود كه چهار و نیم میلیون آن گردشگران زیارتی بوده است و ۵۰ درصد از همین تعداد نیز زوار حسینی بوده اند. همین تناقض در آمارگویی نقدی بوده كه همیشه به این سازمان وارد می شد.
نكته دیگر اینكه مونسان در گزارش خود به مجلس اعلام نموده كه در سال ۹۷ میزان گردشگران خروجی نسبت به سال ۹۶ كاهش داشته است اما باید از او پرسیده می شد كه آیا این كاهش آمار به سبب فعالیت ها و عملكردش در سازمان بوده و یا كاهش ارز ریال و بالا بودن نرخ ارز و بالا رفتن قیمت بلیت هواپیما و سفرهای خارجی؟
موضوعی كه پروانه سلحشوری یكی از نمایندگان مخالف در مجلس ذكر كرد و اظهار داشت: مونسان اشاره به تراز مثبت گردشگری می كند، منصفانه بگویم كه این تراز مثبت به سبب عملكرد ضعیف دولت در كنترل نرخ ارز بوده است. در شرایط كنونی ایران جزو ارزانترین مقاصد كشورها برای سفرهای گردشگری می باشد و از سویی هزینه سفرهای خارجی به شدت افزایش یافته، حال آیا این مسائل جزو عملكرد آقای مونسان است. عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه آمارهای ارائه شده وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی بعضاً مخدوش و بدون پشتوانه هستند. سید مرتضی خاتمی نایب رییس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز از نمایندگان مخالف بود كه به بحث آمار اشاره ای كرد و اظهار داشت: این روزها وزیر محترم پیشنهادی بیشتر تكیه بر آمار دارد. این آمار ناشی از عملكرد خوب این سازمان نیست، بلكه با عنایت به نوسانات ارزی و با عنایت به كاهش مسافرت های خارج از كشور و شرایطی كه امروز داریم، رویكرد مسافرت به داخل بیشتر شده است، ضمن اینكه رشد آمار ما برای گردشگری از یك سیر طبیعی در طول سال های مختلف تبعیت می كند و ما در آمار باید به مردم بگوییم چند درصد از اهداف پوشش داده شده است؟ صرف تكیه بر آمار مشكلی را حل نمی نماید. نكته بعدی درباره ایران بعنوان ارزان ترین مقصد گردشگری دنیاست. شاید بهتر می بود از مونسان سوال می شد حالا كه سفر به ایران برای توریستهای خارجی مقرون به صرفه است چرا باز هم شاهد ورود گردشگران به ایران نیستیم و در این زمینه سازمان متبوع چه عملكردی داشته است؟مسئله دیگر درباره آمار گردشگران ورودی به ایران است. بگفته كارشناسان بیشترین آمار گردشگران ورودی به ایران را اعراب از كشورهایی مانند عمان، عراق و پاكستانی ها می سازند همین طور در مرزهای كشور آمار تردد در بازارچه های مرزی نیز بعنوان گردشگر ورودی شمرده می شود بدین سبب هیچ گاه نمی توان اظهار داشت كه آمار هفت میلیونی ورودی ها به ایران، متعلق به گردشگران است. چونكه گردشگری برخی شاخصه هایی دارد (مانند اقامت در هتل و بازدید از امكان گردشگری) كه اگر آنها را در نظر بگیریم از این آمار باید تعداد قابل توجهی كاست. بنظر می رسد توجه و تاكید به آمارسازی ها در سازمان میراث فرهنگی وقت همچنان در وزارت خانه نیز ادامه داشته باشد هر چند كه مونسان در بدو ورودش به این سازمان اعلام نموده بود كه آمارها شفاف بیان خواهد شد.


منبع:

1398/06/18
12:57:49
5.0 / 5
1597
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد