وعده مونسان برای یك خبر خوشحال كننده در حوزه میراث فرهنگی

وعده مونسان برای یك خبر خوشحال كننده در حوزه میراث فرهنگی

به گزارش سفرگو در حالی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ۱۱۰ لوح هخامنشی در موزه ملی ایران رونمایی نمود كه باز هم اعلام نمود بزودی یك خبر خوشحال كننده دیگر در زمینه ی میراث فرهنگی منتشر نموده و به مردم هدیه می دهد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان ظهر چهارشنبه دهم مهر در ائین رونمایی از ۱۱۰ لوح هخامنشی از ۱۸۷۳ لوح مسترد شده به كشور پس از ۸۲ سال، در موزه ملی ایران اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم خبر خوب بسیار مهم دیگری را كه در حال پیگیری آن هستیم، بزودی منتشر نماییم. آن خبر هم درباره آثار تاریخی است كه باید به كشور برگردانده شود، آن هم یك خبر خوشحال كننده برای مردم است كه به مردم كشور هدیه می نماییم.
او درباره ی سرنوشت و وضعیت دیگر الواح باقی مانده در شیكاگو اضافه كرد: ۸۴ سال قبل این الواح در یك كاوش دیرینه شناسی در تخت جمشید به دست آمده اند، كه بخشی از الواح در همان زمانِ كاوش شكسته شده اند ازاین رو نمی توان گفت در این مدت زمانِ ۸۲ ساله كه در اختیار طرف آمریكایی بوده آنها صدمه دیده اند.
وی با اشاره به این كه از ۸۴ سال قبل تا امروز این الواح به صورت امانی در اختیار دانشگاه شیكاگو بوده، به روند برگشت این آثار تاریخی اشاره نمود و افزود: حدود ۱۴ سال درگیرِ دعوایِ حقوقی برای بازگشت این الواح بودیم، حكم به نفع ایران صادر شد و با همكاری خوبِ دانشگاه شیكاگو، بخشی از آنها به كشور برگردانده شدند كه امیدواریم با قولی كه به ما داده اند دیگر الواح هم به سرعت دسته بندی شده و با یك دسته بندی ایمن، به سرعت به كشور عودت داده شوند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاكید بر این كه در طول دو سال قبل در دولت دوازدهم، تحركات بین المللی ما درحوزه معاونت میراث فرهنگی به شدت افزایش پیدا كرده است، اضافه كرد: ما موزه های مشترك و متقابلی را با كشورهای مختلف دنیا برگزار كرده ایم و برای معرفی ظرفیت های كشور و تمدنِ بزرگ ملت مان كوشیده ایم، متقابلا دیگر موزه های دنیا هم كه موزه های معروف و نامداری هستند، نمایشگاه هایی را برگزار كرده اند ازاین رو در عرصه ی دیپلماسی عمومی بخصوص در این شرایط كه كشور نیازِ زیادی به این اتفاق داشت، تحركات خوبی را انجام دادیم.1398/07/11
12:06:53
5.0 / 5
1497
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد