به بهانه روز جهانی صنایع دستی؛

دو دلیل برای انتقال فرش دستباف ایرانی از زمین به دیوار خانه ها

دو دلیل برای انتقال فرش دستباف ایرانی از زمین به دیوار خانه ها

به گزارش سفرگو رئیس گروه هنرهای سنتی وصنایع دستی فرهنگستان هنر اظهار داشت: دو دلیل اقتصادی و توجه زیاد به فرش دستباف ایرانی باعث شده تا این فرش بجای اینكه در ابعاد بزرگ روی زمین پهن باشد به روی دیوار منتقل شود.


دریافت 5 MB
حسن بلخاری رئیس گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر درباره اینکه چرا فرش دستباف ایرانی بجای زمین به روی دیوار رفته و خانواده های ایرانی کمتر به خرید فرش دستباف رغبت پیدا کرده اند به خبرنگار مهر اظهار داشت: دو دلیل را می توانم داشته باشم یک دلیل خوشبینانه و دیگری دلیل اقتصادیست. گرانی سبب شده فرش دستباف کوچک تر شده و از ۱۲ متری به فرش یک متری تبدیل گردد. چون به صرفه تر و ارزان تر است گرچه در تقابل جدی با نظام سنتی حضور فرش در فرهنگ ما دارد چون همیشه فرش ایرانی گسترانیده بوده و فضای بهشت را تداعی می کرده است.
وی اضافه کرد: از لحاظ معنایی و خوشبینانه بنا را بر این قرار می دهم که انسان ایرانی تصمیم می گیرد که چنین عظمتی را بجای اینکه زیر پای خودش قرار دهد بالای سرش بگذارد این نگاه خوشبینانه است و البته همین طور نیز هست. وقتی فرش را به دیوار منتقل می نماییم نگاه دیگری به آن داریم. امیدوارم اینچنین باشد اما مسئله اقتصادی مسئله مهم دیگری است که امیدوارم دولت و کشورمان فکری کنند و جایگاه مهم و عظیمی که فرش دستباف داشته به جایگاه اصلی خودش برگردد.


منبع:

1399/03/24
20:43:26
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: خرید , صنایع دستی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد