موافقت روحانی با تحویل هدایای ریاست جمهوری اش به میراث فرهنگی

موافقت روحانی با تحویل هدایای ریاست جمهوری اش به میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از موافقت رئیس جمهور برای تحویل هدایای نفیس و ارزشمندِ داده شده به رئیس جمهوری در دوره های مختلف، به این وزارتخانه اطلاع داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، روسای جمهوری ایران در دوران ریاست جمهوری در دیدارها و سفرهای خارجی خود آثاری را بعنوان هدیه از سران کشورها دریافت می کنند و بعد از آخر ریاست جمهوری شان بخشی از این آثار را با خود به همراه می بردند و قسمتی دیگر را در موزه ها و نقاطی که صلاح می دانستند به بازدید می گذاشتند، با فرار بنی صدر، شهید محمدعلی رجایی در کوران انقلاب به ریاست جمهوری رسید، شاید دوران کوتاه ریاست جمهوری وی سبب شد که او فرصتِ جمع آوری کلکسیونی از آثارِ اهدایی خویش را نداشته باشد.
پس از شهید رجایی هم ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب شروع شد. ریاست جمهوریِ مقام معظم رهبری تا آخر دو دوره پایدار ماند و ایشان توانستند مجموعه ای از آثار اهدایی از سران کشورها و مقامات را جمع آوری کنند که حالا بخش زیادی از این آثار در اختیار موزه آستان قدس رضوی و بخش دیگری هم در ساختمان ۲۴۰مجموعه تاریخی -فرهنگی سعدآباد نگهداری می شود. مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی، هم پس از دو دوره ی ریاست جمهوری خود، خانه ی شخصی اش را به موزه ی هدایای ریاست جمهوری تبدیل کرد.

با آغاز دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، ساختمان شماره ۲۴۰سعدآباد که قبل از انقلاب اسلامی به کاخ شهناز پهلوی مشهور بود بعنوان موزه ی اشیای اهدایی رئیس جمهوری انتخاب گردید که با آخر دوره ریاست جمهوری وی، او اسناد متعلق به خویش را به اردکان یزد زادگاه خود برد ولی اشیای اهدایی در همان موزه سعدآباد باقی ماند.
اما در دوره ی ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، موزه آثار اهدایی به روسای جمهوری در سعدآباد به صورت نیمه تعطیل درآمد و همان شد که محمود احمدی نژاد در دوره پایانی ریاست جمهوری اش تمامی آثار اهدا شده را به بهانه ایجاد موزه یادمان های روسای جمهوری در حرم امام خمینی (ره) با خود برد و سرانجام اعلام گردید بخشی از آثار وی در مرقد بنیانگذار انقلاب، به نمایش درآمده است.
روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری به نقل از طالبیان – معاون میراث فرهنگی وزارتخانه - اعلام نموده است: بعد از سال ها تلاش، به دنبال پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای تحویل آثار نفیس، فاخر و پرارزش هدیه شده به رئیس جمهور در دوره های مختلف به این وزارتخانه، حسن روحانی - رئیس جمهور - با این پیشنهاد موافقت نمود.
او با بیان این که برای اولین بار هدایای فاخر و نفیس مذکور اهدایی به رئیس جمهوری بعنوان اموال میراث فرهنگی ایران به امنای اموال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تحویل خواهد شد، اظهار داشت: موافقت رئیس جمهور با این اقدام فرهنگی نقطه عطفی برای کشور خواهد بود و امیدواریم این تصمیم و سنت فرهنگی در آینده هم ادامه دار باشد.
وی تصریح کرد: این اشیا و هدایا به محض تحویل در سامانه جام موزه های کشور ثبت می شود و بعد از برنامه ریزی های لازم و طراحی فضای نمایشی، بزودی برای عموم مردم به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
منبع:

1399/04/10
13:11:42
5.0 / 5
1538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد