سردار رحمت اللهی اعلام كرد

كشف 30 هزار قلم آثار باستانی

كشف 30 هزار قلم آثار باستانی

سفرگو: فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور اقدامات یك ساله این یگان را امسال تشریح و از كشف 30 هزار قلم آثار باستانی آگاهی داد.


به گزارش سفرگو به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار امیر رحمت اللهی در تشریح اقدامات یك ساله یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار نمود: این یگان در انجام وظایف ذاتی خود در حوزه مبارزه با جرایم مقابل میراث فرهنگی، نگاهی دانش محور داشته و در حوزه پیشگیری خصوصاً پیشگیری اجتماعی نیز فعالیتی چشم گیر دارد.
وی اضافه كرد: در همین راستا سال قبل كتابی با عنوان پیشگیری اجتماعی در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی تدوین و با حمایت دانشگاه علوم انتظامی امین ناجا به چاپ رسید كه حالا بعنوان منبعی علمی برای دانشجویان شمرده می شود.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره كرد: جذب میراث بانان افتخاری از دیگر اقدامات بهادار این یگان شمرده می شود كه در امتداد پیشبرد اهداف این وزارتخانه بعد از طی پروسه حقوقی و پیشنهاد طرح تدوین مربوط به آن به صورت نمادین در همایش تقدیر از میراث بانان برتر از آنها رونمایی گردید.
وی همین طور با بیان صدور ۲۷۰۰ برگ اخطاریه به مجرمان و متخلفان حوزه میراث فرهنگی اظهار داشت: از این تعداد صرفاً ۴۰۰ مورد منجر به تشكیل پرونده قضائی و ۲۳۰۰ مورد ناآگاهی مردمی از قوانین و مقررات حاكم بر میراث فرهنگی بود كه با تذكرات پیشگیرانه منتفی شد.
سردار رحمت الهی با اشاره به برقراری ارتباط با سامانه برخط رصد فضای مجازی معاونت قضائی دادستانی كل كشور از فیلترینگ ۱۲۰ سایت متخلف آگاهی داد و اظهار داشت: با رصد سایت های اینترنتی غیرمجاز و متخلف در حوزه های مختلف میراث فرهنگی با هرگونه تبلیغات خرید و فروش دستگاه های فلزیاب به شدت برخورد می شود.
سردار رحمت اللهی عنوان كرد: بمنظور بهره گیری مناسب از ظرفیت ارگان های مختلف، تعامل گسترده ای با سرمایه های اجتماعی شامل بسیج، دانشگاه ها، مدارس، شوراها، دهیاری ها و … برای جلوگیری از وقوع هرگونه جرایم مقابل آثار تاریخی - فرهنگی و حفاری های غیر مجاز امسال صورت پذیرفته است.
این مقام انتظامی در تشریح سایر اقدامات این یگان اظهار داشت: باتوجه به گستردگی و وسعت جغرافیایی در مجاورت روستاها در سراسر كشور ضمن انجام تعاملات سازنده با شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری ها توسط یگان های تابعه و بمنظور نظارت بر حوزه سرزمینی و رصد تحركات بزهكاران، بالغ بر هزاران جلسه تعاملی توسط یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در امتداد جلب مشاركت های اجتماعی برگزار شده است.
وی با اشاره بر اهمیت ارتقا دانش و مهارت حرفه ای نیروها، برگزاری دوره آموزش مدیریت استرس و خشم با همكاری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران و خانه بهداشت شمیرانات برای ۲۳۵ نفر و دوره مدیریت بحران با همكاری دانشگاه مالك اشتر و سازمان آتش نشانی شهرداری تهران برای ۶۰ نفر از كاركنان یگان حفاظت ستاد مركزی و استان تهران را همچون دوره های آموزشی و كاربردی ویژه كاركنان عنوان نمود.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور كشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی و توقیف ۳۲۰ دستگاه فلزیاب و همین طور سایر آلات و ادوات حفاری های غیرمجاز را از اهم اقدامات و كارهای عملیاتی این یگان امسال دانست.


منبع:

1398/12/24
14:18:19
5.0 / 5
1864
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد