واكنش عضو شورا به تخریب قبرستان ابن بابویه

واكنش عضو شورا به تخریب قبرستان ابن بابویه

به گزارش سفرگو عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر به اخبار منتشره در مورد تخریب قبرستان ابن بابویه واكنش نشان داد و اظهار داشت: عموما نگاه حاكم بر ساماندهی و یكپارچه سازی آرامستان ها، غیر فرهنگی است و مسئولان امر بیشتر به دنبال فعالیت عمرانی هستند تا احیاء هویت.


حجت نظری در گفت و گو با ایسنا، در مورد تخریب سنگ قبور در قبرستان ابن بابویه اضافه کرد: متاسفانه نگاه حاکم بر این قبرستان یا کلا برخی آرامستان های واجد ارزش تاریخی به جای آنکه رویکرد فرهنگی باشد عموما کالبدی و خشن است.
وی با اشاره به اینکه چند سال قبل شاهد اتفاقی مشابه در محدوده امامزاده عبدالله در شهرری بودیم که با ورود بموقع شورا و سازمان میراث فرهنگی شهرتهران از خسارت و تخریب بیشتر به محدوده امامزاده جلوگیری شد، اظهارکرد: در مورد وضعیت آرامستان ابن بابویه، توجه به این نکته ضروریست که برپایه قانون، مدیریت آرامستان ها برعهده شهرداری هاست؛ اما برخی قبرستان ها همچون ابن بابویه در اختیار سازمان اوقاف هستند که مشکلاتی ازجمله چگونگی ساماندهی را رقم می زند.
نظری با اشاره به اینکه متاسفانه شاهد برخوردها و موانع سلیقه ای در این آرامستان هستیم، افزود: سه سال است که در نظر داریم یادمان دکتر محمدمصدق را که در این آرامستان قرار دارد، مرمت نماییم و حتی یکی از هنرمندان کشور حاضر شد با هزینه شخصی خود این مهم را انجام دهد و با این که موفق شدیم مجوزهای لازم را از وزارت میراث فرهنگی دریافت نماییم، اما همچنان سازمان اوقاف مجوزی در مورد مرمت مجسمه و یادمانی که بیشتر از سه دهه در این آرامستان رها شده را صادر نمی نماید. از سوی دیگر سنگهای قبور مردم که گاها بیشتر از صدسال قدمت دارند را تخریب می کند، در حالیکه در سایر کشورها این مجسمه و سنگ های قبور را به عنوان نمادهای فرهنگی و میراثی حفظ می کنند.
وی ادامه داد: در سایر کشورها هم ساماندهی آرامستان های قدیمی انجام می شود و اما تخریبی صورت نمی گیرد و می بینیم که با دقت سنگ های قبور قدیمی را نگهداری کرده و اگر لازم به جابجایی آنها به موزه باشد، در جهت حفظ بافت و هویت تاریخی قبرستان مذکور، سنگهایی شبیه به سنگ قبل را طراحی نموده و باردیگر بروی قبر می گذارند و سنگ ها را به واسطه قدمتشان حفاظت می کنند و اگر قرار باشد برنامه ساماندهی در آرامستان های تاریخی کشور هم صورت گیرد باید از این جنس باشد نه اینکه به اسم ساماندهی و مرتب کردن، آنها را تخریب نماییم.

نظری بابیان اینکه متأسفانه نگاه در طرح های ساماندهی آرامستان ها، از جنس غیرفرهنگی، غیر هویتی و میراثی است، افزود: به نظر می آید بیشتر به نام ساماندهی، کار عمرانی که در جهت تخریب هویت و میراث شهر است، انجام می دهند؛ چون که اینگونه فعالیتهای عمرانی سنخیتی با فضای فرهنگی آرامستان ها ندارد.
وی با تاکید بر اینکه امکان دارد شائباتی ایجاد شود که در پس اینگونه ساماندهی ها منافع فردی یا جمعی افراد خاص و نه جمیع شهروندان وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: امید است سازمان اوقاف به عنوان متولی ابن بابویه، در تعامل سازنده با وزارت میراث و شهرداری تهران باشد تا مشکلات احتمالی رفع گردد چونکه برای دست بردن به هر محل تاریخی باید تاییدیه وزارت میراث دریافت شود.
وی با اشاره به اینکه وجب به وجب ابن بابویه را بررسی کردم اضافه کرد: شخصیت های زیادی همچون شیخ صدوق، تختی، رجبعلی خیاط، شهدای سی تیر، دکتر فاطمی و... در این آرامستان دفن هستند و تخریب این قبرستان قدیمی به هر بهانه نه تنها ظلم به این چهره های شاخص است بلکه ظلم به نسل های بعدی تهران است که میراث تاریخی و هویتی آنها تخریب شده است.


منبع:

1399/04/30
14:20:00
5.0 / 5
2108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد