گردش مجازی در یزد؛

دارالعباده ایران در قاب تصویر

دارالعباده ایران در قاب تصویر

سفرگو: یزد دارالعباده بودن یزد را هر گردشگری بعد از سفر به یزد می تواند تنها با قدم زدن در شهری كه ابنیه تاریخی، مساجد و تكایا، نقوش و فرهنگ و مردم این سرزمین كه گذشتگان به یادگار گذاشته اند، مشاهده كنند.


یزد سرزمینی کویری است که مردمان آن در نوع دوستی و انسان دوستی همیشه صدرنشین بوده اند، اما یکی از خاصیت هایی که یزد را از سایر کشورمان متمایز کرده، دارالعباده بودن این سرزمین است که در یکی از نمونه های آن آثار تاریخی و فرهنگی به جامانده از گذشتگان است که به خوبی این مسئله را بیان می کند.


برای دانستن این مسئله کافی است در محلات قدیمی یزد قدم بزنید. در هر محله تعداد زیادی از مساجد و حسینیه ها به چشم می خورند و هر محله قدیمی یک مسجد هم به نام محله دارد و شاید چند مسجد دیگر که نه فقط کاربری مسجد دارند بلکه مرکز نیکوکاری یا پایگاه سیاسی و اجتماعی محله با محوریت مساجد هستند، قابل مشاهده می باشد.


محرم در یزد نیز شور دیگری دارد؛ مردمان این سرزمین، قدیمی ترین نخل جهان را در دل شهر خود جای داده اند، مساجد و تکایایی که در طول تاریخ خودرا همچنان حسینی حفظ نموده اند و آیین های نخل برداری و مراسم هایی باشکوه که حال و هوای هر توریست ایرانی و خارجی را حسینی و عاشورایی می کند.


ماه های شعبان و رمضان در یزد هم متفاوت می باشد از جشن های گسترده گرفته تا میزبانی مسجد هر محله در توزیع افطاری ماه رمضان و نذورات شایان توجهی که در این ماه ها توزیع می شود.


یزد شاید یکی از مکتب های اسلام پروری و شیعه پروری است که تعداد زیادی از مدارس و حوزه های علمیه را نیز در دل خود جای داده و در طول تاریخ روحانیون و عالمان بزرگی را به جهان اسلام تحویل داده است.


یزد سرزمینی است که در آن مناره ها و گنبدها از فراز پشت بام ها به چنان زیاد و رنگارنگ به چشم می خورند که هر گردشگری حتی اگر یک نظر، بر فراز بام خانه های تاریخی شهر را رصد کند، شکوه اسلام را در یزد خواهد دید.


یزد سرزمین بقاع متبرکه و اماکن مقدسه و امامزادگانی است که در طول تاریخ این سرزمین، قدم های بلندی را در یزد برداشته اند و شاید وجود قدمگاه ائمه به خصوص قدمگاه امام رضا(ع) در راه هجرت و مسجد فرط در قلب بافت تاریخی یزد بعنوان یکی از معتبرترین عبادتگاه های امام رضا (ع)، سندی تاریخی بر تایید یزد بعنوان سرزمین دارالعباده باشد.


اما شاید آنچه بیش از همه فارغ از تاریخ و ابنیه تاریخی بتواند گویای دارالعباده بودن یزد باشد، مردمانی است که خالصانه به هم نیکی می کنند و آوازه خیر بودن و نیکی آنها در اسناد و کتب تاریخی به ثبت رسیده است. امانت داری و مومن بودن و مقید بودن مردمان یزد چنان در طول تاریخ مشهود است که نمی توان آنرا انکار کرد اما دارالعباده بودن یزد را شاید بتوان از طرح کودکانه ای در محله ای قدیمی در یزد فهمید؛ دیوار نویسی و طرحی کودکانه که شاید دارالعباده بودن یزد را برای هر توریست و رهگذری به خوبی به تصویر می کشد، دیواری که به قلم کودکی به طرحی از «خدا» آراسته است.


منبع:

1399/02/06
22:07:42
5.0 / 5
2220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد