مهر خبر داد

جرقه اولیه ایجاد ژئوپارك لرستان، مازندران و خوزستان خاموش شد

جرقه اولیه ایجاد ژئوپارك لرستان، مازندران و خوزستان خاموش شد

سفرگو: جرقه های اولیه ای كه برای ایجاد ژئوپارك های لرستان، مازندران و خوزستان زده شده بود،  درحال حاضر خاموش شده و مطالعات آنها ادامه پیدا نكرده است.علیرضا امری كاظمی عضو كمیته علوم زمین و ژئوپارك های كمیسیون ملی یونسكو به خبرنگار مهر اظهار داشت: در اطلس میراث زمین شناختی كه سال ۹۱ چاپ شد، ۳۰ منطقه از كشور را بعنوان مناطقی كه پتانسیل قطعی برای ژئوپارك جهانی دارند را مطالعه و در چارچوب كتابی با همكاری سازمان زمین شناسی معرفی كرده بودیم. این مناطق در استانهای كشور می توانند به ژئوپارك تبدیل شوند ولی هنوز حركت قطعی دراین زمینه ندیده ایم.
وی بیان كرد: در استان مازندران جلساتی برگزار شده بود و تمایلاتی نشان دادند. در استان خوزستان نیز مطالعه شده بود ولی وارد فاز اجرایی نشدند. در استان لرستان نیز همین طور. درصورتیكه اگر تلاشی برای تهیه این پرونده ها شود، این مناطق می توانند كاندیدای بعدی ژئوپارك ایران باشند.
وی درباره كمیته ملی ژئوپارك ها اظهار داشت: بخشنامه اجرایی كمیته ملی ژئوپارك های ایران توسط سازمان زمین شناسی و چند سازمان دخیل دیگر مانند حفاظت محیط زیست و كمیسیون ملی یونسكو و... تهیه شد. یك سال جلسات مختلفی درباره تدوین بخشنامه اجرایی و تقسیم وظایف بین سازمانی داشتیم این بخشنامه به كمیسیون ملی زیربنایی صنعت و محیط زیست ریاست جمهوری برای تصویب رفت ولی به نتیجه نرسید. درحالی كه اگر این اتفاق بیفتد، رسما به همه این كمیته استانها معرفی می شد تا برای ساماندهی ژئوپارك های استان شان اقدام نمایند. در قشم این مبادرت به صورت غیردولتی انجام شد و شبكه ملی ژئوپارك های كشور را با مشاركت ژئو پارك قشم و ارس و طبس تشكیل دادیم.
وی اضافه كرد: ژئوپارك های جدید دیگر در كشور نیز هر زمان بخواهند تشكیل شوند باید عضو این شبكه شوند چون این شبكه ارتباط بین ژئوپارك های كشور و ارتقای سطح ژئوپارك ها را به عهده دارد. ولی هنوز در كشور این مساله جانیفتاده است.
ارزیاب بین المللی یونسكو در امور ژئوپارك ها اظهار داشت: هر كشوری در هر سال می تواند دو پرونده ژئوپارك را به یونسكو ارسال نماید منتها هر ژئوپاركی باید اول یك سال در سطح ملی كار و تمرین كند و مشكلاتش را برطرف كند و سپس اجازه خواهد داشت تا در سطح جهانی آنرا معرفی نماید.


منبع:

1398/09/23
22:09:46
5.0 / 5
1985
تگهای خبر: یونسكو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد