دبیر كمیته اسكان و تغذیه اربعین:

یخ كم داریم، قاچاق كالا در اربعین غیر ممكن است

یخ كم داریم، قاچاق كالا در اربعین غیر ممكن است

به گزارش سفرگو دبیر كمیته اسكان و تغذیه اربعین با بیان این كه موكب های عراقی در روز اربعین (۲۷ مهرماه) جمع آوری می شود، اظهار داشت: خدمات دهی موكب های ایرانی در شهرهای زیارتی عراق و مرزهای دو كشور تا دوم آبان ماه ادامه دارد.


یوسف افضلی به ایسنا اظهار داشت: طبق جدول زمان بندی، موكب های ایرانیان در عراق و مرزهای دو كشور از دهم تا بیست و پنجم ماه صفر برابر با ۱۷ مهر تا دوم آبان ماه برپا هستند. در مرزهای دو كشور هم آمادگی برای برگشت زائرین بوجود آمده است و تلاش می شود موكب های پرتوان همچنان برپا بمانند تا جمعیت بیشتری از زائرین به كشور برگردند.
او با تاكید بر این كه خدمات موكب ها كاملا مجانی است و هیچ موكبی حق ندارد برای خدمات از زائرین مبلغی دریافت و یا گزینشی رفتار كند، اظهار نمود: به موكب های ایرانی اعلام شده كه نباید صرفا محلی برای اقامت دوستان، اقوام و هم استانی های خود باشند، چون نقش آنها كمك رسانی به موكب های عراقی است و موظفند هر زائر ایرانی و یا خارجی را پذیرش كنند.
وی افزود: برای همین كمیته ارزشیابی به عراق اعزام شده كه روی عملكرد موكب های ایرانی نظارت داشته باشد تا آنها تعهدات خویش را اجرا و مسائل بهداشتی و خدماتی را هم رعایت نمایند. اگر مشكلی در گزینش های سلیقه ای و یا دریافت هزینه به وجود آمده می توان به این كمیته اطلاع داد تا مورد بررسی قرار گیرند. اگر عملكرد این موكب ها تایید نشود بطور قطع مجوزشان برای دوره بعد تمدید نخواهد شد.
او درباره انتقال بار موكب ها به عراق هم اظهار داشت: اجناس مورد نیاز موكب ها با مجوز و از راه گمرك خارج می شود. خروج یكسری اقلام ممنوع می باشد مثل برنج، گوشت، تخم مرغ و روغن كه به انداز نیاز اربعین برای خروج آنها از كشور درخواست مجوز شد و این مجوزها هم بین استان ها تقسیم بندی شده كه آنها هم باید به گمرك اظهار كنند. در نتیجه تمهیداتی سنجیده شده كه قاچاق كالا در جریان خروج كالاهای مورد نیاز در اربعین اتفاق نیفتد.
دبیر كمیته اسكان و تغذیه اربعین تصریح كرد: امكان خروج مایحتاج اساسی در جریان اربعین به هیچ وجه وجود ندارد و باید مجوزهای لازم دریافت و از راه گمرك بیرون برود.
وی با اشاره به رفع مشكل آب شرب بخصوص در گذرگاه های مرزی كه در زمان رفت زائرین، تامین آن با چالش روبرو شده بود، اظهار نمود: برای تامین آب از كمك های بنیاد مستضعفان؛ وزارت نیرو، برخی بانك ها و خیرین استفاده شد و درحال حاضر كمبودی در این بخش وجود ندارد و امیدواریم در زمان برگشت زائرین هم مشكلی برای تامین آب شرب نباشد.
افضلی تامین «یخ» را یكی از اشكالات حال حاضر موكب ها ذكر كرد و اضافه كرد: تلاش می شود به اندازه نیاز روزانه، یخ تامین گردد، البته كمبودهایی وجود دارد ولی فعلا مسئله حاد نشده، مگر آن كه در برگشت با حجم زیاد زائرین مواجه شویم كه در آن صورت حتما تامین یخ به یك چالش تبدیل خواهد شد.1398/07/26
18:22:30
5.0 / 5
1654
تگهای خبر: خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد