میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

از نمایش سرباز هخامنشی در برج میلاد تا مرمت غیراصولی حمام تاریخی

از نمایش سرباز هخامنشی در برج میلاد تا مرمت غیراصولی حمام تاریخی

سفرگو: نمایش سر سرباز هخامنشی در برج میلاد؛ توضیحاتی جدید از مرمت گنبد شیخ لطف الله و چالش های دریانوردی در آستانه نوروز همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در این هفته نشست دستاوردهای پژوهشی پایگاه های جهانی و ملی كشور به مناسبت هفته ملی پژوهش و فناوری در روز ۲۶ آذرماه در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی اجرا شد. در این جلسه تخصصی قسمتی از دستاوردهای پایگاه ها مانند پژوهش های دیرینه شناسی منظر فرهنگی اورامان، پژوهش های نوین حفاظت از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید با مشاركت مرمت گران بدون مرز ایتالیا، پژوهش درباره الگوی حفاظت شهری از بافت قدیم شارستان میبد و تجربه حفاظت از گنبد مسجد امام (ره) و گنبد مسجد شیخ لطف الله در نقش جهان اصفهان ارائه شد.
در این جلسه فریبا خطابخش مدیر پایگاه میراث جهانی میدان نقش جهان بیان كرد: از مهمترین لطمه های كاشی كاری مسجد لطف الله می توان عوامل جوی، نفوذ آب باران های فصلی، رطوبت نزولی و تغییرات دما در فصول مختلف سال در گذر زمان را برشمرد كه موجب فرسایش شدید زیرسازی گنبد، عدم چسبندگی ملات، شسته شدن بركشی كاشیكاری و در نهایت طبله شدن و نشست های موضعی و ایجاد ناهمواری در سطح گنبد شده است.
وی اضافه كرد: از سال ۱۳۱۵ تا الان پاكسازی گنبد نشده است. باران های اسیدی و گرد و غبار روی سطح كاشی ها نفوذ كرده بودند. بطور قطع اگر چندین سال این پاكسازی ها انجام نشود، یك وجب خاك و گل روی كار وجود دارد. پس آجرها به تمیز شدن نیاز داشتند. او همینطور درباره اینكه گفته شده بود از گچ مشابه سیمان استفاده شده، بیان كرد: ما گچی مشابه سیمان نداریم. ما از استاد كاری استفاده كردیم كه از گچی بهره برده كه محكم بوده و خطی روی آن به وجود نمی آمده است. ما حالا باید دغدغه بخش های مرمت نشده را داشته باشیم.نمایش نقش برجسته در برج میلاد
مراسم رونمایی از نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید، با همكاری موزه ملی ایران و برج میلاد ۲۶ آذرماه ساعت ۱۶ در موزه مشاهیر این مجموعه با حضور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری كشور و تعدادی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر تهران برگزار می شود.

این نقش برجسته به مدت یك ماه در موزه مشاهیر برج میلاد بعنوان نماد ملی كشور از تاریخ ۲۷ آذر تا ۲۷ دی ماه نمایش داده می شود و عموم مردم و شهروندان می توانند از اثر تاریخی و فرهنگی در موزه مشاهیر برج میلاد در ارتفاع ۲۷۱ متری از ساعت ۹ الی ۲۳ بازدید كنند.

دستورات مونسان به پژوهشگاه میراث فرهنگیمراسم گرامیداشت هفته پژوهش كه از امروز شروع شده و تا ۲۷ آذر ماه ادامه خواهد داشت در سالن اجتماعات موزه ملی ایران با حضور نماینده شهرستان فردوس و پژوهشگران و باستان شناسان میراث فرهنگی اجرا شد. در این برنامه بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی بیان كرد: كوشیدیم پژوهش های این پژوهشگاه را همانطور كه وزیر خواسته كاربردی نماییم بعنوان مثال اگر دشت لوت در سال ۲۰۱۶ ثبت جهانی شد دستورالعمل بهره برداری پایدار از آنرا مورد بررسی قرار دادیم این مساله در مورد ثبت جنگل های هیركانی نیز صورت گرفت.
وی اضافه كرد: ۲۸۷ مورد مطالعه در مورد مقاصد گردشگری انجام شده است، ۱۱۰۰ مورد اطلاعات در مورد آئین های مردم نگاری كه می تواند در اطلس رویدادها قرار بگیرد از استان خراسان جنوبی استخراج و در سامانه ساترا به روز شده اند.
عمرانی اظهار داشت: سال آینده سال سخت تری است اگر اعتبارات سال ۹۹ ما به اندازه اعتبارات سال ۹۸ باشد در سال آینده دو برابر عملكردی كه در استان خراسان جنوبی داشته ایم ارائه خواهیم كرد.
در ادامه علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی اظهار داشت: شاید قبلاً تمركز بر میراث فرهنگی بوده اما نیاز ما در گردشگری كمتر از میراث فرهنگی نبود بدین سبب می خواستیم در این عرصه پژوهش های كاربردی داشته باشیم. ما باید بدانیم در تولید علم چقدر پیشرفت كرده ایم، پژوهشگاه میراث فرهنگی باید به این سمت برود. باید بدانیم پژوهشگاه در حوزه بهره وری چه كاری انجام داده، پژوهش ها باید هدفمند باشند. اگر این پژوهشگاه هدفی نداشته باشد مسیر پژوهش های آن هم مشخص نخواهد بود بدین سبب خوب است در این عرصه بازبینی صورت گیرد.
وی اظهار داشت: همین طور باید دید چقدر سازمان یونسكو یا سازمان های بین المللی دیگر از پژوهش های ما بهره برده اند اگر این اتفاق بیفتد نشان میدهد ما در سطح جهانی خوب كار كرده ایم بدین سبب از پژوهشگاه میراث فرهنگی می خواهم در نخستین جلسه راهبردی برنامه ای برای پژوهش و هدف گذاری روی آنها داشته باشد.
حمام عباس میرزا را با سرامیك سبز مرمت كردندمجموعه تاریخی كردشت در استان آذربایجان شرقی تنها حمام نیست بلكه مجموعه ای از بناهای تاریخی بهم پیوسته است كه به نام مجموعه كردشت شناخته شده است اما از آنجائیكه حمام آن بسیار زیباست همه اهالی این منطقه از لفظ حمام كردشت برای همه این مجموعه استفاده می نمایند.
در هر حال این مجموعه تاریخی مهجور افتاده است. از طرفی در منطقه آزاد ارس قرار گرفته و از جانب دیگر اداره كل میراث فرهنگی استان مسئول نگهداری از آن است همین طور صندوق حفظ و احیای آثار تاریخی این بنا را به مزایده گذاشته تا بخش خصوصی آنرا مرمت كرده و به بهره برداری برساند.

صندوق احیا برای این مجموعه كه كاربری آنرا خدماتی گردشگری بین راهی تعریف كرده است، قیمت پایه اجاره بهای ماهانه ۱۰ میلیون تومانی را محاسبه كرده كه البته با ضریب افزایش سالانه مطابق آخرین شاخص تورم اعلامی بانك مركزی محاسبه و اعمال می شود. مدت قرارداد آن نیز ۲۳ ساله خواهد بود كه شامل ۳۶ ماه دوره طراحی و مرمت و مدت باقی مانده بهره برداری است. همین طور برآورد هزینه اجرای عملیات تكمیلی مرمت و آماده سازی احیای این بنای تاریخی ۱۲ میلیارد تومان است.ماجرای فروش جرثقیل كنگاور چه بود؟كاركنان پایگاه های ملی و جهانی میراث فرهنگی در ایران معمولاً دیر حقوق می گیرند. آنها با اینكه در بیابان ها و یا مناطقی كار می كنند كه دسترسی بعضی از آنها به شهر و یا امكانات كمتر است اما باز هم نه تنها سختی كار نمی گیرند بلكه حقوق شأن معمولاً هر چند ماه یك دفعه پرداخت می شود. یگان حفاظت پایگاه های میراث فرهنگی هم جزو این دسته از افراد هستند. در این میان بعضی از كاركنان پایگاه ها هر از چند وقتی لب به اعتراض باز می كنند و یا دست از كار می كشند تا بتوانند به حق و حقوق شأن برسند. نمونه آن ارگ بم است كه چند بار تا كنون دست به اعتراض زده اند. از آن طرف وزارت میراث فرهنگی نیز به سازمان برنامه و بودجه فشار اعلام می كند كه سریع تر حقوق این افراد داده شود. گاهی زود گاهی دیر پرداخت می شود.
اخیراً وقتی مسئولان میراث فرهنگی به پایگاه كنگاور در استان كرمانشاه رفته بودند؛ یكی از این افراد درباره حقوق معوقه شأن سخن گفت. در بین حرف و حدیث ها درباره مزایای عقب مانده و اینكه پایگاه ها بودجه خوبی برای انجام فعالیت هایشان و پرداخت حقوق كاركنان ندارند، صحبتی عنوان شد با این مضمون كه جرثقیل پایگاه برای تأمین مخارج فروخته شده است.
صحبت ها پیرامون فروختن این جرثقیل طور دیگری بین تهرانی ها نقل شد و همگی گمان كردند این اتفاق اخیرا رخ داده در صورتیكه مرتضی گراوند مدیر پایگاه میراث فرهنگی كنگاور این طور به خبرنگار مهر توضیح داد: این مساله در زمان مدیریت من نبوده است بلكه در دو یا سه سال قبل تصمیمی گرفته شد در خصوص اینكه جرثقیل به مزایده گذاشته شود تشخیص داده شده بود این وسیله كه در سال ۴۸ خریده شده، به كار نمی آید و دیگر كاركرد خودرا از دست داده است. بنا بر این در مزایده ای به فروش رفت. اما درباره اینكه هزینه آن صرف حقوق كاركنان شده و یا پایگاه اطلاعی ندارم.
چهل و چهارمین نشست ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر امروز ۲۷ آذر ماه در سازمان بنادر و دریانوردی با حضور نمایندگان سازمانهای مختلف عضو این ستاد اجرا شد. در این جلسه محمد راستاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان كرد: هم افزایی بین دستگاه ها می تواند در طول سال برای ما دستاوردهای زیادی داشته باشد. اگر بتوانیم شرایط را بهبود ببخشیم می توانیم امیدوار باشیم كه مردم برای بهره گیری از ظرفیت های گردشگری دریایی به كشورهای همجوار سفر نكنند. وی با اشاره به اینكه مردم می توانند در طول سال از ظرفیت تغییرات آب و هوایی شمال و جنوب كشور در حوزه گردشگری دریایی بهره ببرند، اظهار داشت: دراین زمینه الگوهای خوبی به وجود آمده است مانند الگوی گردشگری كیش. یكی از بنادر نمونه گردشگری دریایی را در چمخاله استان گیلان در دست ساخت داریم این می تواند الگویی در نوار ساحلی كشور باشد. راستاد در ادامه بیان كرد: در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ زیر ساخت و امكانات در بنادر قشم، كیش و شهید باهنر و بوشهر برای پذیرش كشتی های كروز ۵ ستاره حامل گردشگران آمریكایی، اروپایی، آلمانی و روس، داشتیم امروز هم این ظرفیت وجود دارد و برخی بنادر برای پهلوگیری كروزها آماده پذیرش گردشگران هستند.


منبع:

1398/10/02
20:04:51
5.0 / 5
1563
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد