میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

از درخواست غرامت برای ژئوپارك قشم تا محدودیت سفر به چین

از درخواست غرامت برای ژئوپارك قشم تا محدودیت سفر به چین

سفرگو: محدودیت در مسافرت به چین، تاثیر كرونا بر گردشگری چین، اعلام تقویم رویدادهای گردشگری اكو، درخواست غرامت برای تجاوز به حریم ژئوپارك قشم همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، ویروس كرونا برای گردشگری كشور چین یك معضل شد چه در بحث ورود توریست به این كشور و چه در حوزه خروج توریستهایی كه همیشه كشورها، خواستار جذب آنها بودند به خصوص در روزهای جشن سال نوی چینی اما حالا دیگر همه از آنها می ترسند. حتی اگر از نزدیكی شهر ووهان چین هم رد نشده باشند بازهم هر توریست چینی در هر جایی به نظر عوام مردم حامل ویروس كروناست تا جایی كه حالا به بسیاری از مردم چین برخورده و سبب ناراحتی آنها شده است. خیلی از این افراد هشتگ «من ویروس نیستم» را برای نشان دادن اعتراض خود به مردم جهان به وجود آورده اند. در ایران نیز گاهی با توریستهایی كه تا همین چند وقت پیش برای جذب آنها عزمی جزم شده بود و برای سال نوی آنها برنامه ریزی ها صورت گرفته بود، برخوردهای فردی مختلفی می شود. برخوردهایی كه ناراحتی آنها و نارضایتی بعضی از راهنمایان ایرانی آنها را به دنبال دارد. در این حوزه احمد راستین یكی از راهنمایان گردشگری ر درباره رفتارهایی كه با گردشگران چینی می شود، این طور توضیح می دهد: همراه با گردشگران چینی كه مدتها قبل به ایران آمده اند به مراكز گردشگری و یا موزه ها می رویم اما با برخورد نامناسب مسئولان آن اماكن مواجه می شویم بعنوان مثال وقتی به موزه می رویم كاركنان موزه و راهنمایان نزدیك گردشگران نمی شوند و یا از ما می خواهند كه مدت بازدید را كوتاه نماییم گاهی با وسواس به آنها نگاه های توهین آمیز می كنند انگار كه هر كجا آنها می روند را باید ضدعفونی كنند چون حامل ویروس كشنده هستند. بعضاً دیده شده كه راهنمایان موزه ها ازراه دور با ماسك و دستكش برای گروه چینی توضیح می دهند. این رفتارها خیلی از گردشگران چینی را ناراحت می كند. آنها می گویند اگر ویروس داشتیم دولت ایران ویزای ورود به ما نمی داد. درست هم می گویند ما نباید آنها را با این رفتارها دلخور كرده و موجب شویم بار آخری باشد كه به ایران می آیند. محمدرضا كارگر مدیركل موزه های كشور نیز در گفتگویی با خبرنگار مهر از كاركنان موزه های كشور می خواهد كه رفتارهای معمولی خودرا با گردشگران چینی داشته باشند او در اینباره می گوید: ما تابع قوانین دولت هستیم دولت تمام مرزهای ورودی كشور را كنترل می كند. تا الان هم موردی در ایران گزارش نشده است. اگر در جایی یك نفر، برخوردی دارد، این رفتار فردی است و نباید به حساب همه گذاشت. ما باید جلوی این رفتارها را بگیریم. باید بدانیم كه الان افرادی كه در شهر ووهان زندگی می كنند هم اجازه خروج از این شهر را ندارند بدین سبب همه چینی ها مبتلا به ویروس نیستند.
تقویم رویدادهای گردشگری اكو اعلام شد محمد ابراهیم لاریجانی مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: پیرو برگزاری سی امین اجلاس شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان همكاریهای اقتصادی (ECO-RPC) در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ دی در تهران و حضور دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این رویداد، مصوبات بخش گردشگری و تقویم كلی رویدادهای ۲۰۲۰ سازمان مذكور اعلام گردید.
وی اضافه كرد: برمبنای مصوبه مذكور معاونت گردشگری متولی برگزاری ۴ رویداد شامل: «ششمین جشنواره بین المللی غذای اكو - جاده ابریشم» در تاریخ ۹-۷ خرداد ۹۹، «كارگاه آموزشی آشپزی» در تاریخ ۹-۷ خرداد ۹۹، «مجمع رؤسای انجمن ها، اتحادیه ها و سایر ذینفعان گردشگری اكو» ۱۱-۹ تیر ۹۹ و «سومین كنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اكو» نیز در سال پیش رو، خواهد بود.
مدیركل بازاریابی و تبلیغات گردشگری وزارت میراث فرهنگی در ادامه اظهار داشت: هم اكنون نشست های هماهنگی با مجری رویدادهای مذكور و تعیین ریز برنامه ها و سایر ذینفعان شروع شده است. بر این اساس برگزاری «ششمین جشنواره بین المللی غذای جاده ابریشم اكو» و نیز «نشست و كارگاه آشپزی» در حاشیه آن به اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، «مجمع رؤسای انجمن ها، اتحادیه ها و سایر ذینفعان گردشگری اكو به شركت «مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی» و نیز برگزاری «سومین كنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اكو» به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران سپرده شده و تعاملات مورد نظر بمنظور بهره مندی حداكثری از برنامه های پیش رو در دستور كار قرار گرفته است.
اختصاص بودجه مشخص به صنایع دستی
معاون صنایع دستی كشور اظهار داشت: برای نخستین بار در بودجه سال ۹۹ ردیف مشخصی به بودجه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی اختصاص پیدا كرد.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: امسال بعد از ثبت سه شهر و یك روستا، شهر شیراز بعنوان شهر جهانی صنایع دستی، زنجان شهر ملیله، ملایر شهر منبت و مبل و روستای قاسم آباد بعنوان روستای چادرشب بافی با قدرت بیشتری ركورد خودمان را در جهان حفظ كردیم و از ثبت ۱۰ شهر جهانی به ۱۴ شهر ارتقا پیدا كرده ایم. حالا در رتبه اول از نظر تعداد شهرهای جهانی قرار داریم. بعد از ما كشور چین، شیلی، هند و تایلند قرار دارند. بقیه كشورها نیز با یك یا دو شهر توانسته اند خودرا در حوزه ثبت شهرهای جهانی معرفی كنند. ما حالا در حوزه شهرهای ملی نیز ۱۶ شهر و ۷ روستای ملی شده داریم. تمام شهرهای جهانی باید از میان شهرهای ملی كه قابلیت بین المللی شدن دارند، انتخاب شوند.
درخواست غرامت بابت مزرعه پرورش میگو در حریم ژئوپارك قشم
معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از مراجع قانونی، خواهان صدور توقف فوری پروژه ساخت مزرعه پرورش میگو در ژئوسایت نمكدان قشم و پرداخت غرامت شد. مرتضی شیخ زاده ضمن اعلام اعتراض معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم نسبت به واگذاری غیرقانونی و غیراصولی زمین های واقع شده در حریم ژئوسایت جهانی نمكدان، اظهار داشت: درخواست ما از مراجع قانونی توقف فعالیت این پروژه در كنار اصلاح تمام تخریب ها و پرداخت غرامت است. شیخ زاده با اشاره به موفقیت ژئوپارك جهانی قشم در دریافت كارت سبز از طرف سازمان جهانی یونسكو اضافه كرد: با كوشش های فراوان كارشناسان ژئوپارك قشم، حدود ۴ سال است كه قشم توانسته وارد زنجیره ژئوپارك های جهانی شود. اقدام خودسرانه برخی شهرها برای تشكیل پرونده شهرهای خلاق اولین نشست تخصصی توسعه گردشگری در شهرهای جهانی خلاق ایران عصر روز ۱۲ بهمن ۹۸ در سالن جلسات اتاق بازرگانی ایران با حضور نمایندگانی از شهرهایی كه در ایران بعنوان شهر جهانی خلاق شناخته شده اند؛ اجرا شد. در این جلسه، امیر روشن بخش معاون ارتباطات و امور مشاركت های كمیسیون ملی یونسكو در ایران اظهار داشت: مدل مشاركت و توسعه شهرهای خلاق با ایران متفاوت می باشد. اگر شهرها و نمونه های موفق دنیا را ببینید متوجه می شوید كه دولتها هیچ نقشی در آنها ندارند. شهر خلاق یكی از محصولاتی بوده كه یونسكو بعنوان طرح توسعه ای پیشنهاد كرده است و پروژه های مشابه دیگری نیز دارد. الان شهرهای خلاق دارای تب و تاب بیشتری شده اند. اخیرا شهرهای دوستدار آب، محیط زیست و محصولات دیگر نیز اضافه شده است كه می تواند در حوزه شهری تسری پیدا كند. چون یونسكو معتقد می باشد كه شهرها از كشورها مهمتر هستند. او همینطور از كارهای مجزای شهرها برای ثبت گفت و توضیح داد: از جانب یونسكو به ما اعلام گردید كه ۴ شهر در ایران ثبت جهانی شده ولی ۱۳ شهر به صورت مجزا درخواست داده اند مانند ملایر كه می خواست بعنوان شهر خلاق منبت جهانی شود. درحالی كه باید این شهرها از مسیر كمیسیون ملی یونسكو در ایران پرونده خودرا تهیه و ارسال نمایند. بنابراین این شهرها پذیرفته نشده اند. ممنوعیت سفر به چین این هفته علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت در مصاحبه ای اعلام نموده كه بااینكه آمادگی های لازم برای كنترل این بیماری در همه مرزهای كشور وجود دارد و همه افرادی كه از ایران به خارج سفر می كنند، تحت آموزش پیشگیرانه قرار می گیرند اما از هفته آینده سفرهای غیرضروری به چین ممنوع می شود و با كاهش پروازهای ورودی و خروجی چین و محدود شدن این پروازها، اقدامات كنترلی در فرودگاه ها نیز كمتر خواهد شد.
همچنین حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در نامه ای به علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشت: متأسفانه بیماری كرونا وسعت زیادی پیدا كرده، در سطح جهان نیز تدابیری در این خصوص اندیشیده شده و در ایران نیز نگرانی های زیادی را در میان همكاران و شهروندان به وجود آورده است. باتوجه به شرایط موجود، مستدعی است تدابیری پیش بینی شود كه مدت زمان كوتاهی بعنوان مثال برای دو هفته از آوردن گردشگر از مقصد چین خودداری شود. همین طور از ایرلاین های داخلی كه در راه كشور چین پرواز دارند، درخواست شود مدت زمان كوتاهی تا رفع كامل نگرانی شیوع این بیماری مهلك، از آوردن هر نوع مسافر توریستی و غیر توریستی به مقصد ایران خودداری شود.


منبع:

1398/11/18
14:43:11
5.0 / 5
2234
تگهای خبر: آموزش , توریست , خدمات , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد