گزارش مهر از وضعیت صنعت گردشگری

سفر شوم كرونای توریست به ایران

سفر شوم كرونای توریست به ایران

به گزارش سفرگو كرونای توریست در حال سفر به كشورهای مختلف جهان همچون گردش در شهرهای ایران است همین مسافر شوم، صنعت توریسم ایران و جهان را فلج و مسافران را خانه نشین كرده است.


خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: ویروس كرونا به جان گردشگری ایران و جهان افتاد. باآنكه تمام برنامه ریزی های جهانی در حوزه جذب توریست در سال ۲۰۲۰ توسط كشورها بهم ریخت اما تعدادی زیادی از این كشورها بیشتر از دیگران زیان كردند مانند چین كه ویروس كرونا از آنجا به تمام جهان سرایت كرد. كشورهای زیادی همچون ایران در حال برنامه ریزی برای تعطیلات سال نوی چینی بودند و می خواستند از ۱۵۰ میلیون توریست چینی كه همه ساله در جهان سفر می كنند، تعدادی را به سمت كشور خود جذب كنند، اما پشیمان شدند و الان حاضر نیستند حتی یك چینی به كشورشان بیاید از آن طرف هم كسی به گردش در شهرهای چین در این برهه زمانی نخواهد رفت.
ویروس كرونا در حال فتح همه كشورهاست و هر از گاهی خبر می رسد كه از جایی و كشوری سر درآورده است در ایران هم از شهر قم آغاز كرد و بعد به شهرهای استان گیلان و تهران بیشترین سفر را داشته است این ویروس توریست حالا گردشگری جهان را با سفرهایش فلج كرده است. ونیز به شهر ارواح تبدیل شد، موزه های جهان بسته شدند پروازها خوابید و آلمان بزرگترین نمایشگاه گردشگری اش را كنسل كرد.
در ایران هم هتل های شهرهای مختلفی همچون گیلان و مازندران و قم مسافر نمی پذیرند و هر كسی كه وارد شهرهای دیگر شود تحت معاینه های بیماریاب قرار می گیرد تا مشخص شود حامل ویروس هست یا نه. ایرانیان كه تا همین چند روز پیش در حال برنامه ریزی برای انجام سفرهای نوروزی خود بودند حالا نمی دانند آیا می توانند در هفته آینده هم سفری داشته باشند یا نه چه برسد به ایام نوروزی كه دو هفته دیگر از راه می رسد.به سفر نروید
آنها در همین روزها هم نمی توانند به راحتی سفری به شهر دیگر داشته باشند چون متولیان وزارت بهداشت در كشور مدام اخطار می دهند كه به سفر نروید حتی از ترددهای غیر ضروری هم در داخل شهر پرهیز كنید. این اتفاق برای مردم شهرهای دیگر هم افتاده است. برای سفر به كشورهای خارجی هم باید تاییدیه سلامت در بعضی از مرزهای كشور كه هنوز باز است، گرفته شود مانند سفر به آلمان. این برگه سلامت یكی از دلایلی است كه امكان دارد كشور مقصد حضور آن مسافر را بپذیرد هرچند تضمین كننده سفر به آن كشور نیست. البته اگر هواپیمایی برای انجام این سفرها بتواند ایرانیان را به آن طرف مرزها ببرد. چون هم اكنون بیشتر ایرلاین های خارجی سفرهای خویش را از مبدا و مقصد ایران كنسل كرده اند.
همین كنسلی داستانی به دنبال داشت. هر كدام از خطوط هواپیمایی زمانی را برای لغو سفرهای خود به ایران و از ایران اعلام نمودند و گفتند كه خسارت آنرا به مسافران می پردازند. ولی مسافران ایرانی سفرهای نوروزی خویش را هم لغو كرده اند روزهایی كه هیچیك از ایرلاین ها هنوز برای عدم دریافت جریمه لغو پروازهایشان اطلاعیه ای نداده اند.بخشنامه دردسرساز
از طرفی وزیر راه و شهرسازی و معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی از شركت های هواپیمایی و دفاتر مسافرتی خواستند تا اطلاع ثانوی جریمه ای برای كنسلی بلیت هواپیماها از مردم دریافت نكنند.
بخشنامه معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی با همین مضمون دردسرساز شد. در این بخش نامه آمده بود كه «با توجه به شرایط خاص روزهای اخیر، ضمن تاكید بر رعایت الزامات «دستورالعمل پیشگیری و كنترل شیوع ویروس كرونا در تأسیسات گردشگری» به شماره ۷۸۳۷۹/۹۸۳۴۰۰ مورخ ۰۴/‏۱۲/‏۹۸‬ و به منظور رعایت حقوق متقابل مردم، فعالان و تأسیسات گردشگری در قالب بند یك ماده ۱۳ تصویب نامه حقوق شهروندی، مفاد قرارداد گشت های داخلی و خروجی و ماده ۱۲ شیوه نامه اجرایی ذخیره اتاق و ابطال آن در واحدهای اقامتی، چنانچه از تاریخ اول اسفندماه سالجاری تا اطلاع ثانوی، گردشگری درخواست انصراف از سفر كند، كلیه تأسیسات گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری بدون هیچ گونه جریمه ای نسبت به استرداد وجوه دریافتی از گردشگران اقدام می كنند».
این بخشنامه و مصاحبه وزیر راه واكنش دفاتر خدمات مسافرتی را به دنبال داشت. خیلی از مدیران دفاتر مسافرتی اعلام نمودند كه بخش نامه وزارت راه و گردشگری درباره لغو تورهای گردشگری این روزهاست ولی مردم سفرهای نوروزی را لغو می كنند ازاین رو كارگزاران خارجی هزینه لغو تور را از ما می گیرند.
در این باره، سهند عقدایی فعال گردشگری به خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه هم اكنون هتل های داخلی و ایرلاین ها زیر بار این بخش نامه ها نمی روند و خیلی از آنها حق كنسلی را می خواهند مشكل دیگری كه داریم در حوزه تورهای خارجی است. ما در این تورها با كارگزاران خارجی و هتل های بین المللی رو به رو هستیم هزینه های پیش پرداخت از ماه ها قبل به این كارگزاران در كشورهای مقصد داده شده است. هیچیك از این كارگزاران از بخش نامه های معاون گردشگری ما كه پیروی نمی كنند. آنها می گویند می توانیم میهمان بپذیریم و در این حوزه مشكلی نیست. ما چطور می توانیم پیش پرداختی كه به آنها واریز شده را برگردانیم؟
این كارشناس طبیعت گردی بیان نمود: مسافر نزد ما می آید و می گوید كه معاون گردشگری و وزیر راه گفته كه همه پول های ناشی از كنسلی تورها باید به مردم برگشت داده شود آنها هم می خواهند توری كه برای نوروز خریداری شده را كنسل كنند. از طرفی بعنوان مثال بعضی از ایرلاین ها گفته اند كه تا دهم مارچ پرواز را لغو كرده اند و شاید پس از آن همچنان پرواز وجود داشته باشد. ایرلاین می گوید من می توانم برای این مدت هزینه كنسلی را دریافت نكنم نه برای زمان عید.یك راهكار چینی برای جبران خسارت ها
البته تورگردان ها و فعالان گردشگری برای این مورد راهكارهایی را هم عرضه كردند و آن هم محفوظ ماندن اعتبار نزد آژانس دار و یا هتلدار بود. این پیشنهاد هم از چین الگو گرفته شده بود. ماه گذشته همزمان با سال نوی چینی برنامه سفر ۳۵ میلیون توریست چینی لغو شد كه بحران بزرگی برای گردشگری دنیا بود. دولت چین به كمك آژانس های مسافرتی آمد. خیلی از كارگزاران خارجی هم با آنها همكاری كرده و قبول كردند كه گردشگران چینی یك سال بتوانند فرصت داشته باشند كه از تور خریداری شده خود استفاده كنند. این اقدام توانست جلوی ضررهای زیاد را بگیرد. ازاین رو می توان از آن هم در ایران الگو گرفت.
اگرچه خیلی از مدیران آژانس های گردشگری از ایرلاین ها بابت عدم همكاری شكایت داشتند اما هتلداران هم در این موارد همكاری نكردند. جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه حرفه ای هتلداران كشور به خبرنگار مهر اظهار داشت: تا وقتی دولت اعلام شرایط ویژه نكند، هتل ها جریمه كنسلی را از مسافر می گیرند. اما بعد از آنكه معاون گردشگری به شكلی شرایط ویژه را اعلام نمود هتلداران بازهم همراه نشده و این دفعه درك از وضع موجود را برداشت شخصی معاون گردشگری قلمداد كردند.
آژانس های مسافرتی هم كه به شكلی فروشنده خدمات ایرلاین ها و هتل ها به مردم هستند اعلام می كردند كه وقتی هتلدار و ایرلاین هزینه كنسلی روزهایی مانند نوروز و یا روزهای مانده به عید را پس نمی دهد آیا ما باید از جیب خودمان این هزینه ها را بدهیم؟بلاتكلیفی سفرهای نوروز
در واقع مدیران دفاتر مسافرتی این صحبت های وزیر راه و معاون گردشگری را باعث اختلاف آژانس دار، هتلدار و شركت هواپیمایی با مردم قلمداد كرده و گفتند كه اگر حداقل اعلام می شد، تا چه زمانی همه سفرها لغو شود در آن صورت هر بخش می دانست كه آیا باید سفر نوروز را هم كنسل كند و هزینه را به مردم برگرداند یا نه.
از طرفی متولیان گردشگری و بهداشت كشور و حتی ستاد مدیریت ویروس كرونا مدام درباره لغو سفرها و حتی ترددها صحبت می كنند با این وجود اما هتل های استان گیلان با رشد فزاینده ورود توریست مواجه گشتند و هتل های مازندران هم اعلام نمودند كه دیگر مسافر نمی پذیرند. این مورد نشان داده است هنوز بسیاری از افراد این مورد را جدی نگرفته اند و مشغول سفر هستند. همانطور كه بعضی از افراد در فضاهای مجازی مبادرت به تبلیغ تورهای گردشگری ویژه تعطیلات آخر هفته می كنند. زمانی كه وزیر بهداشت گفته بود هفته ای سخت خواهد بود. با این وجود هنوز معلوم نیست آیا سفر ویروس كرونا در ایران تا عید نوروز ادامه داشته باشد یا نه.

1398/12/14
13:12:37
5.0 / 5
1827
تگهای خبر: تعطیلات , توریست , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد