آغه زمان محله ای با معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی

آغه زمان محله ای با معماری منسجم و هویت اصیل تاریخی

به گزارش سفرگو كردستان معاون میراث فرهنگی استان كردستان، با تشریح معماری محله تاریخی ˮآغه زمانˮ در سنندج اظهار داشت: معماری این محله قدیمی نمونه ای از یك معماری منسجم با هویت اصیل خاص دوران تاریخی در سطح استان است.


محمد رشیدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: محله آغه زمان با مساحت نزدیک به ۲۵ هکتار در هسته مرکزی شهر سنندج قرار دارد که هم اکنون با راه اندازی خیابان شهیدان نمکی در اوایل دهه ۶۰ به دو قسمت آغه زمان شمالی و جنوبی تقسیم شده و راه اندازی این خیابان به صورتی از لطمه گذارترین تخریبات شهری محسوب شده که موجب از هم گسیختگی بافت منسجم و منحصر به فرد این محله شده است.
وی با اشاره به اهمیت حفظ وضعیت موجود بافت قدیمی و تلاش در جهت بازآفرینی آن اظهار داشت: محله آغه زمان با داشتن مجموعه بازار سنندج، کلیسای مسیحیان و دو باب کنیسه یهودیان و خانه های تاریخی به صورتی دارای خاصیت ممتازی در سطح غرب کشور می باشد.
معاون میراث فرهنگی استان کردستان بیان کرد: همچون خانه های تاریخی این محل می توان به خانه حاجی کریم عباسی، خانه حلیمه خانم موسایی، منزل رشیدی، منزل حاجی مسعود غمیان، منزل توماس مسیحی، منزل تنظیفی، منزل تامکی، منزل تارا، منزل نعمتی و موارد بسیار دیگر اشاره نمود.
وی با اشاره به اینکه معابر این محل دارای پیچیدگی خاص می باشد، اظهار نمود: معابر محله آغه زمان به لحاظ معماری و شهرسازی نشان دهنده یک فرهنگ خاص و هویت امنیتی و دفاعی می باشد و قلت عرض معبر و ارتفاع حدودا زیاد بناها با نمای ساده کاه گلی، بر این خاصیت تاثیر مضاعف گذاشته است.
رشیدی عنوان کرد: برخی از خانه های اصیل به جا مانده محله غالبا به صورت مجموعه ای ساخته شده که این مساله علاوه بر تاثیر باز دارندگی و دفاعی از لحاظ مسائل سازه ای و معماری بسیار یک پارچه و زیبا عمل می کنند که می توان به مجموعه منازل دکتر موسی و دکتر اقبال اشاره نمود.
وی اشاره کرد: در امتداد حفاظت از آثار تاریخی نسبت به مرمت بناهای تاریخی محله همچون کلیسا، کنیسه یهودیان، منزل دکتر موسی، مجموعه بازار سنندج، مساجد تاریخی، گرمابه های واقع در محله آغه زمان، منزل آقای وثوقی(حسینی) و موارد دیگر به تناوب اقدامات لازم صورت گرفته است. همین طور در سال 99 طرح مطالعاتی بافت تاریخی شهر سنندج جهت تدوین ضوابط اختصاصی در دست اقدام می باشد که محله ی آغه زمان از اولویت های کاری مطالعاتی در این خصوص می باشد.
منبع:

1399/04/11
13:35:40
5.0 / 5
1490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد