پروتكل های مقابله با كرونا در موزه ها به روز می شوند

پروتكل های مقابله با كرونا در موزه ها به روز می شوند

به گزارش سفرگو رئیس پژوهشكده حفاظت و مرمت آثار تاریخی اظهار داشت: بازبینی مداوم تمامی دستورالعمل ها و پروتكل های تهیه شده و ابلاغی در زمینه مقابله با ویروس در موزه ها انجام می شود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، غلامرضا رحمانی رئیس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی اظهار داشت: از نخستین اطلاعیه های رسمی در مورد شرایط ویژه، این پژوهشکده به منظور پاسخگویی به نیازهای تخصصی میراث فرهنگی و گردشگری، وارد عمل شد و با تشکیل تیمی متشکل از تخصص های مختلف و مرتبط، نخستین پروتکل مقابله با کرونا ویروس در محیط های موزه ای را منتشر نمود.
وی با اشاره به اینکه به علت ماهیت این ویروس، هنوز ناشناخته های زیادی در ارتباط با آن وجود دارد و هر روز ابعاد تازه ای از رفتار و خصوصیت های آن شناسایی می شود خاطرنشان کرد: بنابراین بازبینی مداوم تمامی دستورالعمل ها و پروتکل های تهیه شده و ابلاغی در این حوزه و به روز نگهداشتن آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
رحمانی اظهار داشت: بنابراین پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی، علاوه بر آنکه با تهیه ویدئوهای آموزشی در رابطه با راهنمای انتشار یافته تلاش در فهم بهتر و تشریح ساده تر مطالب دارد، به صورت مداوم هم رویکردهای مقابله ای را بر مبنای آخرین اطلاعات به روز خواهد نمود.
به اعتقاد وی، برخورد علمی در طراحی و عرضه راهبردهای حفاظتی و پیشگیری در این مورد بسیار مهم بوده و پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی بعنوان نخستین مرجع عرضه کننده راهنما در این حوزه نسبت به انتشار اطلاعات بر مبنای منابع موثق و قابل اتکاء حاصل از آخرین اطلاعات و دستاوردها حساسیت ویژه ای دارد.
نسرین نوحی باباجان عضو هیئت علمی و سرپرست تیم تهیه پروتکل راهنمای مقابله با کرونا ویروس در محیط های موزه ای هم با عرضه توضیحاتی در مورد خصوصیت های ذاتی ویروس کرونا، خاطرنشان کرد که وجود پوسته لیپیدی در این ویروس باوجود آنکه سبب می شود تا ویروس بر روی سطوح ماندگاری بیشتری پیدا کند، سبب شده تا حساسیت ویروس نسبت به حلال های چربی افزوده شده و راه های مبارزه با آن ساده تر و کم هزینه تر از سایر انواع ویروس باشد.
او اضافه کرد: فراگیری و پاندمی سریع و گسترده این ویروس از دو جهت در حوزه میراث فرهنگی مؤثر و تاثیر گذار است، هم از جهت تأثیرات مستقیم و هم به واسطه تأثیرات غیر مستقیمی که می تواند داشته باشد.
نوحی باباجان اظهار داشت: تأثیرات مستقیم این فراگیری، به صورت تهدیدی برای سلامت کارکنان، بازدید کنندگان و مخاطبان حوزه میراث فرهنگی و سایر عوامل وابسته به این حوزه خویش را نشان داده است اما تهدیدات غیر مستقیمی که در چنین شرایطی به واسطه این فراگیری به میراث فرهنگی تحمیل می شوند می تواند به صورت رشد روند صدمه دیدگی در اثر فعالیت سایر عوامل بیولوژیک (طغیان حشرات، حمله قارچ ها و کپک ها و یا هجوم جوندگان در مدت تعطیلی و قرنطینه فضاهای موزه ای) و تأثیرات مخرب ناشی از استفاده نادرست از مواد (انتخاب ماده صدمه رسان و یا به کار بستن روش نامناسب) بر روی آثار موزه ای و سطوح دیده شوند.
به گفته این عضو هیأت علمی در پروتکل تهیه شده از جانب پژوهشکده تلاش شده است تا به هر دو دسته این تهدیدات پرداخته شود و بر مبنای مبنای زمانی، فعالیتهایی که در هر مرحله باید انجام گیرد مشخص شده است.


منبع:

1399/04/17
13:37:42
5.0 / 5
1413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد