نگاهی به میراث جهانی اتیوپی؛

برگزاری جشنواره سال نو در اتیوپی به نام یك زن

برگزاری جشنواره سال نو در اتیوپی به نام یك زن

سفرگو: جشنواره سال نو در اتیوپی بعنوان میراث فرهنگی بیش از دو هزار سال قدمت دارد این جشنواره نام خودرا از یك زن به نام Fichee گرفته است.گروه فرهنگ: هر جامعه ای ارزش های اجتماعی و فرهنگی خاص خودرا دارد همین موضوع است که یک گروه از مردم را از دیگری متمایز می کند. این ارزش ها در کارهای روزانه گروهی افراد تأثیرگذار بوده و این گروههای اجتماعی را می تواند از دیگران متمایز کند.
اتیوپی یکی از کشورهایی است تنوع جمعیتی قومی زیادی دارد. در این کشور بیش از ۸۰ گروه قومی مختلف که شیوه های متمایز اجتماعی، فرهنگی و سنتی خودرا دارند، زندگی کرده و این جنبه ها در فرهنگ ها، زبان ها و مجموعه های مذهبی و غیره منعکس می شود..
در میان این ارزش های فرهنگی بی نظیر، جشنواره سال نو مردم سیداما در اتیوپی با نام Fichee Chambalaalla یکی از مهمترین ارزش هاست.
Fichee-Chambalaalla یک جشنواره سال نو است که توسط مردم سیداما بعنوان میراث فرهنگی برگزار می گردد این مراسم توسط پدران و مادران به فرزندان خود به ارث گذاشته شده و بیش از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد.
به گفته یکی از اهالی سیداما، این جشنواره نام خودرا از یک زن سیدامایی به نام Fichee گرفته است. این زن بعد از ازدواج طبق هنجار و ارزش فرهنگی مردم سیداما می تواند سالی یکبار به ملاقات والدین و نزدیکانش برود. این زن در این ملاقات یک وعده غذایی به نام بوریسام که از موز، شیر و کره تهیه می شود را آماده و بین اعضای خانواده و آشنایان و همسایگان توزیع می نماید. از آن زمان به بعد بوریسام علاوه بر موسیقی و رقص سنتی بعنوان یکی از مؤلفه های بزرگ جشن Chambalaalla نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
در منابع تاریخی، هیچ زمان مشخصی برای جشنواره چمبلالا وجود ندارد. بلکه مبنای تعیین زمان جشن های خاص ویژه سال نو، تقویم مردم سیداما است.
در طول جشنواره، بزرگان طایفه به مردم سیداما سفارش می کنند که سخت تلاش کنند، احترام بگذارند و از بزرگان قبیله حمایت کرده و از هرگونه فعالیت غیر تولیدی مانند قطع درختان بومی، تنبلی، شهادت دروغین و سرقت اجتناب کنند. آنها همین طور سفارش می کنند از ارزش های مندرج در جامعه حمایت کنند. بدین ترتیب این جشنواره نماد اتحاد مردم سیداما است.
پدر و مادرها با آواز خواندن آهنگ، این سنت را به صورت شفاهی و بوسیله شرکت در رویدادها در طول جشن، به فرزندانشان منتقل می کنند. جشنواره امسال Fichee-Chambalaalla نیز امسال در ۲۰ می ۲۰۲۰ اجرا شد.
Fichee-Chambalaalla یکی از پنج میراث اتیوپی است که توسط سازمان علمی آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، بعنوان میراث فرهنگی نامشهود بشریت به ثبت رسیده است.
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی تهیه و در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.


منبع:

1399/03/13
23:04:12
5.0 / 5
1641
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد