فرانسه یك اثر تاریخی را به سنگال تحویل داد

فرانسه یك اثر تاریخی را به سنگال تحویل داد

سفرگو: «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه در جریان مراسمی اثر تاریخی گرانبهایی را كه در دوران استعماری سنگال از این كشور مصادره شده بود به «مكی سال» رئیس جمهور این كشور تحویل داد.


به گزارش سفرگو به نقل از آرت نت نیوز، اثر اهداشده درحقیقت شمشیر و غلافی است كه زمانی به «عمر بن سعید طعل» موسس امپراتوری «توكولور» (Toucouleur) كه بخش هایی از گینه، سنگال و مالی را دربر می گرفت، تعلق داشت.
این شمشیر توسط فرانسه در سال ۱۸۹۳ از پسر «طعل» بعد از آن كه در نبرد «مالی» شكست خورد، مصادره شد. این اثر بعنوان قسمتی از مجموعه موزه ارتش پاریس محسوب می شد ولی چندی قبل بعنوان قدمی در بازگرداندن آثار باستانی و فرهنگی كشورهای تحت استعمار فرانسه، برای نمایش به موزه تمدن سیاه پوستان داكار، پایتخت سنگال، امانت داده شده بود.
سال قبل «امانوئل مكرون» رئیس جمهور فرانسه در «واگادوگو» پایتخت «بوركینافاسو» یك سخنرانی تاریخی انجام داد. «مكرون» در جریان این سخنرانی بیان كرد آینده آن دسته از آثار تاریخی دوره استعماری آفریقا كه در موزه های فرانسه نگهداری می شوند تا پنج سال آینده بطور كامل مشخص خواهد شد.
اگرچه تحویل این شمشمیر باستانی به سنگال دائمی نخواهد بود، اما نخست وزیر فرانسه معتقد می باشد این اقدام را می توان بعنوان قدم اول برای روند بازگرداندن آثار تاریخی دوره استعماری آفریقا محسوب كرد.
مقرر است این شمشیر به مدت پنج سال یعنی تا زمانی كه قوانین بازگرداندن این آثار به كشورهای شان بطور قطعی توسط دولت فرانسه وضع شود، در موزه تمدن سیاه پوستان داكار نگهداری شود.
حدود ۹۰ هزار اثر از آثار تاریخی « آفریقای سیاه» (مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا) در موزه های عمومی فرانسه نگهداری می شوند كه موزه «Quai Branly» به تنهایی دو سوم این مجموعه را نگهداری می كند.
مدیر موزه تمدن سیاه پوستان واقع در داكار از اقدام فرانسه برای بازگرداندن این شمشیر به سنگال قدردانی و برای بازگشت آثار بیشتری به سنگال ابراز امیدواری كرد.
.



منبع:

1398/08/29
09:44:20
5.0 / 5
1399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد